Bláznova kronika (1964)

Spíše 90%. Na úvod musím poznamenat že INFo k filmu které je výše je zcela scestné.Podstatou příběhu je násilné naverbování mladého sedláka do armády někdy z dob mušketýrských válek 16 - 17 století. Po tom co při srážce dvou nepřátelských vojsk přějije jen náš mladý hrdina spolu ze starým vojákem, vyloupí tábor jedné ze zmasakrovaných armád. V drahých šatech s povozem naloženým kořistí prchají pryč. Ale jsou zajati nepřátelskou hlídkou. Drahé oblečení a poklady jež si vezli sebou svedou věznitele k doměnce že mají co dělat s zámožným markrabětem a jeho nochshledem. Odvezou je do opevněného hradua jednají s nimi v závyslosti na tom jak se vyvíjí boj zněpřátelených armád. Když to vypadá že má navrch vojsko které patří podle věznitelů na stranu našeho falešného markraběte, pečují o ně jako o největší pány a naopak. Vizualní stránka je opět úchvatná. Klasické zemanovské komponování miniatur s živími herci a práce s kouřem. Potěší další výrazná role nosáče Karla Effy. Záporem je přílišné opakování jednoduchých scémat děje. V kontextu jiné Zemanovy hrané tvorby (verneovek) o něco slabší dílo. Jinak opět jeden z vrcholů československé poválečné kinematografie.

Pan Prokouk vynálezcem (1949)

Jako první z Prokoukovské serie se mi do rukou dostal tento díl. Výborné zpracování a skvělé nápady. Pro srovnání bych přirovnal k oblíbeným Wallace a Gromit. Ale Zeman tu byl o 40 let dříve! Příběh je zakončen nepříjemným socialisticky budovatelským koncem. Chybý snad jen hláška že pan Prokouk splnil na 120%. I tak mimořádná záležitost.

Rodinná pouta (2004) (seriál)

Jedna hvězdička, protože jsem v tom hrál. A basta!

Karel Zeman dětem (1980)

Pouze kratičký dvacetiminutový dokument snažící se zjednodušeně dětskému divákovy přiblížit tvorbu genia českého filmu. I na tomto omezeném prostoru je ukázáno několik nejpoužívanějších fíglů a jenom lituji toho že nejsou k dispozici pořádné dokumenty po vzoru současných DVD edicí zahraničních fimů. Největší prostor je věnovaný práci s miniaturamy a a zapracovávání živých herců do takto vzniklých kulis. Zajímavé jsou i hrátky s kouřem. Dokument jen potvrzuje vyjímečný talent režisera.

Drsný Harry (1971)

"Vím na co myslíš. Vystřelil jsem už šestkrát nebo jen pětkrát?! Tak schválně, co myslíš, máš dnes svůj štastný den? ". Sice sem tam logika skřípe a vedlejší postavy jsou více než ploché a někdy i hloupé (viz soudce přesvědčující Harryho proč nemůže zatknout hlavního padoucha), ale vše vynahrazuje skvělá atmosféra. Navíc ty skvělé překety s kamerou. Nestarnoucí klasika.

Cradle of Fear (2001)

Totální béčko, které si ani nesnaží na víc hrát. Spíše než o film se jedná o čtyři povídky, které spolu zdánlivě dějově nijak nesouvisí. No je potřeba počkat na poslední čtvrtou povídku. Pojí je dohoromady motiv násilí a zla a jeho různých variací. U Cradle of Fear je poznat že ji dělali nadšenci hororového žánru a gore. Sice s minimalním rozpočtem, ale to není zase tak důležité. CoF si hodně zakládá na gotické atmosféře, přemíře krve a nahoty. Škoda jen že se místy bere až moc vážně, jinak by se dal celkovým pojetím zařadit k takovým koltovkám jako Necromantik a The Necro Files. Takhle mi přijde že se tvůrci trochu zalekli pořádně přitvrdit a někde na to ani neměli. Takže spíš těžce undegroundový průměr.

Král Ubu (1996)

Absurdnost. Pokus o zfilmování nesfilmovatelné látky podobně jako zajímavě pojatý Krvavý román nebo nově Stopařův průvodce galaxií. Král Ubu je propletenec šílených scén, které spolu zas tak moc nesouvisí a drží jej pohromadě výborné herecké výkony typově skvěle vybraných herců. Lucie Bílá se pro roly matky Ubu přímo narodila a Karel Roden hold nesympatické padouchy umí. o Labudovy snad ani netřeba mluvit. Doporučuji jen příznivcům experimentální tvorby a hooodně černého humoru.

Krvavý román (1993)

Rozhodně je to film pro fajnšmekry a ne pro typické návštěvníky DVDpůjčoven. Celkem těžko hodnotitelné. O nějakém ději se nedá moc hovořit. Je celkem dost absurdní a spletitý, ale zároven se dá popsat jedním slovém: BRAKOVÝ. To ale zdaleka neznamená že by film byl špatný. Tento experiment je poctou celé řadě žánrů a konkrétních tvůrců. Počínaje němími groteskymy, pkračuje klasickými horory třicátých let, filmy Karla Zemana až po např. Limonádového Joe. vyzdvyhnout se musí také práce s kamerou a celková výtvarná stylizace. myslím že Krvavý román je co do vizualní stránky nejzajímavější a nejzdařilejší počin devadesátých let. škoda jen že ke konci režisérovy docházely nápady a bylo to znát.

X-Men (2000)

psychologické drama ze světa mutantů? Děkuji pěkně, ale ne nechci.

Kdo chce zabít Jessii? (1966)

UPDATE 2021: Co jsem to byl za dacana :-). Samozřejmě jde o první z dlouhé řady majstrštyků mistra Vorlíčka a jeho týmu. ------ Hezký film pro pamětníky. na Vorlíčka málo hravé a crazy. Ani vizuál nic moc. No každý nějak začínal.