Notting Hill (1999)

Notting Hill se dá svojí kvalitou přirovnat kouli puštěné volně z kopce. Na začátku je hodně vysoko, postupně však pádí rostoucí rychlostí dolů. Nicméně nalezl jsem v něm jednu jednu věc pozoruhodnou a docela nevídanou - a to sice popkulturní odkaz... do budoucnosti:) Ano, Dylan Moran kradoucí zboží v knihkupectví (v pozadí zákazník domáhající se Dickense). To byla málem má smrt:) Jinak, jak jsem již psal, začátek fajn, nevtíravý, vtipný, ale pak ztráta tempa a zbytečná protahovačka "se vezmete, se nevezmete, se vezmete":) Takže z možných čtyř jsme se skutáleli na pěkné tři hvězdičky.

Iracionální muž (2015)

Jít na další Woodyho film je jako jít na návštěvu ke starým známým. Všechen nábytek je na svém místě, sem tam si všimnete nějaké nové knížky v knihovně a už dopředu víte, jak a o čem budou mluvit. Sice nepřekvapí, ale můžete se cítit příjmně, zvlášť když vyberou jako zuvkovou kulisu smooth jazz. Jenže když tu samou hudbu slyšíte hodinu a půl, možná vás taky začne štvát...:) IM je průměrný film. Bavil i štval. Krom již zmíněného repetititititvního hudebního doprovodu mě nejvíc trápilo to, že film je jasná "koridorovka" (vypůjčeno z počítačových her:)). Všechno dostanete jako na talíři, autor vede diváka za ručičku od začátku do konce, nedává mu žádný prostor k dohadům a vlastní interpretaci. Což je přesný opak toho, co mám u filmů rád a co mě donutí se na ně podívat víc než jednou (v případě vrcholů pana Lynche víc než jednou za rok:)). Na druhou stranu nemůžu říct, že zápletka a její rozuzlení nebyly uspokojivé. A jestli Allen v osobě Abeho kritizuje hlavní proudy současné filosofie - která, místo toho, aby jako základní kámen veškerého lidského konání dávala člověku vodítko jak žít, co je správné atd. - chrlí prázdná slova, bojuje sama se sebou a je v rozporu s realitou... pak se shodneme a rozuzlení by bylo uspokojivější o to víc:) Emma Stone je o půl třídy jinde než zbytek (ale hraje příšernou nánu:)). (Kino Blansko, 4. 9. 2015.)

Nebezpečné známosti (1988)

A je to tu, zas po nějaké době mám nutkání ověnčit film pěti hvězdičkami, tak jsem z něj byl nadšen! Koncert intrik a dialogů, strhujících hereckých výkonů... (v pořadí Malkovich, Close, Pfeiffer) a vlastně úplně všeho. Ať se nimrám ve vzpomínkách sebevíc, nenacházím nic, co by mi na Dangerous Liaisons vadilo. Prožil jsem téměř dvě hodiny absolutního vnoření se do amorálního světa francouzské šlechty 18. století, zcela odtrženého od trpké reality tehdejšího prostého lidu. Zasáhly mě údery postupně gradujících emocí, završené finálním záběrem, kterej jen tak z hlavy nedostanu. A nejen ten. (Mimochodem, závěrečné titulky jsou neobvykle krátké.) Milým bonusem k tomu všemu pak pro mě byla dvojice Uma Thurman a Keanu Reeves - tehdy 18 (taková sladká růžička a co z ní vyrostlo:)) a 24 let (ačkoliv vypadá tak na 15:)). No, závěrem musím přiznat, že přestože mám možnost dlouhodobě pozorovat hned několik "Valmontů" přímo při práci, nenaučil jsem se zhola nic:) Kdyby mu někdo pomohl... Nepotřebuje pomoc, potřebuje překážky. A při jejich přeskakování... by mohl omylem skočit i na ni. Myslím, že až do teď neměl velký úspěch. Byl úplná pohroma. Jako většina intelektuálů je hlupák. Čtyři a tři čtvrtě:)

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Šílenej není jen Max, šílenej je celej tenhle film:) Nemám žádné srovnání se starým Maxem, protože toho jsem viděl jako škvrně někdy v první polovině devadesátých let na ošmatlané VHSce a pamatuju si z něj úplný kul... nic, ale to v dohledné době napravím... Novej Max je dech beroucí akce, bez nějakejch zbytečnejch keců okolo (to málo se dá přežít, brát jako drobná pauza určená k odpočinku:)) a širokého popisu světa a situace. Je to určitě nejfrenetičtější film, co jsem kdy viděl. V masových scénách sebou škube armáda mravenců rozanimovaná jak pod stroboskopem, souboje humanoida proti humanoidu oplývají nápaditými... eh, nápady:), promyšlenou choreografií a hlavně - jsou přehledné! Tedy skoro všechny a tak nějak v rámci možností. Co je ale úplně bez kompromisů, to jsou masky, stroje, kostýmy, prostředí, promyšlené a potěšující detaily,... Film je zkrátka MAXimální designová nirvána, tohle dělali lidi s jasnou vizí a bavili se tím. Za vše zmíním jen ďábelsky božské čerty na lehkých motorkách a hudební vůz s bubeníky na "korbě" a kytaristou před stěnou z reprobeden na přídi, s dvoukrkou kytarou obohacenou o plamenomet chrlící metrový jazyk ohně z hlavy. (To sice evidentně vymyslel naprostej blázen..., ale dokážu si představit, že na opékání uzenin a otravných opilců v první řadě pod pódiem by to byla dost praktická vychytávka:)) Má největší výtka tak míří k výběru Toma Hardyho do role Maxe... Nemůžu si pomoct, ale s tím jeho zjevem ve mně evokuje hodnýho strejdu, kterej po návštěvě konzervativní výstavy v galerii ještě rád zajde na zmrzlinu, a ne drsnýho frajera, kterej se s nikým a ničím nepáře. To už mohli skoro obsadit mě:) Tři a půl, nemůžu dát přece čtyři takové v podstatě blbosti... ale blbost je to pěkná a navýsost zábavná:)

8-Ball (2013)

Drsný. Syrový. Fajn obsazení - svatá trojice: Pirkka-Pekka Petelius v roli charismatického a zkušeného policajta Eliase z drogovýho, Eero Aho jako tvrdý, nekompromisní boss pouliční chamradi Lalli a mladá matka Pike, postava, kol které se většina filmu točí, ztvárněná Jessicou Grabowsky, k té snad ani není třeba nic dodávat... taková Finka by šla. Opravdu zajímavá, v dobrém smyslu:) Se scénářem už je to trošku horší. Vyloženě jsem nepochopil odbočku o Eliasově dočasném kolegovi ani její vyústění. Být o ni film kratší, bylo by to dle mého ku prospěchu věci. Hudba je pojata spíš minimalisticky, ale je vkusná a vhodná. S názvem voleným v duchu černého humoru jsem velmi spokojen:) Ještě si neodpustím poznámku o vysoké kvalitě finského sociálního bydlení, jak si ho nájemníci váží a vůbec... jak je to solidární a spravedlivé:) Slabší čtyři.

Tohle je válka! (2012)

Film s nadějnou zápletkou a potencionálem... promrhaným vycoolováním až po střechu a podivnou klipovitostí jednotlivých scének, který navíc působí strašně roztříštěně a jsou k sobě poslepovaný zoufalou vatou. O akci nemá smysl ani mluvit, hraje tu přibližně stopadesátédeváté housle. Vtip aspoň sem tam trošku vykoukne, ale nakonec asi stejně nejvíc pobavil doslovný překlad "camel toe", přitom u nás se používají úplně jiný zvířátka:) Přežitelná slabota za dvě hvězdičky.

Klub poslední naděje (2013)

Shodou okolností jsem před projekcí jen tak volně přemýšlel nad tím, co bych dělal, kdybych sázel a vyhrál nějaký ten super jackpot s pár miliardama. Záhy jsem zjistil, že v podstatě lautr to samé, co dělal hlavní hrdina poté co se dozvěděl, že mu zbývá už jen/ještě třicet dní života:) Hlavními tahouny DBC jsou scénář, dialogy a výteční herci. Samosebou především hlavní postava, dallaskej Bohuš v podání McConaugheyho, zachycení jeho fyzických a zejména psychických změn je naprosto úchvatné. Kladné body u mě film získává i nenuceností a přirozeností, kterou proplouvá mezi jednotlivýma svýma polohama (humor, drama, romantika, smutek, ...), zároveň se v nich zbytečně nerochní a nevyhrocuje je. Ani děj nepřešlapuje na místě, stabilním tempem míři kupředu, má stále co říct a závěr přichází kdy má, žádný prodlužování:) Nevím, zda mi tahle informace jen nějakým způsobnem zkraje unikla, ale přesné časové zasazení filmu jsem z titulku poznal až někdy ke konci filmu (nebylo to však nijak na škodu). Čisté čtyři. PS: Koncernový kapitalismus (WTH?:)) škaredí farmaceuti, ... to jsou zace kecy... Zakazování/schvalování léků, sankce za jejich prodej, to vše má pod palcem NE-svobodný (a tím pádem NE-kapitalistický) stát. A kdo by ve svůj prospěch neloboval, když mu to tahle ošklivá forma státu umožňuje? (Ahoj Andreji:))

Girlhouse (2014)

To člověk pořád čte "Grillhouse", "Grillhouse"... no a pak se nestačí divit:) Navzdory tomu (či snad právě proto) jsem se docela slušně bavil.

Penny Dreadful (2014) (seriál)

Po první sérii. Pejsek s košiškou pečou dortík, spousta barviček, pěkná hudba na pozadí... a výsledkem je slátanina bez chuti. Technické zpracování je vskutku parádní, kostýmy k sežrání, herci taky (někteří:)), ale zeptejte se mě, o čem to celé je a... odpověď budu hledat jen těžko. S výjimkou jednoho dílu, možná. Tolik "hlubokých" dialogů, hororových ikon v takřka hodinových epizodách... Přesto seriálu nečiní vůbec žádný problém sklouznout k směšným až trapným okamžikům.

Sama nocí tmou (2014)

Zklamání. Od prvního zhlédnutého traileru jsem se těšil, že tohle bude něco šitého na míru přímo pro mě... a houby. Trailer vypadal dynamicky, film je utahanej k smrti. Zkažené město je tak prázdné, že po sčítání obyvatel by to sotva stačilo na osadu. (Tím samosebou chtěla autorka říct, že ve městě je každej sám, to je jasný:)) Slabší tři hvězdičky za hezkej vizuál, hudbu a utahanost k smrti (sice jsem to nečekal, ale mám to rád:)). Ještě by mě zajímalo, proč se v souvislosti s tímto filmem používá slovo "western"...