Foylova válka (2002) (seriál)

Epizodický kriminální seriál ve kterém 90. minutová stopáž jednotlivých dílů umožňuje nepředkládat až tak stupidní zápletky a zároveň se pečlivě věnovat vykreslení atmosféry Anglie ve druhé světové válce. Na jednu stranu pozornost na zkresleně uhlazené, odměřené středostavovské prostředí a na druhou stranu svět šmelinářů, fašizujících skupinek, rabujících, korupčníků a dalších kriminálních živlů tehdejší doby. Tenhle zpětný, ne černobílý pohled na svou historii je hodně sympatický. Tradiční britskou TV kvalitu potvrzuje pečlivá výprava, dobře napsané postavy zahrané kvalitními herci. Stačí shlédnout jednu epizodu, abyste si udělali představu, o co se tady jedná.

Spící agent (2015)

To, že nápad se spícím agentem, který neví, že je ve skutečnosti Jason Bourne, není originální, by snad ani nevadilo. Že všechny akční scény jsou vykradené a zápletka je debilní bych taky přešel. Jenže šlo především o komedii a já jsem se ani jednou nezasmál, dokonce ani nepousmál. A to je průšvih. Nima Nourizadeh je režisérem dvou velmi hloupých filmů cílených na dospívající huliče a já si napříště dám pozor a obloukem se vyhnu.

MR 73 (2008)

Mám rád temný kriminálky s nalomenejma detektivama a tady dokonce hraje hlavní roli skvělej Auteuil. Tak v čem byl problém? Protože sledovat tenhle film bylo pro mne lehký utrpení. Celou dobu mi připadalo, že si ti francouzi na tu depresi a beznaděj jenom hrajou, což by nebyl problém, kdyby se to celé nebralo tak krutopřísně vážně. Temnota za každou cenu od pána, co pravděpodobně žije dost příjemnej život. Místo abych byl v příběhu, tak jsem si celou dobu představoval, jak si jde pan režisér po červeným koberci pro potlesk. A to když se stane, tak jsou to maximálně dvě hvězdy.

Magnolia (1999)

Je to složitě vystavěný film, o kterém se mi vůbec nechce psát složitě. O lásce si myslím asi něco podobného jako Paul Thomas Anderson. Díky svému talentu se mnou tři hodiny komunikoval o věcech, které jsou daleko za slovy, a za to jsem mu vděčný. Cennosti, které nechci zapomenout.

Hra o smrti (2002)

Historická detektivka, pocta divadlu vůbec, herecká první liga, doslova mrazivá atmosféra, solidní výprava, originální v detailu, ale v celku nejistá režie a scénář. Největší problém je, že uvěřitelné filmové vyprávění se v poslední třetině láme v téměř divadelní záznam, kde naprostou přednost dostanou "hluboké duchovně-filozofické" proklamace před věrohodnějším zobrazením středověké společnosti a reálným závěrem. Půlhodinové zbytečně doslovné zakončení, které formou příliš nenavazuje na předešlé vyprávění, sráží jedinečný film téměř do průměru. Mnohem hlubší vyznění by příběh určitě měl bez za každou cenu "spravedlivého" konce a groteskně pobíhajícího revolučního hnutí v podhradí. A to je velká škoda, mohlo to být jasných 5*.

Pixely (2015)

Komedie ve které jsem se celkem 3x usmál a nikdy nezasmál. To v mém hodnocení film neřadí ani do kategorie "nenáročný zábavný výplach", ale mezi díla, které jsem rozhodně mohl vynechat. Otravně neoriginální příběh s milostnou linkou /jak je u Sandlera zvykem/ kopírující do jisté míry Ghost Busters. Máme tady čtyři krotitele - nerdy a jednu krasavici, kteří se spíš o humor snaží, než ho skutečně dělají. A místo duchů se krotí postavičky archaických videoher. To možná potěší pamětníky, ale i těm doporučuju během sledování konzumovat větší množství alkoholu nebo jiného potěšení.

Cizinka (2014) (seriál)

Pokud máte ženskou duši a daří se vám sladce se dojímat nad romantikou čevené knihovny, bude se vám seriál líbit. Bohatá výprava, v mlžných oparech snímané krajiny, dlouhé záběry na krásné zjizvené tělo mladíka ve svitu plamenů krbu, podmanivá hudba, lehká erotika, mystika druidů a tančících žen za úplňku, zvířecí nezkrotnost a ušlechtilost duší neupravených horalů a mnoho dalšího, co tvoří "tajné" snění /alespoň u některých - podle celkem vysokého hodnocení na ČSFD /. V první řadě se tu předkládají romantické výjevy určitého typu, které jsou až následně a dost lopotně spojovány do příběhu. To ale nebude vůbec vadit těm, kteří mají v mozku lalok spouštějící emoci slasti z výše zmíněného.

Špatnej polda (2009)

V prvním plánu to je jízda zdrogovaného policajta, kterého si Cage skutečně vychutnal a je poznat, že má bohaté zkušenosti. V druhém plánu je tento trip rytmizován takovými nepatrnými "morálními okamžiky", které film i diváka na chvilku vrátí do "správných" souřednic, aby se mohlo smažit dál. Výsledný pocit bych mohl popsat větou: " Zdravá reakce na život v šíleném světě - je šílenství." Je to spíš smutná komedie, než kriminálka. Celý ten kostrbatý chaos zanechal pouze jednu emoci - spříznění. A za to děkuju Wernere Herzogu. Dle mého, jde o jeden z nejvíce podhodnocených filmů zdejší databáze.

Hyena (2014)

Syrové, kruté a drsné kriminální drama s dobrým hudebním podkresem. Celkem depresívní příběh špinavého policajta, ve kterém jsem měl problém komukoli fandit. Prostředí obchodu s bílým masem a drogami je podáno dost autenticky a fakt, že zasahuje a ničí nejenom duše zločinců, ale i těch na druhé straně, je možná zásadním motivem celého filmu.

MI-5: Vyšší dobro (2015)

Zoufalá napodobenina agenta Bourna ve všech ohledech. Scénář, kamera, hrdina s pubertálním chmýřím pod nosem, ostatní herci a nevímco ještě. Stokrát viděné v lepším provedení. Technické zpracování si jednu hvězdu nezaslouží, ale už dlouho jsem z filmu neměl tak silný výsledný pocit - naprostou lhostejnost ke všemu, co tam probíhalo. A to mám špionážní filmy rád.