Nevěrně tvá (1984)

Originální a zábavné. To ve světě komedie věru neznamená málo. Navíc se vše odehrávalo ve velice příjemné atmosféře, ze které mě násilně vytrhlo až opět neomylné a precizní useknutí titulků. Takhle prasit kinematografii by mělo být trestné!

Dívka s perlou (2003)

Podívejte, já bych mile rád přihodil víc, zvlášť s přihlédnutím k hezké kameře, hudbě a půvabné Scarlett. Ale krom toho je film zajímavý jen tím, že jeden matlal kdysi skutečně Dívku s perlou namaloval. Kdyby Scarlett netrvalo pět minut, než od Colina dramaticky převezme bělobu, kdyby jí dalších pět minut netrvalo vyplnění povelu "natoč hlavu", a kdyby nebyla tak vybíravá u stánku s flákotou, bylo by během půl hoďky vymalováno, a to doslova.

Pošli to dál (2000)

Nechť přistoupí obhajoba. Já kvůli filmu vstával v devět ráno, což věru nebylo snadné, jelikož po včerejší hrůzostrašné Lásce za časů cholery jsem si musel spravovat náladu nočními díly Simpsonů. Ale vstal jsem, udělal si dobrou snídani a oči mi posléze rozlepila Helen Hunt. Je paradoxem, že tahle mně nesympatická herečka už ztvárnila tolik vyparáděných slečinek, aby mou pozornost upoutala až rolí alkoholičky. Vypadala skvěle a hrála ještě líp. Ono vlastně celé ústřední trio zachraňuje to, co by méně hvězdné obsazení bez milosti odhalilo. Tedy, mnozí zdejší hodnotitelé filmu neodpustí nic ani pro Helen, Kevina a Haleyho, ale jak už jsem jednou napsal - já kvůli tomu vstával v devět, a tak to zkrátka bylo čupr!

Láska za časů cholery (2007)

No výborně. Takže, co jsme se dozvěděli? Že Florentino Ariza se pelešil s více než šesti stovkami žen. Jak jsem ho přitom ale pozoroval (ne, že bych chtěl...), šlo přesněji řečeno o více než šest stovek zasunutí. To se dá při dobré kondici zvládnout během jedné soulože, čili ani ta závist není na místě. Zbývá mi tak leda nesympatická rozplizlost, dialogy nedávající smysl, a totální absence nějakého hlubšího poselství. Totožnou myšlenku má totiž, s trochou nadsázky, každý druhý eroťák. Že mám dobrou náladu, udílím jednu ušmudlanou hvězdu za hudbu.

Město bohů (2002)

Z filmařského pohledu dokonalé, alespoň pro mě. Nějaký exprt by možná mouchy našel, ale já-konzument jsem spokojen. A to nadmíru, protože téma Města Bohů mě pohltilo, přestože je mi vzdálené tak, jak daleko je od nás samotné Rio de Janeiro. Nemám rád komentáře, ve kterých se píše, že film byl skvělý, ale něco mu chybělo. Pokusím se proto vyhnout vlastnoručně vykopané jámě a za slůvko něco dosadím emoce. Příběh se mnou necloumal hněvem, úzkostí, panikou, ale ani pocity sounáležitosti nebo zodpovědnosti. Zkrátka se na to všechno ´jen´ krásně koukalo...

BRAVO! (2011) (pořad)

Velice užitečný a ryze umělecky zpracovaný pořad, díky kterému snad opět vzroste podvědomí o komorní klasické tvorbě. Jednoznačný palec vzhůru i pro ty, pro které klasika není zrovna hudebním Olympem. No a krom jiného je to také jasný důkaz toho, že lze prorazit a být v něčem dobrý i bez nastrčení hlavy do komerční oprátky s názvem Superstar.

Jurské komando (2008) odpad!

Navrhuji následnou úpravu oficiálního textu distributora; "Trikově zabité nonakční sci-fi ukazuje apokalyptickou vizi světa, ve kterém si Griff Furst zahrával se sborníkem nápadů pacientů ústavu mentálně zaostalých jedinců tak dlouho, až se mu vše vymklo z rukou. Skupinka hnusných amerických žoldáků (proto český překlad názvu Jurské komando) se vydává pomocí brány v čase do doby před sedmdesáti miliony let (proto originální název 100 Million BC), aby zachránila několik vědců-neandrtálců, kteří se zde ocitli vinou vlastní neschopnosti přečíst si předem scénář. Když se pak výprava vrátí domů, je už na všechno příliš pozdě... Film nezachrání ani přerostlé červené kuře, s naprostým přehledem nejinteligentnější tvor podílející se na vzniku jednoho z nejubožejších parazitování na jméně Stevena Spielberga."

Holky z kalendáře (2003)

Aneb jak lze natočit film o nahotě, aby v něm místo nahoty hrála prim pohodová atmosféra. Kdyby se holky rozhodly pózovat o třicet let dříve a ukázaly to, co zakrývaly, o další přísun bodů by jistě obavy mít nemusely.

Velká vánoční jízda (2011)

Krátká verze komentáře zní; animovaná mission impossible. Naproti tomu dlouhá verze by obsahovala krom jiného třeba to, že kdybych byl zatvrzelý hnidopich, musel bych Velkou vánoční jízdu odsoudit už z pouhého principu. Nabubřelost Američanů totiž nezná mezí, a tak nám tlustého, zarostlého a nevkusně oháknutého dědka cpou do Německa, Polska, Maďarska, a kdyby Zěměkoule měla nějaký kout, prskli by ho i tam. Protože ale ještě žádnému malému děcku nemusím vysvětlovat, že Santa Claus není Ježíškův zástupce pro střední Evropu, s klidným vědomím odpálkuji i výhrady těch, kteří Santově vesmírnému korábu vyčítají přílišnou podobu lodi Enterprise nebo těch, kterým se zase nelíbí Arthurova podoba s Lingunim z Ratatouille. Místo toho vypíchnu dobrou práci studia Sony, svižné tempo a především - originalitu samotného příběhu. Protože právě nedostatek originality je tím, co sráží drtivou většinu současných animáků. V samotném závěru dlouhé verze komentáře by pak bylo shrnutí, že Velká vánoční jízda je jedním z největších překvapení roku 2011. Stejně jako český překlad původního názvu... :-D

Scooby-Doo: Začátek (2009) (TV film)

Negativum? Ne zrovna strhující příběh jednoho neobyčejného dobrodružství. Pozitivum? Animovaný zvířecí hrdina v hraném filmu, což je mi rozhodně sympatičtější varianta, než ta s čoklem živým. Zajímavost? ´Tédvojka´ se nám dala i na tržby za prodej DVD. Kdyby přihodila údaj, kolik lidí na základě tohoto filmu svého chlupatého mazlíčka pojmenovalo Scooby, snad i ten bodík bych už konečně uronil! :-D