Krotitelé duchů

• Československo

Krotitelia duchov

Sci-Fi / Fantasy / Komedie / Dobrodružný

USA, 1984, 107 min

Pôjdem proti prúdu, ale mňa najobľúbenejší film našeho rodáka príliš nepobavil. Asi je to tým, že v 12tich som videl 2x dvojku, ktorú som zbožňoval a k tomuto staršiemu dielu som sa dostal až oveľa neskôr. Triky mi pripadajú trochu archaické aj na svoju dobu, hlášky sú fajn, ale nahlas som sa nezasmial ani raz. Chodiaca socha slobody je oproti tomuto oveľa silnejšie kafe. Keď pozerám na hodnotenia, ktorých tvar v 90 stupňovom uhle pripomínajú profilovú mapu vysokých tatier, nie som v mojom skeptickom hľadisku jediný. Film som videl v pôvodnom znení, pre našinca má asi špecifické kúzlo práve český dabing.(3.6.2012)

Když se řekne americká komedie z 80. let, jeden z filmů, co si vybavím, jsou určitě Krotitelé duchů! Dokonalá pohádka o lovcích duchů, mezi kterými je pozoruhodný především můj oblíbenec Bill Murray, ale je zde i pár dalších skvělých komiků, Harold Ramis a Dan Aykroyd. A samozřejmě výborný Rick Moranis! Skvělý film, skvělá režie Ivana Reitmana, na svou dobu výborné efekty. Ty jsou sice v dnešní době spíše úsměvné, ale nad tím se dají přimhouřit oči.(20.11.2004)

[6/10] (Black Rhino, Columbia) (Metrocolor /// Produkce: Ivan Reitman /// Scénář: Dan Aykroyd, Harold Ramis /// Kamera: László Kovács /// Hudba: Tom Bailey, Elmer Bernstein, Alannah Currie, Joe Leeway, Brian O´Neal, Kevin O´Neal, Ray Parker Jr., Diane Warren /// Nominace na Oscara: Richard Edlund, John Bruno, Mark Vargo, Chuck Gaspar (vizuální efekty), Ray Parker Jr. (píseň)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](3.2.2008)

Who you gonna call? Ghostbusters! Dnes již legendární komedie. Snímek, u kterého výsledné ohodnocení nijak nostalgie neovlivňuje. Jednoduše proto, že Krotitelé duchů jsou svým způsobem nadčasoví. Na svou dobu inovativní technická stránka, perfektní chemie mezi herci, spousta odkazů na (nejen) známé horrory a hlavně perfektní letní jízda, která se dá opakovat znovu a znovu a znovu... a znovu.(22.8.2007)

Geniální horrorová crazy komedie. Něco takového se podaří (řekněme) tak jednou za ... sto let? [Moje oblíbená scéna: Bill Murray přijde do bytu k Sigourney Weaver krotit duchy, všimne si piána a vyloudí na něm pár disharmonických tónů... "Rád je dráždím", pronese sebevědomě směrem k nechápající Sigourney... Tenhle vtípek, stejně jako několik dalších, nebyl původně ve scénáři - šlo o čirou improvizaci.] Ghostbusters patří k peckám, u nichž s hodnocením neváhám ani vteřinu.(16.9.2006)

• - Punkerka Anne Carlisle měla hrát Zuula, ale roli odmítla. (Kulmon)

• - Role Louise Tullyho byla původně napsaná pro Johna Candyho. Nakonec jej ve filmu ztvárnil Rick Moranis. (FilmFan24)

• - Nejvíce výdělečná komedie té doby. Porazil ji až za šest let film Sám doma (1990). (Kulmon)