Osudy lidských společností (2005) (seriál)

Oproti stejnojmenné publikaci, podle níž série vznikla, je seriál informačně řidší a některé záběry (zejména hrané sekvence) působí lehce směšně. Pro někoho, komu je zatěžko přečíst několikasetstránkovou knížku, zajímavou a poutavou, bude série ideální způsob zábavného doplnění vzdělání. Jako někdo, kdo Osudy lidských společností četl, jsem se u seriálu dost nudila, nic navíc v něm nečekejte.

Bylo, nebylo (2011) (seriál)

1. řada: Začátek seriálu mne velmi bavil, ale po několika dílech tempo ochablo a místy jsem se nudila. Předvídatelnosti se někdy nedá vyhnout, ale mohli by ji alespoň omezit. Seriál je také přeslazený až běda (v pohádkové části by to bylo pochopitelné, ale bohužel se tomu nevyhneme ani v "reálné" linii), možná i proto (a možná díky lepším hereckým výkonům) si mne získali zejména příběhoví antagonisté, královna a Rumplestiltskin - který je i spíše ambivalentní než čistě antagonistická postava. Robert Carlyle je v mých očích jednoznačně nejlepší - jak herecky, tak zajímavostí postavy Rumplestiltskina/pana Golda. Popravdě je to asi jediná postava, jejíž osud mne vážně zajímá - zato hodně! Po kritice následuje i pochvala za originální pojetí mnohých postav a klasických příběhů (Karkulka byla dokonalá!). Počátek si zaslouží 4*, později bych hodnocení snížila na 3*, nebýt naprosto výborných dílů Skin Deep (E12) a Red Handed (E13) a vraždy ve Storybrooke (není nad pěkný zločin, když začíná polevovat divákův zájem). Těším se na díl s Kloboučníkem a doufám ve vyvrcholení zápletky a definitivní ukončení seriálu tak po dvou sériích (ačkoli pravděpodobnější mi bohužel přijde nezáživné protahování). Doufám ve více dramatických epizod vrhajících postavy do těžkých nejednoznačných situací, víc originality, postupné stírání hranice mezi dobrým a zlým a méně nestravitelné cukrkandlové romantiky. 2. řada: Zklamání. Místo aby byl využit potenciál toho, že se všichni probrali ve Storybrooke do svých starých životů, seriál se plácá v detailech, které nepřinášejí do následných epizod vůbec nic nového a jsou trapnými klišé. U jedenáctého dílu zatím končím, u dalších si jen přečtu synopse, a pokud to bude vypadat, že se OUAT opět zlepšuje, možná se podívám. Jinak přestávám sledovat, nestojí to za to.

Král z ostrova Bastøy (2010)

Výborný film se silným příběhem, vynikajícími hereckými výkony a jednoduše nádherným soundtrackem. Schovejte si ho na pozdní zimní večer, kdy venku fouká studený vítr, topení netopí dostatečně a žárovky v lustru skomírají... A ten soundtrack prostě musím mít!

Špinaví, prohnilí lumpové (1988)

Velmi příjemná "podvodnická" komedie. Pointa byla sice předvídatelná, ale i tak jsem si užila spoustu legrace. Slabší 4* a určitě doporučuji pro pohodový zábavný večer.

Já, padouch (2010)

Film zklamal mé očekávání; byl nudný a i na animák určený primárně pro děti velmi předvídatelný. Navíc plný moralistických pouček, které se dají shrnout do jedné věty: Děti jsou na prvním místě a dospělí by se jim měli podřizovat, i když jsou vypočítavými ratolestmi vydíráni. Kdybych byla v cílovce, asi by mě Já, padouch bavil, ale obávám se, že pro kohokoli nad jedenáct nebo dvanáct to bude ztráta času.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

O chloupek slabší než předchozí díl; ubylo překvapení i vtipnosti na úkor akce zabírající většinu filmu. Ani první film zdaleka nebyl klasický Sherlock Holmes, ale vůbec mi to nevadilo, neboť to byl poměrně dobrý film, u kterého jsem se celou dobu bavila. Hra stínů v nejakčnějších momentech spíše nudí a znovu upoutá diváckou pozornost až v závěru.

Johnny Mnemonic (1995)

Tak béčkové a s tak špatnými hereckými výkony, až to bylo velmi zábavné a získalo zcela nový rozměr - proto možná překvapivé 4* (a za Jonese, který byl zahrán možná nejlépe).

500 dní se Summer (2009)

Příjemný, pohodový, civilní film, který na rozdíl od většiny žánrových snímků skutečně působí jako ze života, a tak dávám 4* (kdybych mohla, dám 4,5*, na celých 5* pro mě ještě nemá). Na 500 Days of Summer se v budoucnu určitě ráda znovu podívám, kdykoli budu mít chuť na krásný oddechový film, který mě potěší.

Code Geass: Hangjaku no Lelouch - R2 (2008) (série)

Prvních cca deset epizod bylo téměř na 5* - mocenské machinace, mezinárodní dohody a jejich porušení, slušně zpracované bitvy a nové zajímavé postavy... Od dvanáctého dílu s poněkud stupidní školní slavností Milly jako by se vývoj zlomil a seriál začíná připomínat více telenovelu než akčně-psychologickou sci-fi/fantasy. A fantasy prvků na úkor "pouhé" alternativní historie bohužel začalo notně přibývat. K nim přímo úměrně ubývalo logiky postav... Díly krátce před úplným závěrem mi připomínaly konec Neon Genesis Evangelionu - kolektivní nevědomí, porozumění splynutím duší... Blábol nad blábol zahalující se do v Japonsku asi populárního hávu psychoanalýzy. Byla bych snížila hodnocení i na 1*, ale začátek série si to nezaslouží - a ani její konec. V posledních třech epizodách se sice postavy chaoticky přemisťují z místa na místo a divák už nemá šanci se v ději vyznat, ale úplný závěr (byť předvídatelný) seriál opět zdvihá. 3* jsou tedy slušný průměr. Seriál výstižně shrnuje i komentář Tionois.

Kovboj Bebop: Lovec odměn (1998) (seriál)

Nejlepší anime seriál, jaký jsem dosud viděla (pravda, nebylo jich mnoho - ještě Code Geass, Neon Genesis Evangelion, Ergo Proxy, Ghost in The Shell a začátek nedokoukatelně špatné Pricess Lover). Postavy jsou pěkně vykreslené, SF svět je zajímavý, příběhy v jednotlivých epizodách poutavé, vtipné i melancholické a seriál dává smysl (na rozdíl od veškerých dalších jmenovaných).