Osm hrozných (2015)

Technicky a herecky je to bez chyby, to člověk bere u tohodle rejži jako samozřejmost. Scénář je ale trochu mdlá káva. Věděl jsem, že to bude ukecané a doufal, že geniálně ukecané. Bohužel. Morricone ani superretroširoký objektiv to nezachránili. Závěrečná scéna o inteligentních zvířatech, snících o řádu věcí, mi však utkvěla v hlavě.

Creed (2015)

Tohle je další Rocky kousek se stejným schémátkem. Komu se líbilo, líbit se zase bude. Trochu jsem se bál namachrovanýho černocha, ale nekonal se zase tak moc. Přidanou hodnotou je Stallone - roztomilej dědula, co se na starý kolena nakonec naučil civilně hrát a nebrat se tak vážně a to je v kontextu tý 40 letý anabáze milá věc.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Zajímalo by mě, jestli to Lucasovi ještě vydělá. Celou dobu jsem si myslel, že je to retro pro generaci čtyřicátníků a ne pro současé děti. Takhle krutopřísné dělení temna a světla v době sociální konstrukce, ať už víme co to je anebo ne. I pohádky si morality nechávají pod povrchem, ale tady je to na vážno. Řemeslo skvělé, odkazů sposta, robotí humor a hláškující Ford. V rámci série určitě ten z lepších dílů. Výsledný pocit - Hvězdné války jsou pro pamětníky.

Fargo (2014) (seriál)

Trademark Farga znamená jedinečný kult, který naplno spustili Coeni v roce 96. Naprosto jedinečný mix grotesky, tragiky, filosofujících zabijáků, superobyčejných "nudných" hrdinů uprostřed zasněžené roviny. Brutalita smíchaná s melancholií, filosofie konformity navozující meditaci o štěstí obyčejného života, jedinečnosti detailu a bla bla další kecy. Je nutno vidět a ne popisovat. První série je exhibicí Billy Boba Thorntona a pro mne za 100%. Druhá série bez vyčnívající hvězdy, ale o to víc koncentrovaný nepopsatelný FARGO pocit, kde hvězdou je režie a pieta kultu. Pro mne za 150%. Životní srdcovka o které se stydím psát.

Enderova hra (2013)

Dětské tváře ve spojení s vyhlazováním jiné rasy. V hi-tech kulisách mačkání tlačítek bez jediné kapky krve. Morbidní vize, která se už děje. Hou hou drony jdou. Pitomý děj s velkou ambicí hlubokého přesahu, nezvládnuté dialogy a motivace postav, velká hromada peněz, děsivý film pro děti.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Pokud nevypnete mozek - budete muset dát odpad. Trochu se stydím, že dávám 4*, ale bavil jsem se.

Skautův průvodce zombie apokalypsou (2015)

Zombie komedií jsou mraky a je celkem těžké vymyslet něco originálního. Tady se to daří. Zasmál jsem se celkem dost. Pětihvězdičkové akční okamžiky ale podkládá zaběhané teenagerské schema příběhu a v něm film neuvěřitelně ztrácí grády. Kdyby se jelo do konce v duchu prvních pěti minut, tak bych tenhle kousek zařadil v žánru hned za Grindhouse: Planetu Teror. Těch zhruba deset skvělejch scén má dohromady stěží 10 minut, ale ty za znovu podívání opravdu stojí.

Jessica Jones (2015) (seriál)

Noirová pózérská slupka, s vnitřkem o ničem, krom natahování děje. Bere se příliš vážně, aby si mohla dovolit nechat postavy zhruba od poloviny série chovat se naprosto stupidně. V těch nejnablbějších dějových zvratech se herci tváří drsně jak to jen jde. Hodně křičí, jakoby se snažili přehlušit ty největší krkolomnosti scénáře. Pokud má někdo ambice natočit psycho temnou podívanou, musí mít v ní hrdiny s uvěřitelným jednáním. Jinak to nefunguje. Nadhled tady chybí a nemám ho ani já. V polovině končím. Svou snahou navodit hlubokou tragičnost a ve skuteččnosti povrchní manýrou mi to připomnělo Mr. Robot, kterej jsem taky vzdal zhruba po pěti dílech. Oddechová zábava to není a uvěřit se tomu nedá. Formát seriálu žánru noiru asi moc nesedí. Scénáristické tvorbě Melissy Rosenberg se napříště zdaleka vyhnu. Kdo jednou stvoří Twilight ságu, už navěky nebude psát nic jiného.

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

Stejně jako dokument o rybaření je jenom pro ty s udicí, tak tohle nekompromisně cílí na puberťáky a kdo je mimo terč, tak má smůlu. Krutopřísně vážně se beroucí podobenství napěchované hrdinským patosem jaký byl v kinematografii naposledy k vidění v 50. letech ve Stalinově Rusku. Ti, co už nemutují na to mohou koukat pouze jako na děsivou sociologickou sondu. Na tajných snech o revoluci bezmocných si někdo zase mastí kapsu. Chudáci za naději vždycky rádi zaplatli a zaplatí. Takhle si americký impérium vychovává svoje věřící.

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Viděl jsem všech sto dílů a některé i opakovaně. Byl bych pokrytec, dát míň než 4*. Záležitost natolik odtržená od reality, že mi poskytla téměř nekonečný relax. Seriál mne dokázal postupně přednastavit do polohy, kdy jsem oceňoval kvalitu a četné fušersví vnímal jako poezii nechtěného. Někdy slušný nadhled, fungující humor, dobře vystavěné drama, kvalitní animace, sympatie k některým postavám /Joe Flanigan, David Hewlett/, téměř dokonalá a sympatická asexualita lidské rasy. Někdy dekorace, za které by se nemusel stydět ani Ed Wood, pobíhání po lese s šestirannými pistolkami a po vyprázdnění zásobníku jejich časté a zoufalé odhazování do porostu, někdy opakování příběhu a mnoho dalšího. Zvláštní pozornost zaslouží jedna z nejhorších hereček, jakou jsem kdy viděl jménem Rachel Luttrell. Ta mne přinutila často úplně ignorovat příběh a věnovat se pouze jejímu mimickému hraní obličejem. Sice pořád vystrkuje pěknej čokoládovej pupík, ale její zpožděný wtf grimasy jsou opravdu jedinečný. Dočetl jsem se, že hezky tancuje a zpívá, přesto ji stále podezřívám z nějaký lehčí mentální retardace. Do tohodle eposu to celkem pasovalo.