• Romantický

Sicilský klan (1969)

Dnes již klasické kriminální drama. Zločinec Roger Sartet (Alain Delon) prchá při převozu na svobodu a s hlavou sicilské rodiny Vittoriem Manalesem naplánují loupež klenotů podle plánů, které Sartetovi nakreslil spoluvězeň. Dovedně kličkují před policií (komisaře hraje třetí do triuvimáru Lino Ventura) a loupež uskuteční až po přistání kufrů s klenoty do New Yorku na uzavřené dálnici. Není třeba nic dodávat, všechno je na tomto filmu mistrné, ale nepřekonatelný je přecejenom Jean Gabin tentokrát v záporné roli. Bohudík, že se zachoval i klasický český dabing s Čestmírem Řandou a dalšími skvělými dabéry. Pět hvězdiček.

Medvídek (2007)

Normálně bych po tomto filmu nesáhl, ale dcera miluje Macháčka... Řekl bych - blablabla - takový český stopadesátidílný český seriál ze současnosti zhuštěný do sta minut. Tři trojice intelektuálů, ovšemže z Prahy, protože dnešní autoři, pokud nechtějí český venkov zesměšňovat (Krobot), odjinud náměty nesbírají. Má-li být tohle ukázka, jak vypadají obvyklé vztahy mezi manželi v této zemi, pak autoři šlápli vedle. Zkrátka dokonalý vzorek. Ano, autoři se možná skutečně nechali inspirovat Hollywoodem, tam dnes podobných zbytečně natočených filmů vzniká dost. Dobrý herecký výkon podává Tatiana Vilhelmová a Klára Issová, naopak Menzel a Křesadlová jsou trapní až běda - ale tak měli roli napsanou. Navíc jsem měl pocit, že film sponzorovala KDU-ČSL nebo přímo Vátikán; břevnovský převor se asi musel zviditelnit; jenže pro mne ty scény v klášteře a pak při vítání papežského nuncia připadají ve 21. století anachronické.

Černá sobota (1960)

Česká detektivka, u níž se příjemně odpočívá, troška napětí tam je - napije se či nenapije metanolu, toť otázka, ale přednedávnem docela aktuální, ač už 54 let stará. Filipovský chtěl šmelit s líhem, který našel ve vlakové cisterně na odstavené koleji a stálo ho to život. Jenže kdo se ještě mohl otrávit? A pak osožáci zjistí, že trocha metanolu jede kamsi na svatbu, náhoda pomůže tomu, že ještě včas zjistí, kde byl Pepa Bek v březnu na vojenském cvičení i kdo je jeho ženícím se kamarádem... Nepochopil jsem to, že případ řešila Ochrana železnic a nikoliv profesní kriminalisté (nebo se mýlím?). Ještě taková úsměvná gratulace před přípitkem ženichovi jakožto vzorném pracovníkovi JZD... Herci ovšem praví profesionálové, zvláště Dana Medřická i Rudolf Deyl ml., ostatní neměli příliš prostoru na vlastní herectví. Průměr - tři hvězdy.

Sunset Boulevard (1950)

Vysoký umělecký zážitek: 1. herecké výkony Glorie Swansonové a Ericha von Stroheima, mj. štěk stárnoucího Bustera Keatona u karet. 2. velmi dobrý hudební doprovod. 3. námět, scénář i režie na jedničku. Film, který má spád, ale nic rušivě akčního, diváka nenechá chvíli nudit (také díky slovenským titulkům, ovšem). Příběh stárnoucí bývalé hollywoodské starr, která věří, že ještě nepřišla její poslední herecká příležitost, žije v osamění uzavřená do svého světa, opatrovaná i obluzována svým sluhou, jejím dřívějším režisérem a manželem... A neúspěšný scénárista, který se nechal zase oblouznit jejím bohatstvím, které mu umožnilo vybřednout z finančních těžkostí, ale na konci (velice šokujícím způsobem) toto bohatství odvrhne, řekne Normě holou pravdu - a jak víme už z úvodu filmu, je zastřelen. Děkuji slovenské Dvojke.

Jak se zbavit Helenky (1967)

Komedie s trapně dramatickým koncem. Dokonale praštěný vtip (to Petříček nepoznal v telefonu hlas kolegyně?), od níž skoro celý film odrazovala druhá dvojice rozhlasových pracovníků, měl ukázat, jak je mužská ješitnost (či snad pouhá zamilovanost) bezbranná a natvrdlá? Dobrá, a pak ten konec. V den, kdy se kolegyně rozhodla "zavraždit" domnělou Helenku, skutečně dojde k sebevraždě ženy, věkem i jménem odpovídající imaginární Heleně. A Petříček vtrhne do bytu profesora Slavíka ve chvílik, kdy je u něho zaměstnanec pohřební služby. To bych ještě bral, ale následná scéna v krematoriu hraničila s nevkusem. Že by takový inteligent byl schopen přijít na obřad s trnovým věncem? A pochybuji, že by oba "viníci" aféry byli potrestáni nepodmíněným trestem, nejvýš podmínkou za výtržnost. Ovšem na druhé straně jsou tu výborné výkony Václava Vosky a zvláště Jiřiny Jiráskové. Tři hvězdičky.

Noc nevěsty (1967)

Snímek na mě působil dost kontroverzně. Odehrával se počátkem 50. let v první vlně kolektivizace a rušení církevních řádů ve vesnici, kde stačilo málo a roztrpčení sousedů ohledně necitlivého společného ustájení dobytka se vlivem fanatické bývalé jeptišky změnilo v revoltu obce proti stejně fanatickému předsedovi MNV a družstva, který nebyl schopen pochopit psychiku lidí, zatížených pocitem křivdy. Kachyňa zde jenom s mírnou nadsázkou zobrazil dost realisticky tehdejší dobu a vytvořil jedno ze svých stěžejních děl. Vynikající výkony předvedli zvláště Gustáv Valach v osobě obecního blázna, Jana Brejchová jako fanatická jeptiška, Josef Kemr jako ustrašený farář. Přesto jsem se s vyzněním filmu nemohl ztotožnit, navíc jsem vůbec nepochopil závěr, kdy předseda zastřelil svého oponenta a jeptiška zahynula uprostřed pole. Jenom věřím, že dnes už není situace, kdy by církev mohla natolik obluzovat myšlení lidí, jak ukázal tento film.

Spiklenci (2009)

Na otázku, kdo byli těmi spiklenci, si musel divák počkat na samotný konec. Je možné obvinit dívku, která zabila násilníka, jenž chtěl evidentně zavraždit jejího milého, z vraždy? Zvlášť když jsou oba svědci mrtvi? Vincent byl chlapec, který si vydělával jako prostitut, ale ke své smůle či štěstí se zamiloval do osmnáctileté studentky. Na začátku filmu byl vyloven z Rhony. A pak se film rozvíjí ve dvou časových liniích, které se střetnou v okamžiku, kdy dvojice policistů najde nejen Vincentova vraha, ale i těhotnou dívku, která se týden schovává uu své kamarádky. Film je natočen velmi citlivě, ačkoliv řada záběrů je velmi syrových. Není to asi film, který by zůstal dlouho v paměti, ale čtyři hvězdičky si zaslouží.

Pravá a levá ruka ďábla (1970)

Hill a Spencer jsou snadno okoukatelná dvojka. Ve svém oboru byli mistry, jejich filmy nepostrádají humor, ale je to spíše humor pro puberťáky. Navíc mi nesedí jejich pěstní souboje. Kaskadéři se i na tomto filmu vyřádili, hodně z úponových sportů zvládli i samotní herci, klobouk dolů. Když ale všichni neustále vstávají nezranění, bez kapky krve, tak to člověka za chvíli přestane bavit. Děj jako by vzdáleně připomínal Sedm statečných, ale rozhodně to není jeho parodie, přestože i tady falešní šerif a pomocník chrání bezbranné mormony před zvůlí majora - ovšem sami nejsou bez poskvrnky. Snad v tom je poučení z filmu - nikdo není dokonalý, každý má své chyby...

Černá ovce (2010)

Zcela jsem nic nepochopil. Pravděpodobně přepis nějaké novely o chlapci, jehož vychovávala babička, protože matka byla zavřená v blázinci a tam také zemřela. Chlapec pozdějí sám také zůstává jako zřízenec v psychiatrické léčebně. Snad to měla být konfrontace světa bláznů se světem mimo ústav, snad měl ten film vyjádřit, že v každém z nás je trochu ukryté bláznovství. Všechno však je setřeno snůškou nechutností, vulgarismů a vyvrcholí to v okamžiku, kdy se náš hrdina začne v marketu přecpávat vším, co mu přijde do ruky. Ještě jsem dokázal vnímat i děj rozvíjený ve dvou rovinách - v době dětství a v době dospělosti... Takže jedna hvězdička a nic víc.

GAL (2006)

Úžasný film, který dokládá, že si naše "západní" demokracie na demokracii jen hrají. Vysíláno na Film Plus, veřejnoprávní by se to možná bála pustit, protože film nahlíží velmi naturalisticky špičkám politiků do jejich způsobu myšlení a jednání - ve Španělsku, u nás, v Americe, kdekoliv. A doklad toho, že proti terorismu nelze používat ekvivalentních prostředků, protože jinak stojí teroristé na obou stranách proti sobě.Film, který jsem shlédl bez dechu a ohlédnutí za uplynulým časem, film o odvaze skutečných novinářů, kteří se nebojí riskovat vlastní krky. Výborné výkony José Garcíi i Natálie Verbekeové.