Reklama

Reklama

Tajemství rodu

(seriál)
všechny plakáty
Rozhovor  - Karel Šíp
Česko, (2013–2015), 19 h 11 min (Minutáž: 52–53 min)

Hrají:

Karel Šíp, Veronika Freimanová, Michal Viewegh, Květa Fialová, David Vávra, Ester Janečková, Viktor Preiss, David Koller, Halina Pawlowská, Tereza Kostková (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Unikátní seriál, v němž se známé osobnosti stávají detektivy a vydávají se na dobrodružné pátrání do minulosti. Na základě svého rodokmenu odhalují to, jak žili jejich předci, objevují netušené souvislosti, překvapivé informace, dojemné osudy. Historie naší země v příbězích jednoho rodu podle slavného formátu BBC. (Česká televize)

Videa (1)

Rozhovor  - Karel Šíp

Recenze (46)

Billie777 

všechny recenze uživatele

Velmi kvalitní pořad na úrovni. Myslím, že se originálu britské BBC může klidně rovnat. Výborně zpracované, poutavé, velmi zajímavé informace. Vždycky, když se na tento pořad dívám, mám chuť to zažít také, ponořit se do hloubky svého rodu a zjišťovat nečekané. Zároveň jsem ráda za osobnosti, kterým nevadí pátrat po svých předcích takto veřejně přes televizní obrazovky. Super! Velká pochvala ČT. ()

neneka 

všechny recenze uživatele

Tento seriál jsem očekávala celkem s napětím (těšila jsem se), protože vypátrat své vlastní předky jsem si vždy přála i já sama. Ano, zůstává to sice jen v těch myšlenkách, protože jde o náročné hledání jak časově tak i finančně, ale co když jednou? Tedy téma pro mě hodně zajímavé a už jen z tohoto důvodu jsem bez sebemenšího zaváhání dala 5 hvězdiček. Včera první díl mě sice stále nechal nadšenou, protože ať je to, jak chce, dva nově nalezení strýčkové v Americe a jeden bratranec v Čechách, to je prostě super! Jen jsem ale byla vlastně docela zklamaná tím, že průběh dokumentu pro mě vyzněl tak nějak povrchně. Rozumějte: šlo to po povrchu :) Samozřejmě, že v reálu to tak nebylo a ani být nemohlo, naopak muselo jít o detektivní a svým způsobem vlastně dobrodružné pátrání - tedy něco úžasného! -, což se nejspíš do jedné hodiny ani vejít nemohlo, ale v té výsledné podobě bych jako divák ráda viděla i víc detailů z pátrání, zjišťování, než nám bylo nabídnuto. Ráda bych se, byť jen na televizní obrazovce, ponořila do starých listin a dokumentů, nacházela souvislosti. Takže za toto bych nejspíš dala o nějakou tu hvězdičku míň :) Ale jde o skvělý počin a jsem moc ráda, že Česká televize tento formát od BBC přejala. Na další díl se rozhodně těším a ujít si ho nenechám :) Super! ()

Reklama

raroh

všechny recenze uživatele

Dosti rozporuplné pocity. Nicméně pár poznámek k věcem, jimiž se zabývám. Viewegha za osobnost (přirovnávat se k Singerovi mladšímu a Rothovi je drzost, pokud působí v české literatuře, proč ne třeba Poláček, Rakous, Olbracht, Hostovský, Aškenázy?) nepovažuju, vedle Achaba (Haidlera) působil jako nula, Achab naopak zářil, znalec hebrejských pohřebních nápisů je velký, vedle toho je neobyčejně vtipný a opravdový (zábavné bylo, když se jeden z obyvatel obce, z níž pocházel židovský předek Vieweghův představil jako Šalom, a já myslel, že zdraví). Škoda, že nebyl přítomen v dílu s Ester Janečkovou, korigoval by její romantizující představy o českém židovství. Zcela nepochopitelně v "jejím" dílu byl k slyšení klezmerový klarinet a Tumbalajka, tedy hudba, kterou žádný český žid v 19. století na české vesnici jakživ nikdy neslyšel. Samotný díl o předcích Janečkové navíc ukázal, jak silné osobnosti byli bratři Ornestovi (Ortenovi), každý z nich by si zasloužil pořádný pořad, vedle nich je Janečková úplná nula. K tématu měla co říci i vrstevnice Zdeňka Ornesta Dagmar Lieblová (předsedkyně Terezínské iniciativy, organizace přeživších terezínských vězňů), její rodinný příběh je velmi silný - tatínek byl zavřen za 1. světové války za aktivity (dostudoval medicinu až po válce) v českém národním hnutí (což dnes všichni oslavovatelé monarchismu neradi slyší, vžyť přeci my plebejci jsme méněcenní), rodina k židovství měla (a má) velmi slabý vztah, v čemž je zcela typická pro české židy. Z osobní zkušenosti ji považuji za mnohem silnější osobu pro takovýto typ pořadu (který mi přijde zbytečně nafouklý a málo spolupracující s odborníky na 19. století, archiváři jsou přeci jen více úředníci, místní nadšenci jsou právě jen nadšenci, ale chybí jim obecnější rozhled). Legrační také bylo, jak Ester Janečková musela zajet do archivu v Terezíně, aby zjistila, kdy Zdeněk Ornest s maminkou byli zde vězněni - to jsou celkem běžně zjistitelné informace díky Terezínské pamětní knize. Pokud mě sluch nešálil, tak nějaký amatérský genealog říkal něco o tom, že židé mají zakázaný alkohol - kde proboha k této blbosti přišel? O šábesu se pije víno, o svatbě také, na simchat tojre je povinnost se opít. Když už tvůrci nesmyslně do pořadu zařazovali klezmer, mohli si zjistit, že existují třeba písně jako Maške (kořalka), Glezele vajn (sklenička vína), Glezele lechajim (skleničku na život) apod. Taky mám mírně pocit, že pořad vznikal tak trochu pro vojenského historika E. Stehlíka (Freimanová, Fialová), který se mohl tak opět pochlubit - podle něj slušivou - uniformou. ()

MurielRezek 

všechny recenze uživatele

Viděla jsem zatím jen pár dílů z obou řad televizního cyklu, kde známé osobnosti pátrají po životě svých předků a společně s pamětníky, archiváři, muzejníky, knihovníky a historiky pozvolna odkrývají jejich příběhy. Sdílela jsem radost z pátrání Davida Vávry a také se mi líbil díl s Janem Pirkem, protože ukázal silné osudové okamžiky, které změnily život celého rodu. A protože mám doma také jednoho zavilého genealoga - amatéra:-), moc dobře vím, co všechno rodopisné pátrání po vlastních předcích obnáší, nemohu tomuto zajímavému tv pořadu udělit méně než tři ***. ()

Haniczka 

všechny recenze uživatele

Dramaturg chtěl první řadou projít celé naše dějiny a zrcadlit přeberné množství charakteristik českého národa v jednotlivých osudech, to chápu. Někdy se to povedlo více, jindy méně. Obecně nechápu snahu najít v předcích za každou cenu hraběte nebo aspoň hrdinu z války. Většina lidí má zdánlivě obyčejné předky, kteří sice nebydleli na zámcích, ale svojí prací a odhodláním a často strádáním se dopracovali toho, že tu jsme dneska my. Každý se počítá a nemusí to být slavný spisovatel nebo šlechtic nebo oběť nacismu. A v neposlední řadě k tomuto poněkud křečovitému genealogickému běsnění malá poznámka - na zdejší poměry a můj vkus možná trochu moc Židů. ()

Galerie (88)

Reklama

Reklama