Moderní doba (1936)

Moderní doba je tak moc dobrý film, že se ho plynutí času nijak netýká. Tento film zkrátka nestárne. I po více než 80 letech umí Chaplin nejen rozesmát, ale i dojmout. Chaplin se obul tehdejších bezcitných kapitalistů a i přesto, že on sám byl dávno za vodou, vyznívá kritka naprosto upřímně a oprávněně nikoliv jako populistická póza. Moderní doba je navíc prošpikována skvělými a údernými scénkami, které snad musí rozesmát úplně každého.

Deváté srdce (1978)

Deváté srdce je jedna z nejpůsobivějších českých pohádek. Její síla vychází z temné atmosféry, kterou se Juraji Herzovi podařilo navodit. Společně s jejím dvojčetem Panna a Netvor se jedná nejen určitě o nejlepší pohádky dekády. Síla této spočívá v originálním příběhu a hlavně ve skvělém hereckém obsazení, které by snad nemohlo být silnější. Obzvlášť působivá je postava ztvárněné Jurajem Kukurou. V počátku sice pohádka začíná obyčejně, ale vše se změní momentem, kdy student Martin s šaškem sestoupí do podzemní stínové říše. Zde Juraj Herz naplno předvádí své umění. Silnou stránkou této pohádky je i Hapkova hudba. Podle mě se jedná o jeden z českých pohádkových klenotů, plný počet nedám, protože Panna a Netvor je lepší.

Machete (2010)

Machete je hodně podařený film, ale nemůžu se zbavit dojmu, že to nejlepší z filmu bylo k vidění již v onom původním fiktivním traileru. Zkrátka hlášku: "You just fucked with the wrong Mexican," nic nepřebije. Ale abych jen nekritizoval, jedním z nejlepších fórů filmu je jeho obsazení: Seagal, Johnson nebo Fahey jsou boží. Robert Rodriguez je génius ve vtipném oprašovaní zapomenutých jmen. Navíc, pro všechny zmíněné je Machete možná nejlepší film jejich kariéry. Jinak má film vydařený začátek, ale postupně dynamika děje mírně upadá a film balancuje mezi béčkovou sytlizací a skutečným béčkem, až opět v závěru se konečně dočkáme nějaké té akce.

Samurai 3 (1956)

Ve třetí části nabírá konečně trilogie na tempu. Zatímco v předešlých částech byly osudy Musašiho vcelku nezajímavé, zde je již samurajem v pravém smyslu slova a tak je tento film prodchnut samurajskou filosofií v mnohem větší míře, než předtím. A díky tomu se film sleduje o mnoho lépe. Všechny posatvy, které se v průběhu dílů jevily jako zbytečné, zde naleznou rozuzlení svého osudu a tak je tento film ve znamení katarze. Jako trilogii však nehodnotím jednoznačně kladně. Místy jsou filmy velice zdlouhavé a plné nadbytečných dialogů. Myslím, že jeden dlouhý film by úplně stačil.

Nutné k přežití (2006) (pořad)

Debaty o tom do jaké míry je tento pořad inscenovaný mi přijdou zcela malicherné. Co čekáte? Je to jen televize. Nehledě na to, že ve spustě záběrů Grylls regulérně riskuje život a je úplně jedno, jestli mu občas někdo pomůže postavit vor. Nejdůležitější vlastností tohoto pořadu by neměla být reflexe skutečnosti, ale zábava. A zábavný Ultimate Survival rozhodně je, protože jeho ústřední postava je sympatický a vtipný poloblázen. Také je to vydařený dobrodružný cestopis tak jak ho nikdo před tím nedělal. V každé dobré epizodě udělá Bear něco vtipného, něco nebezpečného a něco nechutného a to vše v krásné a téměř neposkrvněné krajině. Já nemám výhrad.

Čas (2006)

Měl jsem za to, že postavy ve filmech Kim Ki-Duka tohi nidky moc nenamluví. Zde to však neplatí a není to vůbec ke škodě. Naopak mírně matoucí příběh je díky scénáři snadno pochopitelný. Až na "řeč" je to klasický počin svého režiséra, zajímavý příběh je odvyprávěn prostřednictvím nádherných záběrů, jež nenechají nikoho na pochybách, že Kim Ki-Duk se cítí být opravdovým umělcem, oprávněně. Jedinou chybou filmu Čas je, že ač vynikající počin, není tak úžasný jako 3-iron, nebo Jaro, léto...

Legenda o sovích strážcích (2010)

Svým námětem je Legenda o sovích strážcích přesně tím typem pohádky, které mám rád. Ačkoliv se dočkáme tradičního pohádkového vítězství dobra nad zlem, přeci jen se tento film nachází v mírně ponurejších vodách. Za roztomilými postavami a malebným světem lze tušit temnotu a přítomnost zla. Někdo může tímto příběhem problém, já ale rohodně ne. K filmu ale výhrady mám. Vizuálně je sice dokonalý, Zack Snyder opět předvádí jaké nadhérné obrazy umí vytvářet. Některé záběry jsou naprosto úžasné. Ale řekl bych, že například scénář by potřeboval více péče. A možná ani ne tak péče, jako spíše pár minut stopáže navíc, aby bylo víc času na všechny ty reálie sovího světa a zároveň na osudy hlavních postav. Vše je vychrleno v takové rychlosti, že jsem měl občas pocit, jako by film některé scény přeskakoval. A největší slabinou filmu je hudební kulisa. Orginální hudba je průměrná, což by ani nevadilo, ale bohužel je do filmu také dosti nešťastně vložena mizerná popová píseň od Owl City, která působí jako pěst na oko, protože se do filmu vůbec, ale vůbec nehodí. Ve filmu také zazní skladba Host of Seraphim od Dead Can Dance, což je pro změnu nádherná skladba, ale není ji vyhrazen důstojný prostor a ne přerušována nezáživnou původní hudbu. Hodnotím-li jako celek, je to dobré, ale mohlo být mnohem lepší.

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Obyčejný animák s obyčejným scénářem a poměrně obyčejnými postavami. Kromě exceletního technického zpracování nenabízí film nic mimořádného. Seth Rogen nebo Reese Whiterspoon je sice celkem dobré obsazení, ale na druhou stranu nemají jejich skvělé hlasy moc co hlásit, takže jejich potenciál zůstává plně nevyužit.

T.M.A. (2009)

Jediné co na tomto filmu není úplně špatné, je námět. Být scénář trochu lépe propracován a hlavně být film zcela jinak natočen, teoreticky vůbec nemohl být špatný. Vlastně mě až převkapilo, jak moc se T.M.A, Herzovi, v rámci českého filmu na pouštění hrůzy osoby nejpovolanější, nepovedla. Film vypadá hodně amatérsky, téměř jako debut nějakých laických nadšenců a vizuálně působí jako špatný televizní film. A to je vzhledem k tomu, jaká velká osobnost jej točila na pováženou.

Závrať (2009)

Obyčejný horor, jehož jediným plusem je krásná krajina ve které se odehrává. Díky záběrům z ferat se mi film nezdál jako úplná ztráta času. Jinak se jedná o totálně béčkovou záležitost s banálním příběhem, trapně se snažícím vypadat skutečně a se zpracováním prodchnutým spoustou amatérských chyb. Na druhou stranu, mít režisér příště větší rozpočet, třeba by se mu povedl i vcelku solidní horor.