Grand restaurant pana Septima (1966)

Jedna z nejhorších Funesovek. Dvě naprosto nespojité části. Nejprve psina s peskováním v mishelinské restauraci a pak podivná hra na výkupné a honička se zadní projekcí v horách. Díky Filipovského umění skvělá komedie, ale v originále bych to asi slyšet nechtěl.

Vražda po americku (1991)

V žádném případě se nejedná o thriller ani detektivku. Spíš high school komedie se slasher prvky. A když si k tomu připočítáte, že nějakej debil na Barrandově v dabingu pro HCE obsadil Gustu Bubníka na Christophera Walkena, budete se smát většinu filmu, protože takhle postava je tím děsně komická (a to ještě CH W vypadá jako Arnold v Terminátorovi po "operaci" oka). Naopak Schlatter je Langmajerem dabovanej skvěle. Něco mezi 3 a 4, ale je to stará věc se starým dabingem, tak jdeme víc.

Učitelka (2016)

Správně, Hřebejk Jarchovský. Taky jsme na gymplu (zač. 1993) měli angličtinářky bývalé kádrovačky s měkkoučkým přízvukem. Šedivý socialismus, o který se tak vehementně snažil Fair Play, zešedl definitivně až tady. Otřesete se hnusem, že tahle doba skutečně byla. Zdá se to jako přeháňka, ale je to pěkně reálné a základní premisa je neuvěřitelně jednoduchá. Zkuste si sebe představit v té SRPŠ třídě řekněme ve skupině těch, co celou dobu mlčeli a šoupali patama. Jste tam? Já jo. Ještě že jsem nemusel chodit na třídní schůzky, já byl tehdy teprve předmět doličný. Lepší Hřebejk, a snad si pan Honza uvědomí, že hlavně proto, že tam není Geislerová. Csongor Kassai k nepoznání od dob Polívkova Žida a čerta. Havelka výbornej. Výborná práce s časovou osou, jakkoliv si to prvních 15 minut myslet nebudete.

Bankovní konto s výstrahou (1980)

Atmosféra 5*, komplikovanost vyšetřování (zklamání, čekal jsem že Baresi má v záloze nějakou boudu) a zkratkovitost na konci (nepochopil jsem závěr, fakt to nešlo nějak srozumitelněji?) trochu srazily dojem. Na začátku filmu se dozvíme zásadní, policie je vydírána sta miliony lir. Pak máme být přesvědčeni, že Baresi - Gemma není žádný charakter anebo že na oko přistoupí na hru mafiánů a na konci triumfálně zvítězí, zřejmě lstí. A vono ne. Masakr na policejní stanici je dobovou záležitostí.

Výheň (2011)

Nehty na rukou okousané až po lokty... Post apokalypso. Chvílemi se bojíte pohnout. Je tu pár nelogičností, ale nechci moc spoilerovat. Když si doma chováte prase na porážku, musíte ho asi něčím krmit. To hlavní, to čeho se postupně začnete bát, tu vlastně vůbec není explicitní, jen naznačené. Brrrr. Nemít co pít a jíst je blbý, ale dostat se do rodinky, která se naučila v nové době "hospodařit", to je ohavné. Obsah kolegy SOLOM bych doporučoval upravit.

Ostrov stříbrných volavek (1976)

Severní Německo je obzvlášť hnusná země. Alespoň v téhle poetické Jirešově podivnosti. Na jednu stranu estetické záběry, na druhou podivný svíravý pocit, který vás donutí stát se dezertérem. Kdo byl ale hlavní postavou? Sepp? Nebo Tony Vladimíra Dlouhého? Nebo malý Heinrich? Luděk Kopřiva dabuje jednu z hlavních postav, taky neobvyklé. Smutné, stísněné, plné beznaděje a lidí co ztratili svou víru (nemyslím náboženství). Ale takové mohlo být Německo pár měsíců před koncem WWI.

Pleasantville: Městečko zázraků (1998)

Na začátku roztomilé, na konci už únavné. Asi tak od půlky bych šel jinou cestou. Reese ještě z dob kdy byla kost. Černobílé s barevnou by šlo udělat jinak, jako nápad k nezaplacení.

Zlaté časy ve Spessartu (1967)

Za písničky, čtyři. Když slyšíte "Až zaťukám u dvířek tvých", "Rýnské víno" a další fláky, budete si zpívat spolu se Strašidly. Epizodičnost a směřování nikam ubíjí to, co v jedničce a ve dvojce slavilo úspěch, totiž příběh. Trojka je upřímně řečeno hodně velká kravina, ale režisér Žáček a sólisté z Karlína zachránili mnohé.

Situace je vážná, nikoli však zoufalá (1976)

Souhlasím s argensonem. Jenom bych ještě dodal, že na úplný vrchol by filmu pomohlo přeobsazení sekretářky za nějakou víc sexy dračici, a tvůrci si mohli dát trochu práce s vymýšlením vtipů a komediálních situací, takhle se až na krásné výjimky omezili na tradiční přenášení mrtvoly na jiné místo. Vtípky na politiky jsou ale skvělé! __Nevěděla jsem, že je ministerstvo kulturních hodnot... Ani já, než mě jmenovali..... Lefebvre dabovaný Lubomírem Lipským, to je pastva pro uši.

Trumfové eso (1968)

Konec v kasínu je výbornej, ale nějak jsem nedokázal přijít na chuti tomu spletenci několika příběhů a hlavně postavě Eli Wallacha. Nejdřív s nimi vyjebe a pak jsou kamarádi (protože jim nic jiného nezbyde). Výtečný původní dabing s Rudolfem Hrušínským a Petrem Štepánkem (Terence mu jde náramně) - vždyť i taková dabérská esa jako Větrovec tam jen štěkali. Komedie vůbec, na to je zápletka příliš iritující, a jako western bych asi hodně předělával. Přesto to není zklamání.