• Western
  • Pohádka

Arabesky (1987) (TV film)

Po brilantním Návratu pana Ryšánka (a mého oblíbeného Týdnu v tichém domě) jsem se těšila na další televizní pecku. Leč Arabesky mé očekávání nenaplnily. Přes dnes už nevídané herecké výkony prakticky všech mužských herců a kouzelnou atmosféru Malé Strany mám k Arabeskám dvě výhrady: až na Zdenku Hadrbolcovou a Simonu Vrbickou mi všechny ostatní herečky vadily. Nevím, nakolik se na tom podepsal příšerný make-up a paruky, které šly úplně proti typu hereček (Jirásková, Jeníková), nebo režie. Ale mé hodnocení to rozhodně ovlivnilo.

Břetislav a Jitka (1974) (TV film)

Půvabná záležitost. Jen sborový zpěv jezdců by se hodil spíš do 15. než do 11. století.

Královský omyl (1968)

Příběh z doby, kdy čest ještě nebyla prázdným pojmem a film z doby, kdy česká kinematografie naopak pojmem byla.

Poslední souboj (2021)

K filmu mám jedinou výhradu: celou dobu jsem se nesmířila s tím, že Adam Driver byl označován jako pohledný muž. To jako fakt? (Tím nemyslím, že to téměř odpudivě namaskovanému a nakadeřenému Mattu Damonovi sluší víc.)

Pyšný rebel (1958)

Vcelku předvídatelný vývoj filmu. Alana Ladda jsem dosud nezaznamenala a myslím, že jsem o nic nepřišla. Olivia de Havilland byla po Dědičce zklamáním. A konflikt mezi sousedy mi až příliš připomínal Velkou zemi.

Oběti - Přepadení (1999) (epizoda)

Zbytečně natahované. Ovšem Dlouhý i Janžurová za jedna.

Oběti - Znásilnění (2000) (epizoda)

Navzdory příliš barbínovské, pro mně nevěrohodné Brožové, a z duše nesympatického Etzlera se mi příběh líbil. Poněkud překvapivý konec mi připomněl Allenovu Mocnou Afrodíté, i když v Allenově případě o znásilnění nešlo.

Líbej mě Katko (1953)

Filmy, kde vedlejší dvojice převálcuje tu hlavní, nejsou na denním pořádku, leč přesto. Ann Miller i Tommy Rall jsou proti ústřední dvojici (Kathryn Grayso a Howard Keel) nejen pohybově dobří, ale ani herecky za nimi nezaostávají. Pobavila mě i kreace Brush up your Shakespeare Jamese Whitmorea a Keenana Wynna, i když bych uvítala kratší stopáž. Za největší mínus ale považuju So in Love na začátku filmu (viz komentář Blofelda), ačkoliv by to mělo být spíš logické vyústění. Navíc hlasy Grayso a Keela se k sobě nijak zvlášť nehodí, ostatně pro srovnání stačí poslechnout So in Love v podání Maria Frangoulise a Lary Fabian. Škoda, že na ČSFD neexistuje záznam z představení Hudebního divadla v Karlíně, které muzikál mělo kdysi na programu. Ráda bych porovnávala.