Mám rád Huckabees (2004)

Dneska jsem se probral před desátou, tichou vzpomínkou uctil pracující, udělal si kakao a rozbalil plátno. Všechno by to krásně lícovalo, kdybych nešáhnul zrovna po tomhle paskvilu. Existenční detektivy bude potřebovat David O. Russell, jestli si po tomhle fiasku neuvědomil, že takhle užvaněná má být leda tak kadeřnice a ne komedie.

Pohřben zaživa (2010)

Když se zatloukalo víko rakve, někdo tam kromě napětí, úzkosti, paniky, originality a Reynoldse zapomněl šoupnout ještě fištrón. Zajímalo by mě třeba to, proč si Paul jako Američan sice nastaví telefon do angličtiny, ale stejně jako pohunek z chicagské FBI mluví španělsky? To jako výraz díků, že USA film koprodukovala? V tom případě mohla být rakev vyvedená ve francouzské trikolóře. No ale jinak to ovšem byla podívaná neuvěřitelná! Už aspoň trochu vím, jaké to jednou bude pod drnem a jestli se do povinné výbavy přidá ještě kávovar nebo rotoped, snad se tam budu i těšit. Byl bych docela rád, kdyby se filmový Paul Conroy skamarádil se skutečným Aronem Ralstonem (127 hodin), protože jejich společný čundr, to by teprve byla prča.

Zatímco spíš (2011)

Naštěstí nejsem ještě takovej magor, abych, když nedostanu holku do svojí postele, začal spát pod tou její. Ale řeknu vám, nevědět, že mám pod postelí takovej brajgl, že bych si radši ruku useknul než tam něco hledal, trpěl bych od teď při usínání pěknou schízou. Co naplat? Můžete vidět stovky načančaných hollywoodských trháků, ale pak přijde jedna syrová a stoprocentně upřímná španělská bomba a všechno je zapomenuto. Bonusovou hvězdu dávám kouzelné a andělské Martě za její "čau", které bych si nejradši nahrál a nastavil do telefonu jako budík.

Divoši (2012)

Divoši vážně dělají čest svému názvu, protože nejmladší Oliverovo dítě je jako z divokých vajec. Chvilku mi trvalo, než jsem se se vším srovnal, ale na konci jsem měl chuť řvát, ať to ještě nekončí, ať mě ti tři vezmou mezi sebe, že spolu dokážeme spoustu velkých věcí! Ne, to bych kecal; doopravdy jsem řval, ať mě vezmou mezi sebe, že se o Ofélii náramně postarám, až ti dva budou zase v luftu. Fór je v tom, že stejně tak se mně chtělo řvát i na Salmičku s její dcérkou a kdyby na to přišlo, spolčil bych se i Johnem a Beniciem. Takhle nějak si představuju film, co má kule.

Město (2010)

Beníku, Beníku... Jak nám tohleto dopadne? Když seš před kamerou, mhouřím oči, zatímco jako rejžu bych tě sežral i se stoličkou. Snad s tím něco uděláš. Město má skoro všechno; je moderním, dynamickým a členitým filmem, který postrádá jen ty zatrolené emoce. Možná to je klišé, stejně jako brašna v záhonu, ale film bez emocí je jako kapr bez salátu.

Temný rytíř povstal (2012)

Batman sice povstal, ale mě to po předchozím majstrštyku posadilo zase zpátky do křesla. Okay, vytýkat cokoli režijní práci Nolana je totéž jako pochybovat o kráse Anne Hathaway, ale nemůžu se ubránit rozpakům, které ve mně vzbuzuje příběh. Vy mi asi namítnete, že na příběh o návratu legendy z řádu letounů sere pes, všechny přece daleko víc zajímá all-star sestava hrdinů i padouchů a bum bum akce. Vlastně asi máte pravdu, i když...

Sejmout zabijáka (2011)

Jonathan Hensleigh si hraje na Anglána a Danny Greene na drsňáka, přičemž to nejde ani jednomu. Film je neuspořádaný, bez nějakého silného momentu, a pan Green je drsnej asi tolik, jako Val Kilmer v příběhu důležitej. Co do spotřeby aut Irishman sice trumfuje kolegy z Kobry 11, ale za celý film neudělal nic, pro co bych ho měl vidět jinak, než jako podlou babu. A takovým já nefandím.

Kon-Tiki (2012)

Tak především - nejlepší film z letošních cizojazyčných oscarových adeptů. Krásný a upřímný příběh party odvážných chlapáků, který díky uchvacující filmařské práci překonává i spřízněný epos chlapečka s tygrem. Vždycky mě potěší, když vidím, že nejlepší nerovná se výhradně nejdražší nebo z Hollywoodu.

Terapie láskou (2012)

Terapii jsem naštěstí viděl ještě před udílením Oscarů, tudíž si uchránila čtvrtou hvězdu. Předpokládal jsem totiž, že Jeniffer za tu prdlačku dostane maximálně pochvalu od maminky. Jenže když může být nominovaná třeba i taková Jacki Weaver, která za film dvakrát ohlásí "uvařím krabí tyčinky", je už možné asi úplně všechno... No, to byl úvod a teď k filmu. Moc hezká tečka v předoscarových dostizích, která Taxis překonala ladně a s humorem. Pochvaluji si styl natočení, který dobře pasuje ke všemu tomu šílenství a magořině jednotlivých postav, jakožto i dobře vybranou hudbu. Bradley se ukázal být skvělou volbou a civilní výkon Roberta mě potěšil jakbysmet. A teď ještě dovětek; vzhledem k úvodu svého komentáře si neodpustím tematický závěr, ve kterém bych akademikům doporučil, aby také zauvažovali o nějaké té terapii. Třeba láskou, to je jedna z nejpříjemnějších variant.

Hotel Transylvánie (2012)

Jedním slovem - překvapení. Pětihvězdičkový sice Hotel Transylvánie není, ale většina oscarových kolegů z letošního roku by se v něm měla aspoň na víkend ubytovat, aby viděla, jak se to dělá, aby animák šlapal.