Krotitelé duchů

• Československo

Krotitelia duchov

Sci-Fi / Fantasy / Komedie / Dobrodružný

USA, 1984, 107 min

Kdo by neznal Krotielé duchů? Vždyť je to jasný kult, který ve své době musel být takovým hitem, že si myslím, že to určitě lámalo rekordy. A v soušasné době? Stále pecka, která nemá konkurenci. Natočit komedii o partě lenochů, kteří se rozhodnou chytat duchy je vážně dobrý a hlavní dost originální. Navíc je to dost vtipné. Skvělé hlášky u kterých jsem se smál nahlas. Efekty sice nejsou nic moc, ale co bych taky chtěl, když je to z roku 1984, takže si nemám celkem na co stěžovat. Trojice Krotielů je vkusně vybrána. Vtipálek Bill Murray, jekož je tohle očividně životní role. Dan Aykroyd a nebo pro mně neznámý Harold Ramis byli taky dobří. A Sigourney Weaver? Sakra, tady ji to sluší, až je to nebezpečný. Ivan Reitman natočil něco, co už nikdo nikdy nejspíš nenatočí. If there's something strange in your neighborhood Who ya gonna call? GHOSTBUSTERS. If there's something weird and it don't look good Who ya gonna call? GHOSTBUSTERS. I ain't afraid of no ghosts. I ain't afraid of no ghosts. If you're seeing things running through your head Who can ya call? GHOSTBUSTERS. An invisible man sleeping in your bed Who ya gonna call? GHOSTBUSTERS.....(17.11.2008)

Stopercentná nostalgia, spomínam len v dobrom. Rodák Ivan Reitman natočil film, ktorý v sebe miesi prvky komédie, sci-fi a hororu a dal tak vzniknúť fenomenálnej snímke, možno jednej z najzásadnejších z rokov osemdesiatych. Úžasný humor, nadčasové triky, ale predovšetkým výborní herci a ich absolútne dokonalé postavy. Osvedčení komici Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis a bezkonkurenčný Rick Moranis sú trefou do čierneho, prekvapí však Sigourney Weaverová v mierne nezvyklej komediálnej polohe. Jeden z (mnohých) filmov môjho detstva, ktorý mi dal o.i. aj jednu z mojich obľúbených filmových piesní. Vždy keď ju začujem, mám neuveriteľnú chuť na film. Väčšinou neodolám... a to je len dobre.:)(4.10.2007)

Už som niekde spomínal, že ducháriny, upírske a im podobné filmy znášam iba vo forme komédií alebo paródií. Dalo by sa očakávať, že Ghostbusters budú pre mňa tým pravým orechovým. Vo svojej dobe zažili veľký úspech, ktorému však v súčasnosti už dosť dobre nerozumiem. Hitovka je notoricky známa, Sigourney je pôvabná, na niektorých vtipných nápadoch som sa aj pobavil, ale keďže mi chýbajú nejaké nostalgické spomienky na prvé premietanie, tak je výsledný dojem iba mierne nadpriemerný.(5.1.2012)

Nestárnoucí komedie s hodně starými triky... Hodně lidí se tady ohání onou nadčasovostí Krotitelů, což samozřejmě neplatí tak úplně - přece jenom, film původně nestavil jenom na humoru, ale taky na poměrně slavné trikové stránce, kterážto je po těch dvou desetiletí... no, prakticky směšná (zj. digitální pekelní čoklové). Ovšem dnešní divák si ve filmu svoje přesto najde - ať už opravdu rajcovní Sigourney ("Do you want this body? - Is this a trick question?"), skvělé komiky ze Saturday night live (Murray a Aykord), kteří tvoří komediální páteř filmu, štící kolem sebe spousty hlášek a gagů či ústřední hudební motiv, který je sám o sobě legendou... 70%(10.1.2007)

Navzdory tomu, že je tento počin klasikou, nedokázal mě v dnešní době a současném věku oslovit na více než 3*. Neříkám, že je to vyloženě špatné, trapné či blbé, ale na komedii tam pro mě bylo příliš málo scén, u nichž bych se opravdu upřímně a od srdce zasmál. Vidět Krotitele duchů v útlém věku, možná by pro mě byli kultovní záležitostí jako třeba Sám doma a dával bych tu 5*. Bohužel, nestalo a nestane se tomu tak. Námět sám o sobě je ovšem povedený.(21.11.2016)

• - Prvotná myšlienka na film sa zrodila v hlave Dana Aykroyda, ktorý si v jednom časopise prečítal o parapsychológii, v ktorom sa dočítal, že existuje zariadenie, ktoré zachytí ducha alebo démona. (Zdroj: moviemania.sk)

• - Chevy Chase vycouval z nabídky hrát dr. Petera Venkmana poté, co si přečetl scénář, který byl původně hodně temný a strašidelný. (FilmFan24)

• - Michael Keaton odmítl role Dr. Petera Venkmana i Dr. Egona Spenglera. (tequilla)