KLOP KLOP - „Ty si Pán Brány?“ – „Pokiaľ viem, tak nie.“ – TRESK – KLOP KLOP - „Ty si Pán brány?“ – „Som jeho dobrý priateľ a mám tu naňho počkať.“ Hororové komédie spravidla nevyhľadávam, ale pôvabní KROTITELIA DUCHOV (vrátane len o chlp slabšej dvojky) ma dokonalo vydesili a zároveň pobavili už v kine. Slovenský rodák Ivan Reitman stvoril spielbergovský kult, ktorý sa následne rozvinul do komiksov alebo kresleného televízneho seriálu. Traja krotitelia duchov, ktorí boli, ako traja mušketieri, v skutočnosti štyria (Murray, Ramis, Aykroyd a Ernie Hudson), sa dostávajú v meste New York do ostrého boja s nadprirodzenými monštrami, ktoré ovládnu slávne veľkomesto. Výborná titulná pesnička, výborné nápady (knižnica, sanitka, krabičky, chladnička), skvelé herecké obsadenie podporných rolí (Weaverová, Moranis), hlášky („Majú duchovia občianske práva?“), nápadité vizuálne spracovanie (nielen prekrásne triky, ale i nádherná výprava a strašidelná atmosféra) dávajú dohromady veľmi dobrú hororovú komédiu s originálnym scenárom, ktorá v dospelých divákoch oživí deti a deťom dokáže, že zostať duchom mladý a potom urobiť kariéru v Hollywoode má niekedy zmysel. Kino Považan 1995(30.10.2004)

Velmi vtipná a originální komedie, ale nadprůměrnou ji nedělá ani tak příběh a scénář, jako spíš nenapodobitelné herecké výkony v čele s Murraym a Aykroydem. To je fakt síla, jak mě pouhý pohled na jejich tváře dokázal rozesmát. Jo a nesmím zapomenout na hudbu a opravdu zajímavé příšerky, ty určitě také měly něco do sebe.Kultovku bych z toho ale zase nedělal.(26.10.2011)

Jeden z velkých komerčních hitů 80. let, který se mohl opřít o komediální schopnosti Billa Murraye a Dana Aykroyda. Ženským půvabem přispěla slavná S. Weaver a Ivan Reitman to celé zaštítil řemeslně zručnou režií. Chytlavá filmová písnička a scénář obsahující řadu gagů spolu s tím, že film je natočen jako typická mainstreamová rodinná podívaná přispěly k tomu, že Krotitelé důchů zaznamenali přímo globální ohlas a dají se vnímat jako určité ztělesnění komerčně zaměřené produkce amerických studií v 80. letech.Celkový dojem 75 %.(5.1.2008)

Tehdy to pro nás jako děcka byl v kině nezapomenutelný zážitek. Jednak jsem poprvé viděl New York a jednak pravého ducha. Obojí mi učarovalo a obojí bych chtěl vidět znovu a naživo. Bill Murray si zaslouží speciální komentář, protože ten je bezesporu největší hvězdou tohoto filmu. On vdechl své postavě nejvíc ze zůčastněných též ale skvělých herců. Budiž mu ku cti přičteno, že narušení jedinci se hrajou vždycky nejlíp. Jo, málem bych zapomněl, díky tomuto filmu mám od roku 1989 nesmírně rád herečku Siguerney Weaver.(25.2.2012)

Ulítávali jsme na tom všichni, někteří víc, jiní míň. Hravé, horkou jehlou šité a zřejmě stále lákavé i pro dnešního diváka. Solidní vizuální efekty a několik sympatických nápadů režiséra doplňuje dnes už kultovní hudba, skvělá atmosféra a herecké výkony chlapíků s laserovými děly, kteří poté, co newyorská Socha svobody opustila svůj podstavec, utnuli zničení světa sumerským bohem. Na druhou stranu si přiznejme, že je to krapet vlezlé a na sílu, mnohem více zábavy (tady přeci jenom asi víc úřadovala osvědčená firma ILM) navíc alespoň v mých očích představila o pět let mladší dvojka.(9.3.2012)

• - Jednu z postáv si zahrala aj herečka Sigourney Weaver (Dana Barrettová). Počas konkurzu začala napodobňovať psa a režisér Reitman bol taký nadšený, že ju hneď angažoval. (Raccoon.city)

• - V původním scénáři měl film začínat rovnou zákrokem Krotitelům, ale režisér Reitman rozhodl, že bude lepší ukázat, jak se tým dával dohromady. (Kulmon)

• - Spoiler: Scéna, v ktorej sú Ghostbusters uväznení, bola natočená v skutočnom väzení. (Raccoon.city)