• Krátkometrážní

Navždy spolu (2012)

Manželský sľub sa trafil do mojich emočných závitov a navyše pripomenul istými momentami paralely v skutočnom živote. Rozbeh je pomalší, po desiatich minútach som to chcel vypnúť, no po dopozeraní som nadšený. Zasiahlo ma to, preto aj tá štvrtá hviezda.

Útěk z MS-1 (2012)

Útek z MS-1 necháva spomenúť na tie časy, keď si človek pod pojmom film predstavoval akčnú oddychovku s pohoďáckym bouchačom s nadhľadom a esami v každom rukáve. Luc Besson opäť nepredviedol práve najchytrejší námet, každopádne rola Guya Pearcea bola na jednotku. Taký ultrahláškujúci máčo s iróniou na perách tu už dlho nebol.

Temný rytíř povstal (2012)

Mal som husiu kožu a zároveň pradol ako tá najspokojnejšia mačka. Batman opäť vládne komixovému nebu a všetkých si s prehľadom strká do kapsy. Návrat Temného rytiera je po všetkých stránkach špičkovým akčným potešením, pre fanúšikov maximálne guilty-pleasure a pre ostatných minimálne vynikajúcou komixovkou. Nolan nenechá diváka vydýchnuť a scénu po scéne ho zarýva do sedadla. Prepojenie celej trilógie a samotný záver boli už len chutným rozlúčením sa s doteraz najlepšou komixovou sériou. Len veľké filmy dokážu naplniť veľké očakávania.

REC 3: Počátek (2012)

Opič(ov)ina prvého kalibru!!! Maximálne tupá záležitosť, ktorá sa už teraz v rámci série [REC] (a to počítam s pokračovaniami) dá označiť ako zbytočnosť. Zopár výborných momentov (a nemám chuť ich ani vyzdvihnúť) nemalo šancu prekonať samoúčelnosť, klišé a tie strašné nezmyselnosti (dedo s načúvatkom, brnenie - wtf?!?). Ak by v názve nefiguroval nápis [REC], nijak by som sa nevzrušoval, no ako fanúšik tejto sérky to pokladám za zlý krok a Génesis jednoducho škrtám. Apocalypse má čo naprávať. Mimochodom, ak ste žid alebo moslim, predčítať Tóru alebo Korán vám vôbec nepomôže a nemáte právo prežiť, pomôže vám len Biblia. Ach... škoda rečí!

Kurz sebeovládání (2012) (seriál)

Konečne ho máme späť a je v oveľa lepšej forme, než som predpokladal. Anger Management je sitcom úplne odlišný a predsa v mnohom podobný TAHM. Navyše Charlie sympaticky zosmiešňuje/napodobňuje/paroduje/ironizuje na účet jeho predchodcu a v mnohom sa to vypláca. Čo mi tu však pekelne chýba, je iný funkčný a silný element okrem Charlieho. Chlapčisko to zatiaľ ťahá všetko sám a postupom času by to nemuselo stačiť. Zároveň dúfam, že postavy na terapii získajú určitú hĺbku a vážnosť, tá im výrazne chýba. Videl som však zatiaľ len prvú sérku, uvidíme ďalej...

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

Uff, už je to pekných pár rokov, čo som mučil a vraždil rôznych hajzlov rukami Franka Castla. Táto pocta akčnej chuťovke medzi hrami vyšla dokonale. Asi by to chcelo znovu oprášiť starého dobrého Punishera... Btw., ten Jack vždy robil s hlavami ľudí divy :)

Kniha přežití (2010)

Záver mal divákovi vraziť kudlu do prdele, aby sa ešte pol hodinu nemohol postaviť. No mňa, ako "nefanúšika", akurát tak poriadne nasral. Bezpointová postapokalyptická monotónnosť, ako-tak zachráňovaná kvartetom zvučných mien a pekným vizuálom (rozpočtom), Tvorcovia v detstve asi príliš často chodili do kostola a pozerali Mad Maxa.

The Divide (2011)

Logika má hranice, no v tomto filme je to ako v Schengene. Pri obdobných klaustrofobických thrilleroch je dominatný prvok prerod postáv a ten sa aj podaril (išiel síce zvrátenými smermi, no budiž). No zabitá atmosféra prepálenou stopážou, nulovými sympatiami (s výnimkou hlavnej hrdinky, i keď až v závere!) a zbytočnými hádkami už v prvých minútach pochovala všetko dobré. Chcelo to viac sa venovať podstatným veciam typu - čo s tými deckami, kto boli ľudia v oblekoch, čo sa stalo predtým atď. S hodnotením by sa dalo ísť ešte nižšie, no dopozeranie nebolo vyložené utrpenie. A hudba boja fajn.

Casino (1995)

Fenomenálne prerozprávanie príbehu legálnych i nelegálnych zárobkov, argumentačných i ručných-stručných útokov, loajálnych i krivých vzťahov... a to všetko v sprievode tých najlepších v danom žánri.

Prometheus (2012)

Je skutočne veľmi ťažké od sci-fi hororu pod taktovkou Ridleyho Scotta nič neočakávať, ono sa to akosi nedá. Prometheus navyše okamžite vtiahne dokonalou atmosférou a vizuálom, pri ktorom som sa chvel od vzrušenia. S krásnou noblesou v sprievode výborných hercov a hudby sa dostaneme na neznámu planétu a show sa môže začať. Približne v polovici však začnú kaziť dojem zbytočné stupiditky typu "prečo to nepohladiť?" atď. (pekne to má v komente zhrnuté Mertax). Prišli však vizuálne orgie, lahôdkový cisársky rez (bol som užasnutý), akčný záver a úplné top vyvrcholenie, ktoré jednoducho žiadneho filmového nadšenca nemôže nechať chladným. Od 3Déčka som si veľa sluboval a opäť to bolo nadarmo. Nech je však Ridleymu prepáčené. Pripravil mi jeden z najlepších kino zážitkov vôbec! P.S.: Nečakajte filozoficko-psychologickú sci-fi sondu naprieč civilizáciami a nečakajte (veľa) votrelcov... a budete to žrať!

Časové pásmo bylo změněno