Speciální jednotka (2011)

Nijak extra zvláštní akce z jakési speciální jednotky, která sice má tu akci, ale je škoda, že je to to jediné. Nejsem si tak jist, jestli by vláda poslal zachraňovat nějakou reportérku, kritičku toho, co se právě dělá, ale budiž. Vojáci jsou vojáci, ti to prostě dělají s vědomím, že mohou umřít kdesi v zaprášeném prdelákově, což taky může být ta největší věc, kterou kdy udělají. Tedy všechno jsem ochoten pobrat, včetně "hurá akcí", až do doby, kdy naprosto irelevantně jdou zachraňovat vesničany, kteří jim pomohli. Lidsky chápu, ale speciální jednotka, jejíž primárním cílem je dovést reportérku zpět, tohle prostě udělat nemůže a tečka. V tuhle chvíli už to u mě kleslo poměrně hodně. A akční admirál to zabil úplně. ~~~ Na památku vojáků, kteří plnili rozkazy a nasadili životy za rozkazy mocnářů, ano, bez debat. Na památku reportérů, kteří ještě nepochopili, že ryba smrdí od hlavy a nasazovat život popisováním ploutve nic nezachrání a akorát kvůli nim budou umírat ostatní, tedy vskutku nevím nevím. Jsou tam dobrovolně? Ano. Vědí o rizicích, ano. Tak co se řeší...?

Kazatel Kalašnikov (2011)

Gerard se asi praštil o futro. Nevěřím, že tohle vzal s čistou hlavou. Je sice hezké, že se postava mávnutím kouzelného proutku (tady ponořením do vody a sdělením, že je zachráněn) napravil (blbost nebo psychická porucha) a že šel pomáhat do Afriky, ale všechno následující je tak "božsky mozek vymívající" a cíleně city ždímající (děvčátko s minou), že si říkáte: "WTF, to myslí vážně?". Ano, myslí. Popravdě, už ten plakát je ždímačka na plné obrátky. A nejlepším rozhodnutím postavy tak je, v zemi s občanskou válkou, o hladu, bez vody, bez vzdělání... vysrat se na stavbu nějaké přiteplelé školy, je nutné postavit kostel, a když ne jednou, třeba tisíckrát, protože ti lidé nepotřebují jídlo, vodu, ochranu, zbavení tyranů a vzdělání, vědomosti a sebezajištění, potřebují poznat Boha a vytvořit tak další generaci.... ále... a vidíte, zase jsem se nasral. Jako pokaždý, když se někam příliš cpe víra a nutnost někoho "zachraňovat Bohem" ~ Gerard výběrem svého účinkování začíná po 300 klesat na mém žebříčku. Tvrďácký kukuč a slzopudné záběry spolu s dialogy ála "Cože? My nemáme den před natáčením dialogy? Rychle nějaké vymyslete!" Mě tady příběh toho muže míjí přinejmenším o několik hvězdných soustav. A že se skutečnost skutečně v Africe odehrává? Ano, poukazovat na to takhle a tímhle filmem docela dost mimo. Chlápek místo toho, aby si svoje odkroutil v dalším vězení, snaží se konat dobro daleko od úřadů, které by mu šly po krku, daleko tam, kde si vytvořil svoji armádu, své ovečky. Sorry, nebere mě to. Navíc je to sakra příliš dlouhé, zkrátit! ~ 1,5*

Můj týden s Marilyn (2011)

So sorrrrrry, ale nějak mě nedokázal dostat příběh zde ztvárněné psychicky, prášky a chlastem vyždímané hvězdičky, které vyhledává rozptýlení u trdla a místního filmového poskoka, který jí na to naletí a tímto doslovným "zjevem" nahradí asi tak o několik stupňů lepší partii, mladou kostymérku. ~ Nezaujalo. Nebo by snad mělo kvůli historické postavě jakési Marilyn? Ne, ani tak mě to nezaujalo. ~~~ 1,5* ~~~ Další...!

Děti moje (2011)

Průměrný cílený doják s mistrem Clooneym, przněný havajskými jódlovačkami. Hudba mi nevadila, skřeky ano, Nebylo to špatné, ale pes po tom zanedlouho neštěkne. Clooney se tak snaží cílit na Oscara, až už to přehání.

Mupeti (2011)

Na loutkový film nečekaně povedená magořina s několika dobrými vtipy. Jen bych uvítal trochu zkrácení (dvě hoďky je hodně) a odstranění hudebních zpěvo-čísel. Ale chápu, že právě ta k Muppetům patří. Z Jasona a Amy na mě sálalo, jak prostě "jen hrají" a to v některých scénách tak moc, až mi jich bylo i líto. ~ ** za vtipné nápady, máte-li doma děcko, co rádo loutky a ustojí dvě hodiny, přičtěte si hvězdičku.

Syvälle salattu (2011)

Zprvu jsem si říkal, proč to není označeno jako horor, protože stísnění bezbarvý temný lekavý styl vyprávění tomu dost odpovídal, ale závěrečný fortel podal vysvětlení. Přesto mi to přišlo trochu záměrně "zhororované" , aby vysvětlení bylo o to více překvapivé. Dobré to bylo, ale že bych si to nějak dlouho udržel v paměti, to zase ne.

Nepřítel pod ochranou (2012)

(Bacha, někde jsou tu spoilery a nehodlám je extra označovat) ~ Čekal jsem to rozhodně horší. Akce odsýpá, Denzelovi i "Green Lantern" Ryanovi jsem role věřil, honičky, přestřelky... je to sice kvapné, ale účinné. Dokonce i příběh, nijak objevný a dopředu odhadnutelný, včetně "šokujícího" rozuzlení, je tu kladem. Jede z A do B a nejsou kladeny žádné extra nároky na přemýšlení, Potud skvělý akční film na odreagování a konzumaci. ~ A co že je tedy špatně? Šablona. Zase nějaký scénárista použil ukázkovou šablonu z příručky "Akční thriller v deseti krocích" - MUSÍ tu být romantická linka s milou, MUSÍ tu být závěrečné profláknutí a "upload", MUSÍ tu být shledání. O jak moc by byl film výborným konkurentem v zapomnění upadajícího Bourna a oživeného Ethana, kdyby si Ryan nechal soubory, poučil se od Denzela, a využil je, co by operativní důstojník. Stjně tak kdyby si nadřízený nad Ryanem držel dohled, protože TO ví. Kdyby Ryan milou jen sledoval a případně ji raději nechal jít, než se s ní znovu setkával (sice to není řečeno, ale...) a mohlo se tak nějak někam rozvíjet pokračování, přičemž se mohla rozehrát složitější špionážní hra, když by v tom najednou lítalo mnohem víc tajným složek různých států. Ryanovi by tohle slušelo mnohem víc, než zelená škraboška. A jak moc tedy bolí, že konec to takhle celé zabil a žádné navazování na otevřený konec s drtivě velkou pravděpodobností nebude. ~ Od Déja Vu po dlouhé době konečně zas koukatelný Denzel

Počátek Země Nezemě (2011) (TV film)

O "Neverlandu" jsem toho moc nevěděl, prostě se ke mě dostal, tak proč ho nezkouknout, že? Na TV produkci to ani není nijak zvlášť špatné. Hlavním mínusem je tak skutečnost, že jde o svět kolem "Petera Pana", který mi nikdy nic neříkal, slušně řečeno, takže odhalování postav a skutečností, u kterých se ozývalo pomyslné "tadá" mi bylo celkem dost ukradené. Přiznávám. Mohlo to alespoň být zajímavé fantasy, nebýt masivního množství logických hloupostí, které možná jsou normální v Neverlandu, v mých očích ale nikoliv - jednou zmizí celá pirátská loď, jednou koule jev "vyhryzne díru" v budově; piráti, indiáni i "současní" angličané mluví všichni stejným jazykem a nikomu to nepřijde divné, piráti s našmínkovanou kapitánkou, mluvící o Venuši, planetě Zemi, jiných galaxiích... I fantasy by měla mít nějaká pravidla, jinak se z nich stane jen alogická debilita. Vědět, že jde o úvodní film k seriálu, tedy film bez konce, tak bych do toho nešel.

Lukostřelci (2011)

Hezky natočené, hezky to vypadá, chlapci se umí ohánět, proti tomu žádná. Bohužel obehranost příběhu a konce z filmu dělá jen další průměr, o kterém zanedlouho už nebudu vědět. V paměti snad zůstane jen tygr v průsmyku, ale z jakého ta scéna byla filmu, to už si fakt nevzpomínám...

Hugo a jeho velký objev (2011)

Nějak si nejsem jistý, jestli měl být film dětským dobrodružným příběhem nebo pokusem o zdokumentování vzniku filmu. U výsledku jsem se ale poměrně nudil v očekávání, že se NĚCO začne dít. Sice to hezky vypadalo, řemeslo bylo odvedeno na výbornou, ale plno nápadů vyšlo naprosto naprázdno. Nedokážu si představit, že by se na to nějaké děcko dokázalo v kuse koukat. Dvě hodiny jsou příliš na to, co se ve filmu dohromady nestane. Taková Scorseseho 3D poklona filmu. Ta ale časem upadne v zapomnění.