Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dobrodružný

Recenze (4 435)

plakát

Tráiler para amantes de lo prohibido (1985) (TV film)

Každý někdy začínal, a já jsem rád, že jsem jeden z prvních Pedrových filmů konečně sehnal i s titulky. Děj odpovídá muzikálu, ale muzikál to být dle mého nemá (přestože se ve filmu několikrát zpívá). Je to taková zfilmovaná ptákovina podle scénáře, který asi vznikal podobně, jako když jsem v osmi letech psal seriálový rodokaps o tom, jak se Vinnetou a Old Sh. potkali nad propastí. Nakonec můžeme být rádi, že ne všechny ženy ve filmu vystupující jsou transvestité. Nebo se pletu?

Lehkomyslní (1984)

Jeden z filmů, jenž směle zastoupí celou dekádu. Mám-li vybrat pět filmů, nejlépe vystihujících atmosféru filmového desetiletí, pak Lehkomyslní budou mezi nimi. Ačkoliv příběh nepřináší zcela nic nového, mnoho prvků jsem ve filmu viděl vůbec poprvé (sex v bezobslužné kotelně, shazování plechovky, jízda po chodbě high school). Scénu, ve které Johnny a Tracey stanou proti sobě v bazénu, o patnáct let později slušně obšlehli do Cruel Intentions. Skvělá hudba a výborný soundtrack, moc pěkná erotika.

Rej výtržníků (1992)

Přes výbornou hereckou i dabingovou sestavu musím Rej výtržníků chtě nechtě zařadit do přihrádky mírných zklamání, pramenících z poněkud slabě vystavěného scénáře. Zkrátka, otravové nejsou dost otravní, M-M už je poněkud povadlá, a Jean Rochefort se topí spíš ve všedních než v komických anebo extrémních situacích. Ale je tu hned dvojí odhalení, šaty a stud odložila Sandrine Caron (sekretářka) a pak žena, jejíž peršan byl naprosto zdravý.

Červený stan (1969)

Viděna kratší (dvouhodinová) verze, v českém, původním, skvělém dabingu. Vystřihl bych scénu, ve které Eduard Marcevič (Luděk Munzar) opouští příběh, její celkové vyznění je děsně nevhodné (SPOILER: žádat o vykoupání hrobu a pak tam poskakovat a čekat, až to chudáci utahaný sekerou vytesají, protože já jsem moc unavený a musím tu zůstat - to prosím vymyslel kdo?). Conneryho jsem několik minut nepoznal, o dabingu Martina Růžka nemá smysl polemizovat, stejně tak skvělý je i Josef Větrovec (Peter Finch). Ve filmu se objevují silnější momenty, do příliš hlubokých katastrofických vod se scénář nicméně nepouští. Působivá hudba na konci.

Supové silnic (1989)

Ačkoliv jsem nepochybně ještě neviděl film o odtahovce, tohle je špatný příklad, jak si rozšířit obzory. Akční céčko odehrávající se (bůhvíproč) na úzkých jednosměrných silničkách kdesi mezi bažinním porostem. U nás bychom takovou cestu nazvali panelovkou (neplést prosím s D1, ta je trochu širší). Zápletka je poplatná žánru a kategorii, banda primitivů v čele s bratrem ducha Patrika má pifku na týpka, co se přidal k branži z existenčních důvodů. Pak se objeví krásná princezna, takže týpek by mohl mít úplatami protislužbou vystaráno do konce života, děj se ale zašmodrchává, téměř všichni blízcí jsou ohrožování na životě anebo rovnou knokautováni, a tak se rek naštve a všechny zmasakruje. I pyrotechnici totiž potřebují živit rodiny. Info pro dabingforum: V českém znění: Jiří Schwarz, Jarmilka Švehlová, Magda Kopicová, Daniel Rous, Dana Syslová, Bohuslav Kalva, Libor Terš, Bohdan Tůma. Pro Filmexport Praha české znění vyrobilo Studio Zero.

Bistro (1982)

Vidět mladého Mickeyho Rourka byl pro mě skoro větší zážitek, než slyšet Martina Dejdara na Gutttenbergovi. Mladý je i Kevin Bacon, s ním jsme ale pár "mladých" filmů už viděli. Bistro je filmem reflektujícím Američany pozvolna se stavící na vlastní nohy, první generaci, která nezažila na vlastní kůži druhou světovou válku, ale dost pravděpodobně jako už fotřici rukovala do Vietnamu. Ten byl ale ještě daleko, před nimi stála leda tak Zátoka sviní a ekonomické nesnáze, věrně pronásledující jakoukoliv mladou generaci v kterékoliv době. Slušný dabing zdobí především výrazný Jiří Langmajer (Rourke). Retro hodnota je pro mě vyšší než poněkud mdlý příběh, jistě se nedá zapomenout ani na pojídání popcornu v kině.

plakát

A Millionaire for Christy (1951)

Eleanor Parker byla vážně kost, a v tomhle jí to sluší hodně. Silné rty, lesklý vyšpulená pusa, náznaky erotiky (scéna s výstřihem, převlékání ve vagonu). Naproti tomu Fred MacMurray zůstane Roztržitým profesorem, majitelem opice, mužem s velmi vystouplou bradou, řekli bychom až Saturninovsky bojovně vysunutou. Začátek filmu má slušně našlápnuto, ale od vykoupání v moři (dost jsem se té vlny lekl) už mě film vůbec nebavil, šel jinou cestou než jsem chtěl, ačkoliv bylo jasné, že všechno snažení bývalé nevěsty je marné, protože tohle je v programu značené jako komedie romantická.

Gemidos de placer (1983)

Rikitan Franco tentokrát přivádí své girls od Bobří řeky na španělský vršek, aby se tam v domečku se řetězy seřezaly do bezvědomí. Kdyby to bylo porno, dá se na to možná koukat, ale tyhle náznaky koitu vykonávaného půl metru od průsečíku zájmů jsou leda pro dvanáctileté děti, a asi ani ty by už Jesúsovi nesedly na lep. Na italské wikipedii je k filmu údajný režisérův komentář, ve kterém se vyznává z uměleckého záměru. Já v tom však vidím leda depilační vzpouru a hroznou nudu.

plakát

Jen aby to byla holčička (1986)

Laskavá a smutná letní komedie. Přesně to, co mám rád, miloučké retro z venkova, odehrávající se v létě. Z osudu PN (dokonale namluveného Eduardem Cupákem) jsem byl dost otřesený, ale ono to všechno mělo svůj účel. Výborný je strýc Ugo (vyslovováno jako současná značka čerstvých šťáv) s úžasným hlasem Sobího Sejka, a samozřejmě ústřední postava hovořící jako Milena Dvorská. Poznal jsem ještě Zlatu Adamovskou a Jirky Novotného a Štěpničku. A mihne se tam i paprsek erotiky v podobě Giuliany de Sio.

plakát

Televise bude! (2014) (TV film)

Nápad dobrý, ale když už se tam na konci objevuje i skutečný František Filipovský, proč jeho herecký dvojník v padesátých letech vypadá, jako by mu bylo osmdesát? Tehdy byl přeci FF mnohem mladší (ano, pleš asi už měl). Jinak, v tomhle filmu hraje kolega Kokeš (co vždycky tak pro nás vesele uvádí filmy v rámci Visions of Light v Artu) :-)