Čarodějův učeň (2010)

Docela hezká pohádka. Ale ve stejný den jsem viděl i Thora a to byl přece jen trochu vyšší level. Ale rozhodně se i tady najde spousta zábavných momentů a hlášek. Navíc tento film dává jednoznačnou odpověď na otázku, kdo je nejlepší řidič všech dob. Cage tady předvádí stejnou (a to chvílemi opravdu doslova) jízdu jako s Eleanor v 60 sekundách a i kdyby to předvedl ještě v dalších dvaceti filmech, pořád mu budu fandit a užívat si to:o)

Thor (2011)

Tady ty fantasy filmy mě stejně nakonec skoro pokaždé utáhnou i na vařené nudli a Thor nebyl výjimkou. Není v něm nic extra, co by se mi nesmazatelně vrylo do paměti, ale každou minutu toho filmu jsem si užil, byť jsem si byl vědom jeho povrchnosti. Rozhodně bych ale vyzdvihnul zajímavou hudbu a potěšilo mě, že tvůrci odměnili parádní scénou ty, kteří se dívají až do konce titulků:o)

Space Jam (1996)

Promíchání kreslených postaviček a reálného světa - to je parádní technika. V mém měřítku ji řadím nad všechny dokonale počítačově animované příběhy, 3D, 4D, 5D atd. Space Jam jako takový se mi paradoxně nyní líbí víc, než když to byla horká novinka. Asi je to i tím, že jsem tehdy nebyl žádným fandou basketbalu, což se v posledních letech dost změnilo. Michael si to dává ve velkém, a jelikož na tuto roli není potřeba žádný extra herecký talent, tak ani nijak moc nezaostává za zkušenými hereckými matadory, jakými jsou Bugs Bunny nebo Duffy. Myslím, že pro všechny fanoušky basketu, Warner Bros. a komedií je občasné zhlédnutí Space Jamu dobře investovaným časem. Není to sice Coach Carter ani Falešná hra s králíkem Rogerem, ale i tak je to milý odpočinkový film, navíc s docela povedeným soundtrackem.

Tupíři (2010)

Vtipnější než jednička, ale na dvojku Stmívání zkrátka nemá a na trojku zřejmě taky ne (aspoň podle toho kousku, co jsem viděl v TV). Když se u předlohy zasmějete víckrát než u parodie, tak zkrátka vyšší jak průměrné hodnocení dát nelze. Každopádně pár dobrých vtípků se našlo, ale nic extra originálního, při čem bych smíchy padnul pod stůl.

Bourneův odkaz (2012)

Poměrně milé překvapení. Čekal jsem trapné protahování zakončené série bez hlavního hrdiny, ale i čtverka měla docela šmrnc. Primitivní zápletka je tu paradoxně docela ku prospěchu věci. Člověk se neztrácí v lehce načrtnutém bludišti tajných služeb a karty jsou tu jasně rozdané. Pokud jde o akční scény v průběhu filmu, čtverka nijak výrazně nepokulhává za úspěšnou trilogií. Kvalitní výkon Jeremyho Rennera, tradičně našláplá hudba,... už by to málem bylo na čtyři hvězdičky, jenže... přijde závěrečná honička, která v mých očích naprosto vyhořela a určitě by z ní mohla těžit kdejaká parodie. Že jsu tihle agenti víc než obyčejný člověk, to je v pohodě. Ale obyčejné motorky jsou podle mě jen obyčejné motorky a měly by se tudíž tak chovat. Tady to ale vypadá, že všichni hlavní hrdinové ukradli motorky z Batmanovy garáže. Celkově mi závěrečná honička připadá jako jedna velká krpa. Škoda, že místo aby překvapivě kvalitní akční děj gradoval, změní se v komedii. I když linie mezi skvěle akčním a trapným je často velmi tenká a každý ji vnímá jinak, takže někdo třeba bude vnímat film přesně naopak.

Mistři (2004)

"Méně je někdy více," řekli si nejspíš autoři tohoto počinu a pustili se do natáčení. Nevím, jestli to ovšem v tomto případě není trochu na škodu. V bonusovém materiálu jsem se dozvěděl, že autoři chtěli "nastavit zrcadlo české společnosti" (okamžitě jsem si vzpomněl na Vesničko má středisková:o)). Zrcadlo to tedy bylo trochu pokřivené a česká vesnice i povaha tu jsou dosti zkarikované. Což by samozřejmě nevadilo, kdyby ta karikatura byla dovedena do úplného absurdna (jako třeba v Ecce Homo Homolka) a nezastavila se někde na půli cesty mezi vážným dramatem vesnických vztahů a komedií na účet českého človíčka. Stejně tak na půli cesty skončil casting neokoukaných tváří. Mám zkrátka pocit, že kdyby Budaře, Poláška a Matonohu nahradil někdo jiný, mohl být film ještě mnohem sirovější. Kdyby naopak tuto trojici doplnili další známé (a třeba i trochu přehrávající) tváře, mohla to být komedie alá Homolkovi, u které se válíte smíchy a až po čase vás napadne, že v tom filmu je vlastně mnohem víc, než jen spousta humoru. Ať už by Mistři vznikli s hereckou elitou či naopak výhradně s divadelními nebo zcela nehereckými tvářemi, myslím, že by to byl mnohem silnější zážitek. Takto to bylo tak trochu rozpačité. Hlášky a situace, které mě už v upoutávkách dostávaly (, a které jsou samy o sobě opravdu výtečné), tady v té nanicovaté atmosféře celého filmu totálně zapadly... Speciální pochvala za bonusový materál na DVD - hádka mezi filmaři se přece jen mezi bonusy úplně běžně nedává a celkově je bonusový materiál opravdu obsáhlý a i docela zajímavý.

Auta (2006)

Rozhodně nadprůměrný animák, který si užijete jak v originálním znění, tak s kvalitním českým (slovenštinou okořeněným) dabingem. Palec nahoru zaslouží i samotný námět. Mezi všemi těmi roztomilými animovanými zvířátky působila tehdy auta jako zjevení. Jede se pořád na plný plyn a klasické dojemné chvíle, které řadu animáků sráží dolů, jsou v Autech pojaty celkem originálně a neuměle. Na zařazení do animované smetánky by to chtělo ještě trochu chytlavější charaktery (promiň Buráku, seš dobrej, ale na pana Brambůrku nemáš) a ještě o kapku silnější příběh (či aspoň o něco více nějakých neopakovatelně vtipných, překvapujících či jinak se do paměti vrývajících scének. Kromě pit stopu jsem si toho po pár měsících, natož letech už moc nepamatoval. I tak ale výborná animovaná podívaná, která se jen tak neokouká.

Velký Gatsby (2013)

Film napucovaný jako dětská prdelka. A právě to ho u mě paradoxně sráží trochu dolů. Tenhle vyleštěný styl se mi líbí jen u filmů inspirovaných komiksem (a to ještě jen u některých), ale sem mi prostě nezapadá. Trochu střízlivosti v počítačových tricích a retuších by z mého pohledu nebylo vůbec na škodu. Ovšem byl jsem upozorněn, že přesně takhle naleštěně a načančaně působí i kniha. Pokud ano, odvedl tedy režisér parádní práci a prostě se jen kniha ani film netrefily úplně do mého vkusu. Co se naopak do mého vkusu totálně trefilo, je hudba. V první chvíli působí sice divně - 20. léta a Jay-Z je opravdu prapodivná kombinace, ale moje uši si na tuhle zvláštní kombinaci zvykly zatraceně rychle a další skladby přidávaly jen houšť do této hudební párty... takže jsem zhodnotil vizuální i hudební složku filmu, což jen dokládá, že dějová linka tady není rozhodně to, co by se nesmazatelně vrylo do mé hlavy jako jedinečný filmový zážitek. Takže čtyři hvězdičky za kvalitní filmovou jednohubku s parádní hudební pomázankou... Po shlédnutí vystřižených scén musím ještě přidat drobnou kritiku režiséra. Scéna s "hlasem plným peněz" a alternativní konec s Gatsbyho otcem do filmu patřily. Mohlo tam být o jeden zásadní dialog víc a konec by byl mnohem emotivnější a silnější. Navíc by se prý i víc blížil knize. Obrovská škoda, že tyto scény nakonec ve filmu nejsou. Vysvětlení Luhrmanna, proč tomu tak je, mi přišlo jako nedostatečné.

Juno (2007)

Komedie o šestnáctileté těhulce - téma i obal DVD napovídá, že to asi bude pořádná řachanda, řečeno anglicky prostě "crazy". Z tohoto důvodu jsem usedal k obrazovce s nemalými obavami. Ty byly ale poměrně rychle rozmetány. Juno vůbec není skládanka jednoduchých a otřepaných gagů. Prakticky se nestane, že byste se u nějaké scénky smíchy za břicho popadali, ale naopak se téměř neustále připitoměle usmíváte, pousmíváte, sem tam se i uchechtnete a zakroutíte hlavou. Neuvěřitelně lehký a jemný styl humoru, který už se dnes zas až tak nenosí. A vtip o čínských dětech patří do zlatého fondu.

Neznámý (2011)

Thriller, který nezklame ani nenadchne. Po shlédnutí jsem se určitě netloukl do hlavy, že jsem promarnil skoro dvě hodiny. Za zkouknutí stál, ale v hlavě toho moc neutkví. Konec filmu mi přišel poněkud zmatečný a nejsem si úplně jistý, jestli do sebe vše zapadalo, jak by mělo, ale dívat se podruhé, abych si to ověřil, rozhodně neplánuji. Nicméně se Neznámému nedá upřít poměrně zajímavé rozuzlení.