Dej mi své jméno (2017)

Film klame svým tělem, čekal jsem prvoplánovou romanci, ale ono ne. Přišla nadstavba v podobě poctivě budované romance na italské venkově 80. let, která vyzařuje atmosféru doby i navozuje komplikovanost vášnivého vzplanutí. To si nejdříve musí najít svou cestu, aby až později mohlo na plno vypuknout. Zní to jako klišé, ale celé je to vystavěno vůči divákovi velmi sofistikovaně a nenásilně, koneckonců celý film svědčí o režisérské vyzrálosti. Pomalé tempo a ospalá Itálie navozují pocit uvěřitelnosti a osudovosti, které se snoubí ve výsledném dojmu. Je to možná právě atraktivita, jakož i pohodovost cizího prostředí, jež jen podtrhují zaujetí diváka. Nic z toho by nefungovalo bez herecké kvality, oba pánové podávají opravdu nevšední výkony a zejména Chalamet dává roli absolutní maximum. Vášeň, atmosféra a ten soundtrack!

Rychle a zběsile 9 (2021)

Jednoduše těžce za hranou. Fádní a nudnou dějovou linku mají zachránit akční scény a opulentnost. Jenže obojí je už tak přehnané, že komiksové filmy vypadají oproti tomu uvěřitelněji a reálněji. Vyšuměná série.

Black Widow (2021)

Slibný bournovský úvod rychle zmizí a zůstane jen pachuť. Komiksový příběh je vždy přitažený za vlasy, ale tohle bylo přespříliš. A co více, že by to nějak dávalo smysl nebo oslnilo akčními scénami se rozhodně říci nedá. Kvalitativně tak na úrovni prvních dvou marvelovských seriálů, kam také tento příběh o girl power měl zamířit.

Corpus Christi (2019)

Tohle, že natočil režisér Miasta 44? Absolutní pecka. Film mě pohltil a zasáhl. Naprosto suverénně odvyprávěný příběh bez hraní na emoce nebo šablon. Autentické a lidské. To jsou slova, které mě napadají hned po shlédnutí. Základní dějová linka o falešném knězi je vlastně zcela druhotná, jde v prvé řadě o lidi. O přístup, pochopení a odpuštění, které neotřelý mladík přinese do komunity zlomených lidí. Navíc ve svém vývoji upozorní nebo popíchne řadu společenských či církevních neduhů s notnou dávnou přesnosti, aniž by nijak narušil celkový běh filmu. Opravdu klobouk dolů. Nikdo není svatý, ani bez viny a odpustit je někdy to nejtěžší. Tohle si s chutí dám ještě jednou.

Krajina ve stínu (2020)

Krajině ve stínu si vybrala větší sousto než mohla ukousnout. Vesničku v národnostně promísené oblasti sice vykreslila dobře, když ukázala, že úplně černobíle na místní obyvatelstvo nazírat nejde. Ale nepoměrně se zaměřila české represe vůči německým zločinům, které se ale ve vesnici v Sudetech logicky nemohly výrazněji projevit. Člověk znalý historie dokáže příčiny disproporce odhalit, avšak běžný divák může film vnímat jako obžalobu české strany. Situace a motivy lidí, jejich černé svědomí i prospěchářství přitom mělo poměrně složitější kontury. Zanikla tak základní premisa, že zlo se skrývá v lidech, na národnost nehledě. V dnešní době znovu vzrůstajícího zbytečného nacionalismu pak rozdmýchává vášně poměrně nešťastně. Tím však nijak nechci snižovat hrůzy, které postihly tamní obyvatelstvo ze strany jak české, tak i německé. Osudy tamních lidí jsou i po letech velmi smutné a silné a ve filmu i tak rezonují. Celkově mi způsob vyprávění moc nesedl. Chyběla mi ústřední dějová linka, propojení. Po vzoru řady dnešních literárních děl tvoří dějové zvraty historické události, což pro film není zrovna šťastné. Děje se toho na malém úseku až příliš. Divák si nemá možnost vytvořit jakékoliv pouto k postavám a víceméně je k jejich osudům lhostejný.

Tenet (2020)

Ano, je to efektní, nápadité a je to něco nového. Rovněž je to poměrně složité a náročné na sledování. Bohužel však postavy i děj nedokáží vtáhnout a po celou dobu mi bylo tak nějak ukradené, co se stane, kdo umře. Od finále jsem čekal rozhodně více.

Bohové Egypta (2016)

Na to jak vizuálně a mytologicky zajímavé téma si vzali tvůrci do parády, tak je příběh poměrně přihlouplý a místy dost nudí. Vizuálně zajímavé, ale jistě to není film na opakované shlednutí - jednohubka.

Dámský gambit (2020) (seriál)

Klasicky vyprávěný hollywoodský film o geniální slečně, která překoná všechny nástrahy svého života a dojde až na samotný vrchol. Pohádka klasického střihu. Nikdo snad od začátku nemůže pochybovat, jak to dopadne.

SpongeBob v kalhotách: Film (2004)

U velrybí dělohy, to bylo jako v tulení cvokárně! První film je naprostá pecka, která spolehlivě pobaví i dospělé. Plno hlášek, vtipných dvojsmyslů, nápaditý svět a osvědčené postavy. Tak jako to funguje i ve straších sériích seriálu.