• Krátkometrážní

Borgman (2013)

No ... jak se k tomuhle ... každopádně určitě jeden z kandidátů na nejdivnější film roku. Zpočátku to vypadá, že Borgman bude dalším přírůstkem do rodiny klasických home invasion thrillerů. Jakmile se ale po baráku kromě zanedbaného vousáče začnou producírovat i metroví psi, jimž vousáč řekne "You're early. Off with you" ... a oni ho poslechnou, je jasné, že máme co dočinení s něčím trochu více nadpozemským. Film má dosti znepokojivou a vtahující atmosféru, i přes svou informační nevstřícnost velmi baví a z technického hlediska je radost se na něj koukat. Pokud ovšem k plnohodnotnému filmovému zážitku potřebujete jasný příběh a odpovědi na otázky, jež v průběhu děje vyvstanou, berte okamžitě nohy na ramena a jděte o dům dál. Tohle je velmi nejednoznačný bizár. O šíření zla. Asi.

Třináctý příběh (2013) (TV film)

Very british. Taková typická, stylová věc od BBC, která začíná příjezdem autorky životopisů na starobylé venkovské sídlo, kde jí jeho obyvatelka vypravuje příběh ze svého dětství ... který začíná jejím příjezdem na starobylé venskovské sídlo :-D klasičtější už to být nemůže. Na můj vkus příliš obyčejný film, ale natočený je pěkně.

Jiang Shi (2013)

Pro mě subjektivně takřka k nepřežití. Jednak je to šílená fantasmagorická krávovina, jednak je ten film (zdůrazňuju - pro mě osobně) esteticky naprosto ohavnej. Působí jako jakýsi podivný mix lacinné studiovosti (alá jihoamerická telenovela) a umělé CGI digitálnosti (alá počítačová hra). Výsledek je v mnoha scénách vyloženě hnusný, kdy uměle vypadá i to, co pravděpodobně umělé není (herci :-D). Bolestivý zážitek.

Andyho film (2009) (amatérský film)

Autentičtější než Blair Witch a všechny díly Paranormal Activity dohromady. Koncepce výborná (mírně podobný nápad na FF mi nějakou dobu vrtal hlavou a divil jsem se, že někdo něco takovýho už dávno neudělal - a ono jo), realizace maximálně přesvědčivá. Znepokojivé jak Hannekehe Funny Games. Překvapuje mě, že jsem se o jednom z nejzajímavějších found footage filmů posledních let dozvěděl až nyní ... a ještě víc mě překvapuje, že přišel z českých luhů a hájů.

The Black Water Vampire (2014)

Už je pravidlem, že v každém roce se pár takovýchto nejklasičtějších found footage hororů objeví. Parta mladých dokumentaristů vyráží do lesů pátrat po místní legendě. Blair Witch Revival, tentokrát s gumovým upírkem, který ve filmu vypadá ještě méně strašidelně než na plakátě, a to je co říct. Komplet bez nápadu. Nevidím žádný důvod, proč by se na ten film měl někdo dívat.

Belenggu (2013)

Indonésie mistrovsky. Podle plakátu jsem čekal nějakou bláznivou gore řezničinu, no po deseti minutách mi spadla čelist. Atmosféra. Atmosféra! Atmosféra!!! První polovina tohoto filmu je čistá hororová rozkoš. Nejde ani tolik o příběh - hlavní postava se prostě propadá hlouběji a hlouběji do šílenství ... ale to zpracování! Úžasný vizuál, výborná kamera, úžasný výkon herce v hlavní roli. Působí to jako záznam té nejhorší noční můry - bizarní městečko s bizarními obyvateli, deprese, déšť ... a obří plyšový zajíček se sekerou. Prostě první polovina Belenggu je ta nejčistší hororová filmařina, jakou si fanoušek může přát. Nic lepšího jsem v posledním roce v žánru neviděl. Jisté výtky by z mé strany směřovaly k druhé polovině filmu, která už byla na můj vkus příliš doslovná a vysvětlující. Rozuzlení pak působí možná trochu kostrbatě (takže klasicky - problém je ve scénáři), ale čert to protentokrát vem. Já si těch 100 minut užil jak už dlouho nic.

Šest prstů v Zeleném (2012) (amatérský film)

Jednak sympatická pocta giallo subžánru (děj, hudba), jednak dobrá komedie. A myslim to opravdu vážně, ne jako nějaký výsměch nedokonalému amatérskému dílu. Dosavadní Horrorwatch kraťasy mě dost míjely, protože jsem z nich necítil, jestli jsou ty časté WTF repliky záměrně humorné, anebo prostě jen neúmyslně mimo (např. "Tys mě normálně kousla" z Amandy :-D). Ale tohle je fakt sranda. [CAPEFEÁR]. A obrovským plusem jsou (ne)herci obsazení do rolí detektivů. Ti si to vyloženě užívají a v té komediální rovině jsou až překvapivě přesvědčiví. Těšil jsem se na každou další scénu s nimi.

Heretic (2012)

Kde se vzal, tu se vzal - docela povedený hororový film. Vypráví o knězi, který se musí vypořádat s tím, že nedokázal pomoci jedné ze svých oveček, která radši než aby věřila v pomoc boží, spáchala sebevraždu. Straší zde tedy hlavně vlastní svědomí a výčitky. Dějově je Heretic od jisté chvíle až hříšně průhledný, ale atmosféru se mu daří kouzlit poměrně bezproblémově. Když se dění po přibližně půlhodince přesunulo výhradně do interiéru jednoho domu, nemohl jsem si po atmosférické stránce stěžovat. Mě tyto komorní domovní horory prostě všeobecně dost baví :) Je ještě co vylepšovat, ale Handford na sebe určitě upozornil.

Daddy's Little Girl (2012)

Když mě tyhle exploiťáky, v nichž se jede pořád a znova jedno a to samý už 40 let beze změny, prostě ukrutně nudí. V tomhle konkrétním případě si tvůrci ještě přisadili neúměrně dlouhou stopáží. Já osobně jsem si z toho žádný velký zážitek neodnesl, ale uznávám, že v rámci daného subžánru je film celkem funkční.

Mi mefahed mezeev hara (2013)

Výborná černohumorná komedie. Troufnout si být s takovýmto námětem vtipný, to by si hned tak někdo nelajznul (například loni Denis Villeneuve, na jehož Prisoners jsem si během projekce několikrát vzpomněl). Občas z toho člověk opravdu má trochu černé svědomí - takovým věcem se přece nesměje. Ale co se dá dělat, když to režijní duo tak krásně zvládlo natočit. Jinak - Keshales a Papushado evidentně brousí svůj autorský rukopis - Big Bad Wolves se v mnoha ohledech podobají jejich prvotině Rabies. Řetězec různých náhod a zvratů (tu pravděpodobných, tu nepravděpodobných) zavede na jedno místo několik různorodých postav, jež se nakonec pustí do vzájemných, ne zrovna přátelských interakcí, přičemž průběžně dekonstruují tradiční thrillerové postupy a nenaplňují divácká očekávání. Zatímco u Rabies to ale celé působilo dost vycucaně z prstu a nepřesvědčivě, tentokrát jsem s filmem takový problém neměl. Těším se, co přijde dál.