Odpojit (2012)

Není moc dobrých filmů, které by se obšírněji zabývali tím, jak nám internet může zkomplikovat život (nejen ulehčit). Na tohle by se měl podívat každej idiot, co nedokáže oči odlepit od svého smartphonu. Ano, někdy je film trochu naivní, ale jako celek působí promyšleně a jako dílko, které ví, co chce říct. Oceňuju, že Disconnect nekončí laciným happy endem. Nejlepší příběh: Novinářka vs porno průmysl. Nejslabší příběh: Facebooková šikana.

Slova (2012)

Původní myšlenka - příběh v příběhu v dalším příběhu se mi moc líbí, ale provedení už pokulhává. Vždycky mě naštve, když tak skvělý potenciál zabije rutinní režie, herci jedoucí na manuál (s výjimkou Jeremyho Ironse, ten je tu coby kouzelný smutný dědeček k sežrání) a rychle utrnutý konec - jako by najednou splaskl balonek. A jsem jediná, komu ten francouzský příběh přišel plný neskutečných klišé? I přes všechny výtky ale palec nahoru za snahu a nutnost diváků zapojit mozkové závity. PS: Prosím, řekněte už někdo Zoe Saldaně, že nedostatek chemie mezi herci se nenahradí věčným osaháváním hereckého partnera. To, jak se věčně věšela na Coopera, bylo ke konci už otravné.

Zmizení (2013)

Buď je Villeneuve vykuk a záměrně nechává jen na divácích, aby si o drsných událostech na plátně udělali názor, nebo je to srab a neschopa, který se bojí ve filmu zaujmout stanovisko. Ať je to jakkoli, mě fakt, že film třeba jasně neřekne, že vám fakt, že máte unesené dítě, nikdy, ale fakt nikdy nedává právo překročit zákon a mučit mentálně zaostalé a nevinné mladíky. Nebo že to, že o tom mučeníčku víte (jako ten černošský pár), ale prostě si řeknete "Nebudeme už o tom mluvit.", vás nijak nezbavuje viny a naopak jste o to větší pokrytci. Vím, že Zmízení si pohrávají s těžkými tématy, ale třeba Skandinávci něco podobného zvládají a navíc vždycky víte, co chtějí vyprávěným příběhem říct. Zmizení vás nutí, abyste sledovali drsné mučení nevinného člověka, což je fakt odpuzují, ale nedopřejí vám žádnou katarzi. Na konci dokonce zazní věty: "Víte, on dělal co musel, aby zachránil naši dceru. A za to děkuju Bohu." .... Jinak Hugh Jackman svým charismatem a skvělým herectvím zachraňuje svoji postavu napůl burana s mesiášským komplexem před tím, aby ho diváci měli za úplněho záporáka. A Gyllenhaal si spletl charakterní herectví s přemírou mrkání a tetování. Plusové body dávám za skvělou atmosféru a vizuál (za kamerou stál legendární Roger Deakins a je to vidět).

Raubíř Ralf (2012)

Popravdě - tohle bylo trochu zklamání. Pár chytrých mrknutí na gamery, pár dobrých vtipů... ale docela otravné a jednorozměrné postavy, jednoduchý příběh a absence jakéhokoli nadšení tvůrců. Ralf není nudný film, uteče jako voda, ale zapomenete ho za té mínus tři hodiny. Škoda.

Iron Man 3 (2013)

Ze všech marveláckých filmů mi Iron Man 3 připadal nejvíc komiksový - od stylu vyprávění, dialogů, po záporáky. Často byste mohli zapauzovat děj a obrázek by opravdu vypadal jako z komiksu. Asi nejpříjemnějším překvapením (kromě toho, o kolik je lepší než Iron Man 2) je fakt, že trojka má opravdu hutný děj. Za jeden dvouhodinový film se tu toho stane opravdu hodně a ani na chvilku se tak nenudíte. Navíc vám tenhle film znovu ukáže, že Tony Stark není jen milionářský playbojský floutek v cool mechanickém obleku. Po většinu filmu Tony vlastně nemá ironmanovský oblek k dispozici, takže si musí poradit sám - jen s pomocí malého (neotrávného!) klučíka a vlastního IQ. Popravdě, zklamalo mě jen posledních pět minut (spoiler!), kdy Tony nechá všechny své obleky vybuchnout (nemohla jsem si pomoc a myslela na všechen ten čas a peníze, které do nich vložil) a během dvou minut stihne vyléčit Pepper, nechat si vyoperovat ten šrapnel, které ho předchozí dva filmy ohrožoval, a říct nám, že Iron Man je i bez svého obleku... I tak ale velký palec nahoru. 80%

Mrtví a neklidní (2013)

Popravdě, čekala jsem trochu víc. Zombie komedie budou už napořád porovnávané s peckou The Shaun of the Dead a Warm Bodies se zmíněné britské kultovce nevyrovná ani náhodou. Je to vlastně směs komedie, akčního apokalyptického filmu a romantiky. Od začátku je vám jasné, že takhle variace na blonďatou americkou Julii (samozřejmě s vyběleným chupem) a nemrtvého Romea (který sežral mozek Juliina ex-přítele) skončí happy endem. Možná to mě na Warm Bodies vadilo - je až moc pohodové, o hrdiny se doopravdy nebojíte a romantická linka je (pokud odečtete, že jeden z páru je zombík) zoufale neoriginální. I tak ale tenhle film můžu doporučit, pokud ovšem nečekáte nic jiného než entou variaci na zakázanou lásku teenagerů.

V zajetí démonů (2013)

První polovina, ve které se hraje na nervy a vlastně nic konkrétního nevidíme, je ukázkou dobré promyšlené filmařiny. Jenže všechny postavy (včetně ústředního páru ghost busterů) jsou ploché a nezajímavé. Jak vám může záležet na někom, kdo je vlastně jen prostředkem scénáře, jak postavičky dostat z bodu A do bodu B? Finále je přepálený CGI fest, ale nadprůměrný dojem z filmu to nezkazí.

Superman/Batman: Apokalypsa (2010)

Tenhle animák mě bavil víc než některé vysokorozpočtové hrané komiksárny. Batmanovi se Supermanem to spolu dobře klape, a když se k nim přidá i sexy Wonder Woman... hmm, pak si začínám přát, aby jednou natočili hranou Justice League. Dlouho jsem neviděla animák pro dospělé (no netvrďte mi, že se všemi těmi vytuňěnými ženskými postavičkami tvůrci mysleli na děti), takže mě překvapilo, že film dobře funguje i po emocionální stránce. Roztomilé.

Elysium (2013)

Tak takhle nějak by vypadaly filmy vyrobené v Sovětském svazu, kdyby se před dvaceti lety nerozpadl. Elysium je čistokrevná levičácká propaganda: lidé jsou to rozdělení na chudé (hodné, trpící nedostatkem peněz a nemocemi) a bohaté (sobecké svině, které jen ždímají chudý lid - a nad to ho ani nepovažují za sobě rovný). Neberte mě špatně, v několika okamžicích film uhodí hřebíček na hlavičku - boháči obecně opravdu koukají na lidi bez peněz skrze prsty a považují je za něco míň (protože podle nich nemají schopnosti a znalosti k tomu, aby bohatství dosáhli), ale Elysium se tváří, jako by ti chudí vůbec za svůj úděl nemohli - jsou přece stejně chytří a dokonce morálnější než ti v Elysiu! Zkrátka zjednodušuje, kde může, pořád omílá stejná témata i podobné scény, přičemž ani jednou jsem nebyla ničím nadšená nebo překvapená. Vyjma roztřesených akčních scén se Blomkamp ukazuje jako zručný řemeslník, ale jeho scénář je prostě sračka vykrádající, co se dá. Hlavní hrdina - nudný a předvídatelný. Jodie Foster jako elitistická svině - prvoplánová. Sharlto Copley coby sadistická svině - no, ten vlastně ještě ujde, protože je zábavně brutální. Romance - neexistuje. Korunu tomu dává scéna (spoiler!), kdy na konci filmu z Elysia k Zemi míří x lodí se stovkami oněch zázračných medpadů. To je jako měli na Elysiu připravené v záloze a prostě je na Zem nikdy neposlali? A to protože...??? Jednu hvězdu ale přidávám, protože film vyvažuje rovnováhu "síly" - kolikrát za rok vydíme filmy, které propagují krásy kapitalismu, a nikdo neřekne ani popel?

Kick-Ass 2 (2013)

S dvoukou Kick-Ass mám ještě větší problém než s jedničkou. Nechápu totiž, komu je určený. Zaprvé je v něm předimenzované (a chvílemi zbytečné, protože vůbec není vtipné) násilí, takže určitě vyfásnul eRkový rating. Tím pádem není pro děcka. Ale pro koho jiného je vhodný tenhle komiks o děckách, které se převlíkají za superhrdiny. Jako bych sledovala dva filmy: komedii/parodii na komiksy a nedovařené drsné drama (umírají tu důležité postavy - nicméně emociálnálně to s vámi vůbec nehne). Osobně se mi nejvíc líbilo, jak si Hit Girl poradila s těmi kravajznami ze střední, to bylo něco, co jsem chtěla vidět v každém filmu z americké střední, kde se tyhle nafrněné krávy vyskytují. Jo, a ty rádoby filozofické řečičky si hrdinové mohli odpustit, zvlášť z úst patnáctileté holky zní hrozně uměle.