• Pohádka

Revival (2013)

Citlivý, ale i humorný snímek. Jen Bolek s kytarou působil poněkud toporně a Karel zas příliš usedle, na ex-rockera. Vynikající Krobot, opravdu skvělej. Jenovéfa příjemně osvěžuje. O filmu mi před dávnem vyprávěl brácha, že to určitě musím vidět, ale popravdě se mi do toho moc nechtělo - no, dneska nelituju. Fakt jsem se bavil a nic mě nerušilo. Mám rád, když to prostě klouže (jako po másle). Vyprodaná Lucerna by sice měla větší kouzlo, nicméně Nellis budiž důkazem, že PP lze vpašovat i vkusně, najde si své místo v pravou chvíli a neruší. Perfektní pasáž v Hořovicích :)). S dřívější Nellis (Ene Bene) jsem měl trochu problém, až příliš připomínala Gedeona. Ale nyní výborně, čili za pět.

Únos domů (2002)

Kdo by to byl řekl, že z toho výrazného dítěte vyroste Vojta Kotek. Film jsem viděl hned po uvedení a opravdu mne nenapadlo, že budu takovým šmírákem v dospívání jednoho nadaného kluka. Klidně si ho tu kritizujte, to je váš život.

Discopříběh (1987)

Coby explzeňák dávám 2 ze slušnosti a nostalgie a film beru jako dokumentární zachycení tehdejšího stavu města.

Uvnitř tančím (2004)

Neskutečné. (nejen) Uvnitř pláču. Žádný film mě tak nesebral, jako tenhle. Všichni ti Forrestové Gumpové se mohou jít zahrabat, tohle brnká na city mnohem umněji, vkusněji, komorněji, lépe. Nejsou potřeba trapné emerické moralistické projevy před shromážděnými davy. Komorní a niterní krása, smutek, ale i život a radost z něj vtěsnaná do neskutečně ubíhajících 104 minut. Noblesní výkon podal Steven Robertson. Mám léta operovanou spodní čelist a ještě nikdy mě tolik nebolela, nikdy, jako na konci tohohle snímku. Promiňte, musím se jít vysmrkat...

Surfaři (2007)

Bože, to je na kapesníček. Když se dva kluci dokážou seznámit i jinak, než (pod vlivem) v zahuleným gay baru, v setmělým parku, na veřejných záchodcích nebo prostřednictvím ubíjejícího internetu, tak si s chutí zavzpomínám na první lásku z knihovny a hodnocení nezaručuju objektivní :). Mínusem je - SPOILER - sladký happy-end a mírně neoriginální děj, najdou se i ryze špatná místa (prostě tam nesmějí děti, prostě proto, prostě protože jsem to řekla, prostě protože jsme to potřebovali do scénáře). Nicméně vše povznáší za každé situace totálně sexy Trevor Wright, který je skonzumovatelný i po nejedné nuzné noci strávené v autě. Aby toho patosu nebylo málo, tak hlavní hrdina má navíc výtvarné nadání (jak citlivé) a je tak oduševněle obětavý, že "pro rodinu" potlačuje i sebe sama (přijetí na VŠ). Nicméně já jsem byl v devatenácti naprosto stejný jako on (kde já bych dneska mohla být, kdybych si tenkrát vzala Pištu Hufnágla), tak tu pětku prostě vysolím. Mimochodem - díky za každý vkusný film o gayích, co maj koule. Super dabing (Jan Maxián).

Plnou parou vzad! (2002)

Ježiš to je kravina (v dobrým). Občas si říkám, kolik prachů, času a sil jsou emeričani schopní investovat do totální ptákařiny. Pokud nemáte na Silvestrovské dopoledne (brzké odpoledne) zrovna co na práci nebo jste zasněžení a zapadlí na horské chatě (jako kdysi naše patnáctičlenná parta), určitě si tuhle ptákovinu dopřejte. Bude prdel, doslova :)).

Pravidla moštárny (1999)

Ač už se mi nevejde do Top 10, rozhodně tam patří. Nesmírně milý a osobní snímek, zachycená hodnota a krása. S knihou nesrovnávám - obojí jsou zcela samostatné a odlišné jednotky. Tobey je tak citlivý, nežný, vyjukaný... - prostě neotřele sexy. Herecké výkony zejména dětských představitelů jsou bravurní a přesvědčivé. Práce s dětskými herci je rok od roku horší, děti jsou dnes bohužel zničené dobou, ale Pravidla moštárny jsou díkybohu stoprocentní a dokonale uvěřitelné retro. Silné nosné příběhy a hodně lásky mezi lidmi. Tleskám.

Láska je láska (2012)

Aneta podala vynikající výkon. Je zajímavé ji pak sledovat za barem v Hany. Jinak je to tak barevně líbivé, až je toho trochu moc. Nesedí mi zmalovaný Maciej Cymorek, ocenil bych autentičtějšího romales s větší dávkou testosteronu. Pozitivně kvituju poměrně originální námět - navíc je to prvotina - Martina Horského, který mi byl naživo hodně sympatický. Obecně to není špatný film, dotýká se velkého množství společenských i osobních jizev. Tu nadmíru linek však neberu jako mínus. Život takový je.

Univerzální uklízečka (2005)

Máte-li uklízet opravdu důkladně, je zapotřebí vláčet s sebou opravdu těžkou bagáž :). Ach ten věčný nepořádek, ach ti vlezlí a nepohodlní lidé, ach ta zmenšující se kapacita v zahradním jezírku, plném nejenom řas. Ach ten britský humor, venkov, takt a tradice. Květiny a čaj přece mají své jasné místo! Rodinný i noční klid je svatý. Ámen :)

Úplné zatmění (1995)

Moje první setkání s g-filmem a zároveň i s Leonardem. Toho mám obecně dost rád, za lascivně tuctovou tvářičkou se skrývá velmi kvalitní herec. Snímek nám pouštěl náš učitel Literatury na střední. Půlka třídy u toho spala, druhá opisovala úkoly a já si to užil. Teď, v dospěláckém vydání, se těším, až si to pustím znovu. Retro mne baví. Až zpětně se dozvídám, se dílo má na svědomí Agnieszka Holland, stejně jako (mj.) Hořící keř.