Světová válka Z (2013)

Celkem dobrý pilot televizního seriálu. ~ Je to celkem krátké, na můj vkus těch naháněček se zombiemi bylo i tak trochu zbytečně moc, nicméně mi to celé, včetně otevřeného konce, připadalo jako pilot TV seriálu a teď se každou středu budeme setkávat s Bradem a jeho rodinou a partou vojáků i ozbrojených civilů, kterak využijí nové výhody a budou čistit Nové Skotsko a dostávat se do míst, kde o oné nové výhodě nemají páru a přežívají z minuty na minutu. Časem, až se tahle parta okouká, převelí zbývající vojáky do jiné lokace a může pokračovat s dalšími novými tvářemi další řada seriálu. ~ Nicméně jako film to nebylo nic, co bych musel/mohl vidět znovu. Ano, čekal jsem to horší, plno keců, málo akce... Asi se na tom podepsalo vědomí toho, jak vývoj tohohle projektu probíhal. Pomineme-li tak, že Brad je dítě štěstěny, přežije atak zombíků v Koreji, přežije zhroucení izraelského města, přežije pád letadla (ten zombík se do té skříně ukryl jak?) a následně si naočkuje skutečně nějakou smrtící nemoc, která naštěstí není natolik smrtící, že by už nemělo smysl následně díky poškození vnitřních orgánů aplikovat protilátku, má to štěstí, že viry a nemoci mají v sekci B, ale protilátky mají u sebe nebo se mu dokonce náhodně s lahvičkami podařilo vzít i správnou protilátku, že se nemusel léčit týdny.... Těch šťastných náhod bylo trochu moc. Ale na zombíjárnu s tak pohnutým osudem tvorby z toho vznikl ještě slušný kousek. Efekty jsou celkem dobré, oproti trailerům mi nepřišly ani tak lacině CGI, ale stále mi na tom nepřišlo nic tak extra, aby se v tom mohlo utopit přiznaných 190 mega. Přidejte 30 mega a máte takřka celo-CGI Avengers. Umím si představit, že by film provázela třeba nějaká hra (nebo kampaň v L4D2 :). Jako značka to není moc silné a na film poměrně brzy zapomenu. Prostě takový dobrý průměr. ~ PS: Neuškodil by tomu R-kový rating. PG-13 jen způsobilo, že vypadalo ve filmu dost divně, jak bylo "všechno" mimo záběr, i blbá useknutá ruka. Nelibuji si v cákancích krve a rozšlapávání zombie mozků, ale tady mi ta mírnost přišla až nepřirozená.

Muž z oceli (2013)

Megalomansky pojatá pitomost. ~ Musím uznat, že jsem to čekal špatné. Ale jinak špatné. Díky informacím "O filmu" o tom, jak autoři nechtěli udělat komiksového hrdinu, ale udělat jej lidštějším, jsem čekal něco jako posledního Batmana, psychologickou trosku, díky níž vás film nejen nebaví, ale přímo štve. Toho se autoři naštěstí vyhnuli, nicméně jestli si DC Comics myslí, že alespoň dožene Marvel a jeho universum, dělá to všechno naprosto blbě. ~ Celý ten vysvětlující začátek na Kryptonu byl naprosto zbytečný. Megalomanský, epický... a zbytečný. Nebavil mě, pro postavu Supermana ve filmu celkově nepodstatný (nic co by nešlo vyřešit pár minutovým ohlédnutím) a věřím, že tu byl jen proto, aby neměl Russell tak malou roli coby "otisk vědomí". ~ Budu ignorovat, že se Superman vzal zrovna na místě, kde byla v ledu 18 tisíc let stará průzkumná loď (a že cca. stejných několik desítek tisíc let i Kryptoňané měly stále stejné technologie, takže vše bylo v podstatě stejně moderní, jako jsme to mohli vidět o několik filmových minut a dějových cca. 33 let dříve). Kupodivu následující mi zase až tak moc nevadilo (že se Clark vydá lidem a Zodovi, že Zod tak rychle našel Kal-Ela...). Debilní bylo ale například malé dítě navlečené v maskáčích u předání Supermana (WTF? Nějaká skrytá americká symbolika...?), stejně tak jako debilní kapitánka "tintítko", generálova pobočnice (zase postava jen kvůli kukadlům a jedné replice). A pak přišla sterilní očekávaná destrukce, která zase byla efektní a megalomanská... ale díky zrušení velké části centra města bych čekal, že to Superman nebude mít poté u lidí moc lehké: "On nás zachránil" - ehm, hlavně díky němu máte zrušenou třetinu města, hromadu mrtvých, zdevastovanou armádní techniku, jeden satelit "down"... (a pak sundá ještě jeden - namísto toho, aby jim ho prostě snesl k nohám ho hned zdevastuje - ale "mám vás rád"). A když už to vypadalo, že film bude končit a bylo by to tak za průměrné ***, povinný polibek byl taky (mimochodem, Lois a její kolegové novináři byly všude - město se bortí a plane, lidi dechnou, ale všechno se děje jim u nohou), prostě ve chvíli, kdy měl být konec, se celá megalomansky prázdná šaráda rozjíždí znovu a tenktokrát si budou do prdele kopat Superman a Zod (který za několik desítek minut dokáže okolní vjemy odfiltrovávat stejně dobře, jako to trvalo možná desítky let Clarkovi). Tahle část už byla navíc a já jen každou vteřinou čekal, kdy už to skončí. ~ Plusem na konci byl nástup do Daily Planet, který dal vzpomenout na opravdové "Supermany", a částečně Zimmerův hudební motiv, který na konci úplně nestačil vyznít. ~ Až si budu chtít pustit Supermana, najdu si filmy s Christopherem Reevem. Sice jsou starší a naivně "lacině" pitomé, ale alespoň nejsou megalomansky prvoplánově blbé. ~ DC na Marvel stále kouká z uctivé vzdálenosti. ~ PS: Nejlepší herec filmu: Michael Shannon ~ PPS: Kameramanovi a režisérovi bych za tu roztřepanou kameru, která není v klidu ani v těch nejklidnějších pasážích, nakopal prdele.

Drogová válka (2012)

(SPOILERY) ~ Krucinál, zase pěkná sinusoida. ~ Rozjede se to jako dobrý krimi-drogový detektivní thriller, kde má ale policista poměrně unylou úlohu, za to se snaží, pak to trochu upadá v pro mě poněkud nepřehledný marast postav a kumpánů, který zase postupně graduje, aby to celé kleslo v poněkud překombinovanou nepřehlednou a trochu nelogickou ultra-přestřelku, kde pochcípá celý ansámbl krom hlavního přeběhlického záporáka, což mé nadšení zase "zchladilo", ale ten jeho pokus o přežití, kdy i na stole se snaží vykoupit se informacemi do poslední chvíle, byl nečekaný a rozhodně něco nového pro konce tohoto typu filmů. Hudba tomu taky pomohla, žádný rock, metal, spíš taková melodická rytmická ambientovka, která podbarvila titulky. ~ Během filmu mi lítalo hodnocení stále mezi *** a *****, ale nakonec se ustálím na třech. Pro čtyři bych musel mít trochu víc popsané osobnosti policistů i záporáků, abych dokázal skutečně zhodnotit míru a škody jejich smrtí. Stejně tak by neuškodilo zpřehlednit a uhladit přestřelku, protože mi přišlo, že umírají mnohdy zbytečně a až jednoduše nelogicky. ~ Nicméně i tak, vezměte si tohle a libovolnou českou kriminálku a po vzoru "Haha" se zasmějte.

Jedna mezi oči (2012)

Pohodová béčková jednohubka. ~ Víte, kdybych měl nyní srovnávat návratové sólovky Sylvestera a Arnolda (Last Stand), s přehledem vítězí Sly. Sice je to béčko jak vyšitý, ale režisér umí se Slyem pracovat, takže to nejen že nevypadá levně a uboze, ale Slyovi tu ránu věříte. Ani příběh není úplně pitomý (ne úplně!) a Sung, kterého si pamatuji jen jako Rychlého a Zběsilého, tu i celkem obstojně sekunduje a schytává olovo. Mladší dvojče Evy Longoria, Sarah Shani, se tu spíš ukazuje jako "Haló, já ještě existuju a mohla bych mít i další role...", protože její postavu by mohla hrát kterákoliv žába a ději ani příběhu by to skutečně nevadilo. ~ Prostě pohodová béčkovina. Sly, prozatím narozdíl od Arnieho a postupně i Bruce, totiž ví, kam patří a co mu sluší.

Phantom (2013)

No, čekal jsem od toho tedy mnohem víc, než nudu, nudu, mnohokrát viděné, nudu a zpackaný konec. Duchovny mi nevadil, přišli mi divné ty známé americké ksichty a jejich jazyk, hrající si na Sověty. To bylo poměrně stejně WTFoidní jako přiblblý konec. Škoda. Direct-to-DVD za dvacku.

Spring Breakers (2012)

Miluju tenhle typ filmů, kdy mám chuť od začátku do konce srovnat se zemí atomovkou každou postavu a každého jedince, kteří se ve filmu objeví byť jen na pikosekundu. Nemá smysl se na to koukat, pokud nejste sjetí.

O myšce a medvědovi (2012)

Tak trochu ne-pohádka pro ne-děti. ~ Ani jsem netušil, že dva ze tří režisérů mají na krku skvělou Paniku v městečku. V každém případě je v dnešní době dementních amerických a japonských animáků (komiks, mango a jiné ovoce) byla tahle animace pohlazením po duši. ~ Příběh trochu neohrabaného samotářského medvěda Ernesta a malé roztomilé myšky Célestine ze dvou navzájem se nesnášejících se společnosti sice ze začátku vypadá jako dětský, ke konci mi ale takový nepřišel a je i fakt, že ke konci lehce začínal ubírat páru. Nicméně ta animace byla skvělá, pěkně ozvučeno a s několika zajímavými a vtipnými nápady. Tihle kucí francouzští umi :-)

Trans (2013)

Film nabídne několik životních pravd a ponaučení: 1) Nikdy nikomu nepomáhejte. 2) Nestarejte se o své nehty, nemá to smysl. 3) Nikdy k nikomu nechoďte na žádnou terapii hypnózou. ~ Od začátku do konce film nabízí dějovou a vztahovou rošádu stále s nějakými zvraty. A funguje to, protože jsem stále přemýšlel, jak to bude dál, kdo koho podvádí... a teď... a teď..? ~ (SPOILER!) ~ Bohužel to podle mého mělo skončit oním zjištěním, že mladou řidičku zabil. To, co se dělo poté, už mi přišlo poněkud překombinované. ~ (/SPOILER) ~ Dovolil bych si ale ohradit před nějakým přirovnáváním Trance k Inception. Množství a způsoby prostřihů, vzpomínek a vsugerovaných představ, které rozhodně ne všechny musí jít chronologicky s dějem, sice dělá film možná trochu nepřehledný, ale pokud nezíráte do krabice s popcornem nebo nehledáte ve tmě brčko v kole a sledujete plátno, nemůžete snad mít s pochopením toho množství rošád výrazné potíže. ~ 3,5*

Podfukáři (2013)

"OK, takže... já tady budu mávat rukama a dělat grimasy a vy, diváci, budete dělat JÉÉÉ a JŮŮŮ a tleskat, jo? Pak to vezmem ke klukům od efektů a uděláme nějaké CGI, aby byla magie." ~ Srovnávat nebo byť jen přirovnávat Čtyři jezdce (proč "jezdci", vždyť nikde není ani náznak nebo logo nějakého "ježdění"?) ke Clooneyho Dannyho parťákům je nejen nevhodné, ale ve výsledku poněkud trapné, asi jako bulvární nadpisy známých webzinů. ~ Čtveřice kejklířů, balamutičů, mentálistů a zlodějů dělá svoji práci natolik zapáleně a kvalitně, že na ně už nějakou dobu zírá více jak tisícileté oko, chránící tajemství magie, jakýsi prastarý řád. Že tenhle prapůvod prabratrství je jeden z nesmyslů musíte hodit za hlavu, navíc se to dozvíte až později. Ještě o něco dřív totiž dostanete na podnose nesmysl další - magii. Jak hezké by bylo udělat ona kouzla skutečně kouzelná tak, aby divák zíral a žasl, jak tohleto herci a štáb provedli. Ale kdepak, v mnoha případech se použije příliš do očí bijící CGI efekty, které do daných scén prostě očividně moc nesedí a skutečně jsou mnohdy hodně nesmyslné (Isla v bublině). Bohužel celku moc nepřispívá ani poněkud nesmyslné gradování přestřeleného děje k až překombinovanému konci s teatrální pointou. Také mi neseděla příliš uměle naroubované americko-francouzská romance, která ve filmu prostě musela být (musela a tečka), byť by to vše mohlo fungovat i bez francouzské interpolicistky. Kladem filmu budiž fakt, že pokud se rozhodnete moc nepřemýšlet a dokážete to i dodržet, nedostanete čas nad tímhle vším moc bádat, protože se stále něco děje a jede se záběr po záběru, navíc to celkem dobře vypadá, herci dobře hrají a i Brian Tyler by dobře hrál, kdyby víc použil "ústřední motiv", který se mi moc líbil, ale ve filmu je jen velmi krátce a navíc se track ke konci zvrhá do, k filmu tak odpovídající, přeplácanosti. ~ Jako jde o kvalitní ***, zabavíte se a večer uteče. Jen během filmu nebudete vědět, komu fandit a proč vlastně. A když už to vědět budete, bude vám to naprosto ukradené. Now You See Me si sice hraje na propracovanou promyšlenost dobře promazaného Dannyho parťáckého stroje, ale nemá na to. Prostě nemá :)

Sahara (1943)

Tedy jak mi Sahara s Belushim nesedla a přišla spíš jak nějaký divný pokus o komedii (herci mi nesedli a ani to zpracování, tak se mi ČB Sahara líbila. Tady jsem to totiž hercům žral.