Match Point - Hra osudu (2005)

Stále váhám nad 5*. Výborné a skvělé zahrané drama o zločinu... a jestli přijde i trest, to zjistíte, až film uvidíte.

Gormenghast (2000) (seriál)

První dva díly jsou gilliamovsky surreálné, pestré a plné obskurních a dost šílených postav; jen jedna jediná působila skutečně příčetně. Ze zdejší anotace jsem nic takového nečekala; kulisy a prostředí jsou velmi fantasy a na "britské panství" bych to skutečně nehádala. Po počáteční až morbidní fascinaci jsem si na vizuální i příběhový styl přivykla a Gormenghast mi přišel zajímavý - třetí a čtvrtý díl ovšem byly od první poloviny minisérie úplně odlišné. Barevně přeplácané, pohádkově působící exteriéry vystřídalo více realisticky a moderně působících scén (zaprášené police s obřími ručně psanými knihami, vystřídané kovovou kartotékou a funkcionalistickými stoly!), zejména ve čtvrté epizodě, která je dějově i vizuálně daleko temnější než ty předešlé. Několik nepříčetně působících postav už se ve druhé polovině chová pozoruhodně rozumně, jiné zase zešílí daleko víc než předtím... Dějově je Gormenghast silně nevyrovnaný (například půl epizody zabírající humorná vložka s Irmou vzdychající po mužích a nejistými profesory), ale kupodivu to nevadí. Přistihla jsem se, jak lituji, že série nebyla delší, třeba na osm až deset dílů, s menšími skoky přes Titovo dětství a dospívání (ač veledůležitá, životná a sympatická postava, mnoho prostoru neměl) a s hlubším pohledem do životů především Tita, Fuchsie a Steerpikea. Čím dál šílenějšího a krutého antihrdinu Rhys Meyers ztvárnil skutečně výborně a litovala jsem, že jsme se v druhé polovině nedočkali děje soustředěného kolem něj tolik jako v té první. Čtvrtá epizoda, která mi připadala z celé série nejlepší, to ovšem několika úchvatnými scénami téměř vynahrazuje. Steerpike je nejzajímavější a nejlépe propracovaná postava celé minisérie a v závěru na sebe naprosto strhne pozornost. Pozor, následuje SPOILER: Scéna stíhání šíleného Steerpikea zahnaného do kouta je rozhodně jednou z nejúžasnějších podobných scén, jaké jsem kdy viděla, mnohem lepší než v kdejaké detektivce nebo thrilleru. Divákovi tu navíc záleží na obou stranách, hrdina nestíhá jen nějakého bezejmenného, sotva představeného vraha, ale postavu, již jsme sledovali od samotného začátku. A je to rovnocenný protivník... Navzdory původnímu přesvědčení, že dám 3*, po dech beroucí poslední půlhodině zkrátka nemůžu jinak než 4*.

Šéfové na zabití (2011)

Doufala jsem v příjemnou černou krimikomedii a dočkala jsem se sice komedie, ale předvídatelné a s velmi pubertálním, v žádném ohledu černým, humorem. Párkrát jsem se zasmála, takže na 3* film dosáhl, ale škrábal se tam těžko. Z podobného žánru se podívejte raději na Mého souseda zabijáka, který je méně klišovitý a víc pobaví.

Temný rytíř povstal (2012)

Těžké je rozhodování, zda je z Nolanova Batmana lepší druhý nebo třetí díl. A stejně tak jaké místo v mém žebříčku nejoblíbenějších "superhrdinských" snímků The Dark Knight Rises zaujme. Na vrcholu pořád neotřesitelně trůní Watchmen, ale Batman značně ohrožuje pozici V for Vendetta. Na filmu mi bohužel pár věcí vadilo. Nejde o faktickou neproveditelnost některých scén, tu člověk komiksovému filmu okamžitě odpustí a dál ji neřeší, ale o nejasnou motivaci některých postav a pár okamžiků, které nedopadly jinak čistě proto, aby mohl snímek pokračovat (kdyby v jednu chvíli Batman zasáhl a jen tak neodletěl, k žádným z následujících katastrofálních událostí by skoro jistě nedošlo, nebo by přinejmenším nebyly tak špatné - ale to by nebylo o čem točit...). V for Vendetta mělo větší vnitřní konzistenci, takže Nolanova trilogie u mě asi stále zaujímá čestné třetí místo - což je stále krásné. Navzdory několika nešvarům je završení batmanovské trilogie výborný film.

Piled Higher and Deeper (2011)

Objektivně 3* a oproti komiksu je film výrazně slabší, na druhou stranu - hezky vtipně vystižený život (nejen) PhD studentů přidal filmu subjektivně o hvězdičku navíc.

Americký gangster (2007)

Film byl dobrý, ale trochu mi vadila jeho rozvláčnost; při zkrácení třeba o půl hodiny by mohl mít působivější atmosféru. Takhle se mi sice líbil, ale znám lepší kriminální dramata, i ta podle skutečných událostí.

Avengers (2012)

Spousta vtipných hlášek a momentů i obstojná akce dělají z Avengerů příjemný lehký nadprůměr. Hrdinové se sice často chovají dost nelogicky, mimozemská armáda není příliš důstojným protivníkem (hlavně po Starkově zásahu...) a film je nekonzistentní (Hulk se jednou ani trochu neovládá a podruhé naprosto dokonale ano), ale u superhrdinského filmu akčnějšího ražení to člověk tak nějak čeká, takže mne Avengers v ničem nezklamali, jen v ohledech zábavnosti a akce potěšili.

Vetřelci (1986)

Jednička měla strašidelnější, napínavější atmosféru, ale dvojka zaostává jen o kousek - pořád je to skvělý film.

Bitevní loď (2012)

V rámci žánru "emzáci a exploze" nadprůměrný kousek, jinak průměr - pobaví, neurazí, nenadchne. Velmi mě potěšily odkazy na Růžového pantera, 2001: Vesmírnou odyseu a Battlestar Galacticu. Logika filmu často dost pokulhává, ale v rámci žánru jde opět o nadprůměr. Navíc si místy sám ze sebe dělá legraci, což je velké plus.