Seznamte se, Joe Black (1998)

Dlouho jsem váhala, zda je tento film uhozený nebo výborný. A k jednoznačné odpovědi jsem nedošla. Tak čím to, že jsem mu dala 4*? Jednoduše kvůli podařenému ztvárnění personifikované Smrti, nádherné hudbě (soundtrack si prostě musím sehnat :-)) a atmosféře, kterou film má. Je to velice zvláštní. Dovedu si představit, jak by navlas stejný příběh (ani scénář by se, co se týče dialogů, nemusel příliš měnit) levně zpracovala kanadská televizní produkce a udělala z toho ukázkovou dvouhvězdičkovou harlekýnku. Nechybí žádný z typických atributů: láska, moc, intriky, bohatství, tajemno... Čím to, že Seznamte se, Joe Black je jiný? Stále nevím. Ale dokázal nějak zapůsobit. A jak už jsem kdysi napsala v nějakém jiném komentáři, filmy se hodnotí spíše subjektivně než objektivně. Proto ty 4*.

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

Výborný film o pátrání mladé dívky po jejím milém, který podle všech okolností zahynul v zemi nikoho za 1. světové války - ale ona se nevzdává. Nebýt několika zdlouhavějších pasáží, možná bych dala i 5* - tento film na ně má. Už začátek, kde se seznamujeme s osudy pěti odsouzenců na smrt, dává tušit, že tohle bude něco neobyčejného. Zajímavý a sugestivní styl vyprávění doplňuje skvělá kamera, nádherné scenérie s majákem a rozkvetlými poli, na nichž kdysi bývaly zákopy... Zajímavé (a dalo by se říci, že i zajímavější než hlavní dějová linka) jsou i vedlejší příběhy, v nichž excelují například Jodie Foster a Marion Cotillard. Zkrátka lahůdkový filmový zážitek.

Šťastné a Veselé (2005)

"Kočka byla zatčena za spiknutí s nepřítelem." Přirozeně působící film o nesmyslnosti války, natočený podle skutečných událostí Vánoc 1914. Zajímalo by mě, nakolik se tvůrci inspirovali realitou, co se postav týče - jestlipak se francouzský poručík a německý velitel, který měl na ženu Francouzku, ještě po válce setkali? Přežili vůbec...?

Iron Man (2008)

Pěkné, konečně nějaká odlehčenější komiksovka, která ani sebe samu nebere zcela vážně. Ale filmaři by asi nepředpokládali, že někdo propukne smíchy při scéně Starkovy první "vycházky" ven z jeskyně. To, jak z vážných zranění sotva vyléčený Stark držel autobaterii ležérně v ruce, mě skutečně pobavilo, jelikož ten den jsem měnila baterii v autě... (Kdo to nikdy nedělal, vězte, že váží cca kolem 10 kg. :-))

Mamma Mia! (2008)

Film stojí na výkonech hlavních protagonistů, které jsou báječné. Především Streepová a Brosnan jsou skvělí, Skarsgard také, Firth měl z nich asi nejméně prostoru, ale i ten dokázal docela dobře využít. A je na nich všech vidět, že si natáčení užívali a měli z toho sami legraci :-). Díky nim se výborně povedly např. písně Slipping Through My Fingers a The Winner Takes It All. Na čem snímek ovšem padá, jsou některé davové muzikálové scény. Řekové skákající do vody, potápěči poskakující po molu apod. nepatřili přímo mezi klady filmu. Oproti tomu řecká příroda je příjemnou kulisou. Kulisou pro příběh, který je od počátku velmi jednoduchý a v podstatě se nikde nerozvine. Jiné muzikály nám ukázaly, že to jde - Moulin Rouge, Chicago... Tam byla dějová linka velmi silná. V Mamma Mia, limitovaném právě obsahem písní, zabírají songy prakticky všechen prostor, což je výborné pro videoklip, ale ne až tak dobré pro film. Jak už jsem ale zmínila na samém začátku, scény s hlavními představiteli muzikál pozvedávají a jsou opravdu výborné; takže, to sum up, Mamma Mia je trochu kolísající, ale pohodový a příjemný film, od kterého ovšem nečekejte víc než zábavu a hezké písničky.

Bestián: Kupředu, zpátky jen krok! (1999)

Perfektní završení Zmijákových příhod. Jen nechápu ten český překlad názvu. Ještěže jsem ho viděla tradičně v originále s titulky :-).

Černá zmije - Černá zmije III (1987) (série)

Asi nejslabší řada celé série - ale pořád je čemu se zasmát, a to člověk ocení. První dva díly mi připadaly celkem slabé a pak už to byl zase ten starý známý báječný seriál.

Šestiraňák (2004)

Těžko zařaditelný film. Po skončení jsem si říkala: "Tak líbil se mi nebo ne?" Došla jsem k závěru, že nebyl špatný a herci byli bezchybní, ale cosi mu scházelo - možná to, co ze Six Shootera dělá oproti vynikajícím Bruggám takřka slabý snímek. A bylo to od počátku předvídatelné, škoda.

Mr. Deeds - Náhodný milionář (2002)

Dřív bych asi dala 3*, ale poslední dobou jsem vůči takovýmto filmům méně shovívavá. Legrace tam je, ale tohle jsme viděli v různých podobách už aspoň tisíckrát!