Docela obyčejný příběh (1978)

Romy, Bruno a Claude, a přesto jen 3*? Když příběh je odtažitý, hlavní postavy nepřístupné a divákovi je jedno, jak to celé dopadne, body nezachrání ani původní dabing s ojedinělým počinem ČT, která scénu vystřiženou při premiérovém vysílání nově dodabovala (tleskám, tak se má zacházet s původními dabingy). Marie se motá mezi Sergem a Žoržem, ale jak to celé dopadne, vás možná zajímat nebude. Scény s kamarády byly otravné, to venkovské bydlení s partou přátel mi připomnělo jeden Allenův film.

Caesar a Kleopatra (1976) (TV film)

Skvělý dabing barrandovské generace, ale pro mě také neskutečná nuda. Historii si dávám rád, ale s divadelní hrou na historické téma už mám problém, a zvlášť s takovou výpravou a scénou.

Ztraceni v Mnichově (2015)

Chytrý scénář, jenž můžete nazvat čímkoliv, jenom ne nudou, a velkou hru s žánry, startující zhruba o poločase. Nechápu uvedení Jany Plodkové na druhém pořadí mezi herci, ve filmu hraje jen malou roli. Za břicho jsem se nepopadal, na druhou stranu vnoření francouzského elementu se líbilo, stejně tak hudba. Za historické pozadí a krásně vysvětlené pojetí Mnichovské deklarace a taktiky E. Beneše palec nahoru.

Barva noci (1994)

Jane March a její odhalené scény jsou na 6*. Asi bych přepsal scénář, vyhodil postavu bratra a skončil odhalením a vinu shodil právě na tuhle postavu. Smažte někdo POMův obsah, který nepřímo vyzrazuje něco, co divák dlouho vědět nemá. Doma jsme na to přišli na základě dabingu, že dvě postavy mluvily stejným hlasem. Konec je zbytečně motaný, stříhal bych, ale celkově skoro spokojenost.

Pan Hire (1989)

Málokdy zachrání celý film jedna myšlenka, jeden obrat. Tady se podařilo, i když prvních 40 minut musíte vydržet.

Laputa (2015)

Ty ses prej voženil. No. To mě mrzí. Mě taky. Řekněme si na rovinu, že jediné co by diváka mohlo zajímat, kamera skryla. Zoufalé plácání o ničem, a nikoliv výpověď o čemkoliv (což by asi tvůrci bývali rádi). Většina herců neznámých, to je jediné plus. Hudba příšerná, jak když padají flašky na točitym schodišti. Tohle by se nemělo točit, neměly by se na to dávat peníze a nemělo by se to promítat ani vysílat.

Ve znamení býka (1969)

Škoda, že finanční trable vědátora a konstruktéra Alberta R jakož celý jeho život a úspěchy jsou divákovi putna. O nic tam nejde, napětí neexistuje, cenné jsou jen dobové záběry z Paříže. Film vysloveně kazí porevoluční dabing, v němž celý snímek namluvilo 7 herců (jakkoliv výkon Soběslava Sejka je skvělý a na Gabina se hodí). Info pro dabingforum: Lucerna film video uvádí Jeana Gabina ve francouzském filmu Ve znamení býka. V českém znění: Soběslav Sejk, Mirko Musil, Nina Jiránková, Daniela Bartáková, Bohuslav Kalva, Radan Rusev, Bedřich Šetena a další. Překlad: Barbara Mahlerová, Režie českého znění: Petr Šícha

Darkman (1990)

Myšlenka ok, ale zpracování uvázlo. Jako komixovku to beru, ale triky otřesné, to natáčení proti plátnu je hmatatelné, moc práce s maskami si taky nedali (zdálky fajn, ale zblízka ty nasazené Liamovy uměláky jsou k smíchu), scénář a postavy vyložen na štýru a za hudbu taky strhávám, protože Elfman sice Batmana natočil později, ale je to naprosto stejná hudba (a sem se opravdu nehodí). Kde vzal Pejtn prachy na super vybavenou laborku, když tak jeho původní vylítla do luftu, to by diváka zajímalo, filmařům to ale bylo šumák. Hvězda za Zavřelův dabing, jako by se Arnold vrátil.

Iracionální muž (2015)

Zakončení je typicky Allenovské, stejně tak ústřední motiv-hybatel všeho dění-nápad. Dialogy (jako obvykle v nových filmech WA viděno v originále) jako obvykle precizní a hezkou angličtinou, Phoenix zahrál svou postavu několikrát zkrachovalého pedagoga na výbornou, ostatní tolik nemění pozice na šachovnici, ani nemají skoro žádný prostor. A příště prosím nedělat ústřední ženou Emmu, ale najít někoho daleko víc sexy!

Beze strachu (1993)

Naprostá bejkárna o chlapovi, kterýmu hráblo, a filmařích, kterým hráblo tuplem. Nebudu zkoumat, jak by pád letadla dopadl ve skutečnosti, ale Jeff Bridges se v tomhle filmu chová jako jantar a ostatní nejsou o moc lepší. Zaujme mladičký Benicio a Jan Vágner, jehož hlas visí někde mezi Vladimírem Rážem, Jiřím Štěpničkou a Jiřím Plachým.