Americký zločin (2007)

Děsivé, otřesné, hrůzné. Ráda bych věřila, že výčitky svědomí mají takovou moc, že všechny zúčastněné sežraly za živa_______ Strašná studie o zlu v nás, která na příběhu jedné oběti vykresluje, jak mohl vzniknout a existovat nacismus. Když je vše dovoleno, když to okolí dokonce chce a vyžaduje, přidá se na vlně pocitu moci k trýznění, které dává pocit nadřazenosti, skoro každý (pamatujete Abu Ghraib?). ______ Film - a v tomto případě naprosto pochopitelně - pietně a realisticky zaznamenává, co se dělo (s jednou výjimkou, která nábízí divákovi nejdříve sladkou a potom velmi hořkou pilulku v jeho očekávání, jak by to mělo dopadnout). A také snad s ohledem na oběť nevykresluje její utrpení zcela úplně (viz. Wikipedia)______ Jasná je i odpověď na Sylviinu závěrečnou otázku, proč se to stalo a jaký to mělo smysl. Žádný. Zlo prostě docela často vítězí nad bezzbraností a nevinností. _____ Pokud věříme v boha, můžeme doufat v posmrtnou spravedlnost. Pokud ne, tak - v tomto případě - je tím dobrým v tom nepochopitelě strašlivém probuzení veřejného mínění, které snad v jedné zemi začalo více vnímat, co se děje za sousedním plotem.__________ P. S. Poznámka jen pro mě: tenhle film už nechci nikdy vidět. /6. 2. 12./

Golfový sen (2005)

Nápaditá, místy až trochu legračně artistní kamera ozvláštňuje příběh, který jsme už viděli stokrát. V tomhle případě vychází ze skutečnosti, to ale nic nemění na tom, že je prostě provařený - i když je mi to líto, protože F. Quiment si obdiv určitě zaslouží, narozdíl od všech schématických a fiktivních ousiderů z nesčetných filmů o amerických snech. Hodnotím ale film, nikoliv osobnost a historické události. /4. 2. 12./

Zbouchnutá (2007)

Scénárista se neprozřetelně zbavil největšího možného zdroje konfliktu - sbližování dvou odlišných lidí, kteří spolu po jedné noci čekají dítě. Tady je skoro hned ruka v rukávě. Aby aspoň zdánlivě plynul děj, musel scénář vytahovat vedlejší postavy a konflikty jako králíky z klobouku. Působí to lacině a zbytečně. Při rozvažování jestli dát dvě nebo tři hvězdy převážilo, že mám slabost pro medvídkovité typy mužů v romantických filmech. /4. 2. 12./

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Ted je sexy, ale Barney je zcela jasně na kluky, což obvykle nevadí, ale v téhle roli je to průšvih. Jinak je to zpovykanecky smutný serál o tom, jak se dospělí zoufale snaží nedospět. No ale občas je fakt vtipný. /1. 2. 12./

TOP STAR magazín (2008) (pořad)

Nicky pomlouvají celebritky. Což je v tomhle zasmrádlém rybníčku legrace. /1. 2. 12./

Guru lásky (2008) odpad!

Nechutné až urážlivé. /1. 2. 12./

Oprah show (1986) (pořad)

Přehlídka nahraných emocí, na které je vidět, že na ni mají dost peněz. /29. 1. 12./

Blázni a děvčátka (1989)

Slabý odvar Lásek mezi kapkami deště. Epizodní nostalgie, ve které je mnohem víc bláznů než děvčátek. /29. 1. 12./

Děti moje (2011)

Takovou zničující, bezpříběhovou nudu jsem naposledy zažívala ve čtvrtek odpoledne na hodinách občanské nauky. Za druhou půlkou snímku už mi to připadalo vysloveně směšné. Hlavní viníci tohoto stavu jsou tři: chladná, nenápaditá, místy až skoro dokumentární režie (ale to by tolik nevadilo, kdyby byly v pořádku další dvě složky filmu, totiž:) scénář a herecké výkony. _________ Scénář předkládá situaci, která nahrává vyhrocení rodinných vztahů, místo toho plytce plyne jakési záhadné hledání ženina milence, jehož cílem je patrně sblížit se s dcerami. Cesta je ve skutečnosti zbytečná, protože s tou jednou se otec sblíží už na začátku a s druhou vůbec nikdy. Zdá se jakoby s nimi neměl vůbec žádný vztah, jakoby je adoptoval krátce před začátkem filmu._______________________________________________________ Herecké výkony dospělých představitelů jsou prostě příšerné. Zejména Clooney není coby zničený otec ani trochu uvěřitelný. Tudíž veškeré situace, které měly vyznít bolestně nebo citlivě, jsou místo toho směšné. Což je patrně jediné, o čem by se dalo říct, že je v tomhle filmu komedie. Jinak tak totiž nepůsobí nic. Mělo snad být vtipné Clooneyho neustálé holčičí pobíhání? Nebo drzost jeho malých fracků? Podivně retardovaný přítel jeho dcery? To je záhada, na kterou není odpověď.___________ Stejně jako je záhadou, proč má film tak neoprávněně vysoké hodnocení tady i v některých recenzích. Patrně je to šokem z toho, že mainstreamový film měl odvahu odklonit se od obvyklých hollywoodských klišé a nekončí vyloženě šťastně. Ale i to jen zdánlivě. Jak to dopadne s dcerami a s prodejem půdy bylo jasné už 5 minut po úvodních titulcích. Tohle jednoduše nestačí a není to dostatečná satisfakce za dvě hodiny koncentrované nudy. /29. 1. 12./