Opravdově, šíleně, hluboce (1990)

Pár prvků je tu z o rok staršího Ducha, ale jak tuhle uslzenou romanťárnu nemám moc rád, tak TMD bylo ještě o hodně horší. Hlavně mi nesedl herecky, Alan Rickman vypadá šíleně a kvůli tomu, že ho nadaboval Petr Svoboda, pořád jsem v něm viděl B. J. z M.A.S.H.e (čili Mika Farrella). Juliet Stevenson je nesympatická až běda, neustále natahovala, až jí z nosu kapalo (fuj). Pokus o sci-fi nebo mysteriózní žánr zamrzl někde na kraji.

King's Story, A (1967)

Film o životě a díle bráchy koktavého Jirky. To díky němu mohl oscarový film vůbec vzniknout. Film se víc zabývá historií než bulvárem okolo Edova soukromého života. Některé pasáže jsou samozřejmě hrané, jiné původní doplněné čteným komentářem (dopisy královské rodiny). Zajímala by mě věrohodnost právě těch dopisů. Dokumentem slovně provází Orson Welles.

The Outriders (1950)

První půlhodinu film vůbec nemá hlavní postavu ani přípravu na to, kdo jí bude. Tři totálně zarostlí zztopáci nejsou těmi pravými hrdiny, zvlášť když hned v úvodu ubodají stráž. Pak je to trochu chaos, opět blbí indiáni, kteří krouží pod svahem a nechají se kosit revolvery (a pitomosti typu: "hodně prašte, ať si myslí, že nás je hodně" /když skupinka čtyř jezdců sjíždí z kopce, indiánům jak na dlani). Joel McCrea jako jediný má westernový potenciál. Slabší kousek od MGM. Arlene Dahl opravdu kočka.

Hrozny hněvu (1940)

Tenhle film jsem viděl v rámci přípravy jakési seminárky na žurnalistice, a přestože kniha je ještě mnohem drsnější a náročnější látka, film právem patří mezi klenoty světové klasiky.

Papírový měsíc (1973)

Moc příjemné retro, kterému v podstatě není co vytknout. Výuková lekce angličtiny. Vzpomínka na meziválečnou Ameriku spíš z druhé strany pohledu a nálady, než zachmuřená adaptace Steinbecka. Hudebně milé, i když té čb kameře jsem nevěřil.

Mlčenlivý (1973)

Mám rád filmy, o kterých víte, že nemají jak dopadnout dobře, ale stejně si díky jejich kvalitě můžete vše náležitě vychutnat. Plakát vypadá trochu jako novější poster k českému Lojzíkovi Nebelů. Skvělý dabing se zrodil světe div se v letošním roce pro Novu. Začátek je dost neohrabaný, ale jakmile se Lino dostane z izolace, začíná spíš noirka francouzského střihu (sám o sobě nonsense, já vím). Potěšil mě i Fiat 124, podle kterého se dělali žigulíci. Když Lino couval, vzpomněl jsem si na sebe, protože někde po tmě mimo civilizaci zacouvat bez zpátečkovýho světla moc dobře nešlo. Stará, stará škola.

To je ale bláznivý svět (1963)

Kolega monolog to docela vystihl. Za sebe bych jenom dodal, že mě to připadalo ještě delší, ještě trapnější a ještě přeplácanější. Potenciál utopený v megalomanství. Proč tolik postav, proč tak zbrkle, proč naprosto bez vtipu. Vzpomenete si na jedinou povedenou scénu? A ten konec se žebříkem, za to bych zabíjel. Zmíním jen několik dobře obsazených postav v dabingu České televize (1993).

Lord Jim (1965)

Je libo tři filmy v jednom? Ani ne, nechápu, proč se o to někdo pokusil. Jim dvě a půl hodiny trpí mindrákem z toho, že se jednou za bouřky blbě rozhodnul. To je jediný spojující prvek postavy, která v prvním dobrodružství skončí neslavně na moři, ve druhém pomáhá domorodcům proti pirátům, a ve třetím řeší bůh ví co. Nuda, kterou ještě umocnil dabing ČT. Eli Wallach neobvykle nakrátko (skoro nebyl k poznání), James Mason neobvykle zarostlý (taky sotva poznatelný). A nádherná Daliah Lavi, o které jsem se už rozplýval v mnoha jiných, dříve viděných filmech.

Smrt krásných srnců (1986)

Jeden z pěti nejvýznamnějších a nejlepších českých filmů všech dob. Smutná perla podle krásné novely Oty Pavla.

Así del precipicio (2006)

Žádná díra do světa se nekoná. Budou vás pálit nosní dírky jenom ze sledování toho, kolik koksu se ve filmu vyšňupe. Propletenec několika vztahů včetně homosexuálních scén (na obě strany!) si všímá života tří mladých dívek uprostřed mexické metropole. A proč se na to dívat? Minimálně proto, že Ana de la Reguera, Ingrid Martz a ze všech nejhezčí Martha Higareda jsou fakt kočky a erotikou se tu nešetří. "I need to tell you something about Mathias. He licked my ass, and it was great. I adore him."