Tajemství rodu (2013) (seriál)

Až budou po svém původu pátrat opravdové osobnosti mimo "celebrit" z šoubyznysu, které máme na očích pořád, včetně Michala Viewegha, tak se možná začnu dívat. Proti Karlu Šípovi nebo Viktoru Preissovi nic nemám, ale fakt o nich musíme vědět všechno? Samozřejmě, že moje oblíbenkyně Tereza Kostková už tam byla, ta je totiž fakt všude!!! Ale teď mě napadá, že právě ty opravdové osobnosti svoje tajemství rodu českému televiznímu národu dávat všanc nepotřebují....

Úhel pohledu (2008)

Čtěte hlasem a tónem Karola Poláka (pro ty, kdo ho neznají - super sportovní komentátor, velmi fundovaný, se zvláštním hlasem, exaltovanou intonáciou a smyslem pro humor, což dokazuje jeho komentovanie Labutího jezera nebo účast v soutěži o nejlepší napodobení Karola Poláka, kde skončil čtvrtý): Áno, áno, vélmi pekná akcia, Mesi (nebo Ronaldo, Drogba, Ibrahimovič - ako sa páči) preniká...neuveriteĺné! je sám pred prázdnou bránou a páli! Ale čo to je???? Páli dozadu!!! A teraz - no niemožem uveriť! Pribieha k lopte a opeť preniká ...a páli....tak taký krásny vlastný gól som eště nevidel! - Tak přesně takové pocity jsem měla v závěrečné části filmu! Ambiciózně a perfektně rozehrané, ale typicky americký idiotský konec to naprosto shodil, ani nemuseli salutovat! Jasný vzkaz všem teroristům: nezkoušejte to na nás, ať jste připravení sebelíp a využíváte těch nejnovějších technických pitominek, náš prezident je nezničitelný jako Fantozzi!

Ucho (1970)

Vynikající kniha a vynikající film s vynikajícími hereckými výkony! Životní role Bohdalové - její ztvárnění arogantní maloměšťácké cynické sebestředné komunistické Anny bordelářky a proměna v "obyčejnou" ustrašenou ženskou bojící se o svou rodinu je na Oscara. Brzobohatý exceloval ještě ve Všichni dobří rodáci. O kvalitě de luxe u všech složek filmu nemůže snad nikdo pochybovat. Komentář píšu spíš proto, abych vyjádřila svůj hrůzný dojem z podobnosti se současností při posledním zhlédnutí minulý týden. Už se sice neposílá z politických důvodů do vězení a na popravy, to je samozřejmě podstatné a všichni to víme (spíš se dnes divíme, kolik "politiků" á la Vondra je nepostižitelných a sedět nejde a je uklizena na teplé místečko), ale pořád se špicluje, všichni v politice na sebe něco vědí...I ty blahosklonné Soudruhy Všemocné tu máme a stranické intriky, žranice a pijatyky taky, bezostyšné čerpání prebend, ta nechutná špína čišící z prostředí tohoto filmu je tu pořád a to to bylo prosím natočeno v roce 1970!

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Veliké zklamání! Po bezvadné trojce tahle rychlokvaška s trapným padouchem a vítězným bojem s obligátním salutováním. Možná kdybych předtím neviděla našlapaný Madagaskar 3, nebyla bych tak přísná. Ovšem vysvětlení zániku Atlantidy by si samo zasloužilo 5 hvězdiček:-), ale tak je to od prvního dílu - krysoveverák rulezz!

Madagaskar 3 (2012)

U super jízdy nádherně zachyceným Monte-Carlem jsem si říkala, že dám za pět, pak film trochu polevil, ale na čtyři hvězdičky to podle mě určitě je...

Poslední prázdniny (2006)

Docela milá přehlídka těch nejbanálnějších klišé z nichž nejlepší byli Timothy Hutton jako zapšklý zloun a Gérard Depardieu jako dobrácký kuchař....Jestli ty super trhy s nabídkou čerstvých lososů v Karlových Varech fakt mají, tak závidím.

Tři dny Kondora (1975)

Výborný film, velmi civilní a přímý, nezapře rok vzniku ani hlavní aktéry - to je prosím pochvala! A přitom je tak nadčasový! Člověku pěkně zatrne, když si pomyslí, že a jak moc se CIA od té doby určitě ještě zdokonalila! Naprosto výstižné komentáře Historik, Roman Albach a tuntavala.

Pouta (1961)

Nejdřív jsem si říkala, to je ale přehlídka budovatelských klišé: nabarvená panička v rukavičkách, správná to maloměšťačka s buržoazním pejskem, hrdinný veterinář, který se ale hodlá zpronevěřit svým ideálům a to ani ne tak z lásky, jako kvůli rezignaci a pohodlnosti, uvědomělá Jířa Švorcová, co našemu hrdinovi otevře oči, prostí a dobří lidé na vesnici versus povýšená mamá-tchyně jak když vyšije. Ale když se setře ten prvoplánový pel, tak ono to zase tak vycucané z prstu úplně není a době poplatné už vůbec ne. Manželské krize a frustrace z nenaplnění životního snu tu byly jsou a budou vždycky. Dosaďme si klišé třeba made in USA v nepočítaně hollywoodských filmech, od solidních tragédií po tzv. romantické komedie: rozmazlená dceruška s papínkem v zádech, nabízející hrdinovi pohodlné přežívání v tatínkově trafice, prostá dívka z lidu, která hrdinu naučí, co jsou pravé hodnoty - většinou ho zavede do fastfoodu, a on najde své pravé místo. Ale na rozdíl od Hollywoodu ten Kachyňa tak černobílý nebyl a jeho postavy byly docela životné a konec filmu tím pádem taky. Atmosféra venkova, stájí a chlévů absolutně bravurně zprostředkovaná.

Puccini (2009) (TV film)

Neurazilo, nenadchlo...Puccini nebyl takový bídák, abych si řekla: to jsem snad ani nechtěla vědět, něco jsem se dozvěděla, ale na to, jak byla a hlavně stále je jeho hudba překrásná a strhující byl tenhle film takový televizní: nemastný neslaný, jen s občasným slabým zábleskem vášně nebo dojetí. Alessio Boni výborný, herečky hezké, výprava pěkná, hudbu snad radši v té opeře....Potěšila mě Stefania Sandrelli, že je pořád k světu.

Královna Margot (1994)

Myslím, že kdo viděl tento film, ten na krvavou Bartolomějskou noc už nikdy nezapomene, i kdyby to měla být jediná událost, kterou si bude z dějin Francie pamatovat! Výborné, strhující, poutavě natočené a skvěle odehrané! Nemá cenu zabývat se pravdivostí, jde o zfilmování látky už podané panem Dumasem, ale myslím, že až tak zkreslené jako jiné zfilmované události historie to nebylo. Neuvěřitelný Daniel Auteil, film jsem viděla na ORF krátce po Jeanu od Floretty a říkala jsem si: to je snad ďábel tenhle herec! Takový výrazový rejstřík ve francouzské kinematografii neměl a nemá snad nikdo! Navíc když jsem později viděla dobový portrét Jindřicha IV. Navarrského, nechtěla jsem věřit svým očím. Ale stejně výborní a hodnověrní byli asi všichni, i ten zvláštní Vincent Perez. Jean-Claude Brialy jako Coligny (kterého mimochodem zabil Čech a vraždění tak prý fakticky odstartoval!), Virna Lisi, Jean-Hugues Anglade, odporný Jindřich III. Pascal Gregory a Isabelle Adjani se svou andělskou tvářičkou. Tu měla i skutečná Markéta z Valois, i po padesátce velmi veselá a hravá. Opravdu silný filmový zážitek a požitek, který můžu vidět kdykoli znovu!