Sinister 2 (2015)

Ždímačka úpěšné značky. Neni to úplně marný, nepříjemný jsou hlavně "found footages", kde mě vyloženě potešilo využití nechutné torture popravy s použitím krysy, což autoři načerpali z literatury o historii trestu smrti. Trapný jsou ale dětstí duchové, jejichž účast ve spolupráci s už kurva v tomto žánru otravným rodinným dramatem dělají ze Sinistera 2 věc zbytečnou a vynechatelnou. Na něco, jako byla Youngova hudba, ihned zapomeňte. Měl jsem hororový půst, takže jsem smířlivější. Být v horším rozpoložení, jsou to dvě hvězdy. 55%

Villmark 2 (2015)

S Villmarkem má Villmark 2 společnýho asi jen režiséra a trochu lesa, ale dle hodnocení jedničky to asi nejednoho hororáře spiše potěší. Co se zápletky týče, tak se jede v šabloně Grave Encounters, přičemž se naštěstí nejedná o FF. Takže škrtáme hatery jedničky, škrtámě hatery FF a můžeme taky škrtnout hatery duchařin, protože ona je to taková duchařina bez duchů. Pål Øie nemá problém s budováním atmosféry, takže neurčitostní hodinka je v závěru naklopena do creepy naháněčky, jež pokukuje například po této severské slasherové pecce. Je trochu škoda, že tvůrci nevyšperkovali tento povedený horor trochou poctivýho gore, protože prostoru tam bylo spousta, bohužel zůstalo jen u vybízení. Nebudu rozporovat, že se nejedná o nic originálního, ale já si pravděpodobně Villmark 2 do letošní TOPky dám. Dá se doporučit!

The Perfect Husband (2014)

Italská Itálija kdesi v lese. Dal bych možná i tři hvězdičky, ale závěrečný zvrat byl tak vybaflý, že je jeho přínos diskutabilní. Dalším vředem je rozkuřovačka Gabriella Wright, která mě některýma svým grimasama zaháněla pindíka hluboko do pupku. Kladem je nějaké to gore, ale vzhledem k tomu, že se první půlku filmu nic neděje, k radosti mi to nestačí. 40%

Velké ticho (1968)

Díky dabingu a daným dialogům mi to přišlo jako děsný béčko. Jsem docela zmaten. 65%

Vražda prvního stupně (1995)

Hnusnýmu Alcatrazu vládne sadistickej Gary Oldman, kterej zrychtuje Kevina Bacona tak, že mu jebne v guli, za což se dostane před soud W.Macyho. Z návštěvy plynové komory se ho snaží dostat Christian Slater jako moralistickej právnicej greenhorn. Pro mě velký překvapení. Herecký výkony odpovídají jménům, to se čekat dalo, ale syrová realističnost celého dění dělá z toho kousku jeden z těch úplně nejlepších filmů ze soudní síně. Mix s krymem tohoto rázu je údernej. Doporučuju! 85%

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

Pro mě hodně velký zklamání a nejhorší díl. Francis Lawrence je z obliga, ten předvádí standardní kvalitu, kterou ještě šperkuje minimálně třema parádníma scénama, bohužel Suzanne Collins to neustála. Všichni tady píšou, nevím proč, jak je druhá část Síly vzdoru lepší než první, no ani hovno, řeknu vám. Jo, v předfinále se hodně kecalo, ale aspoň to dávalo smysl a člověk z dialogů mohl něco vytěžit. Tady? Kecá se minimálně stejně, ale když jsou pak i tak dost průhledný karty na stole, člověk se ptá, jestli se k tomuto musel opravdu dostávát přes dvě hodiny. Mně vyvrcholení příběhu přišlo teda hodně naivní, laciný a rozhodně ne inteligentní. Čekal jsem zvraty a podrazy, nikolivěk putování "společenstva luka a šípu". Vysvětlí mně někdo, proč lezla parta lidí kdesi kanálama, když pak došla na místo určení ve stejný okamžik jak všichni ostatní? Jako dvě hvězdy jsou krutý, ale dávám je v rámci série, protože toto fináe scénáristická slabota je. Jinak 60% a Hunger Games jako celej 75% pobere.

Stanfordský vězeňský experiment (2015)

Kvalitu to má dobrou, ale proč je potřeba něco točit naštyrykrát, to my skryto zůstává. Preferuji Das Experiment (2001). 69%

Meru (2015)

Dovedete si představit lézt na nějakou skálu 17 nebo kolik dní? Já ne! Proto to tito blázni natočili.....a pozor, to není zdaleka všecko, protože se pohybují na hranici smrti, uvidíte taky rozbitou hlavu nebo třeba obří lavinu live. Je to dobrý a docela emotivní, protože přežít svou smrt, tvrdě trénovat, aby jste s obrovským riskem posunuli linity, to zapůsobí. Tuplovaně, pokud v na skále v 6km dostanete mrtvici. Zajímavostí je, že tým se skládá z Conrada Ankera, který našel v roce 1999 po 75 letech tělo George Malloryho, který dost pravděpodobně jako první zdolal Everest v roce 1924, načež zmizel (dokument zde). Druhým z trojice je world class lezec Jimmy Chin, který je tváří značky North Face. Doporučuju!

Nejdivočejší sen (2010)

Vynikající! Nenajdete zde sice žádnou akci, ale o tu tady vůbec neběží. Podstatné a hlavně zajímavé je zde úplně něco jinšího. Zaprvé se jedná o dokument, takže se můžete spolehnout, že atmosféru zahustí už jen fakt, že se tohle opravdu stalo. Kde? Na Everestu. Kdy? V roce 1929. Co? Dost pravděpodobně byl poprvé zdolán Mallorym a Irvinem, což dodnes není potvrzeno. Pro neznalce poznamenávám, že Everest byl oficiálně zdolán až roku 1953 Edmundem Hillarym. Neřeknu vám, jak tento dokument peckovně začíná, ale budete čumět, jaký mysteriózní nádech celý film hned po začátku dostane. Mazec! A aby toho nebylo málo, autoři zdaleka nezůstávají jen u pátrání v minulosti, protože se pouští do experimentu, kdy se v roce 2009 vydávají na Everest a pokouší se simulovat podmínky údajného prvovýstupu roku 1929. Já mám historii Everestu obecně zmáknutou, ale čuměl jsem jak blbec. Co teprv někdo, kdo o něm neví nic? Jeden z nejlepších filmů z horolezeckou tématikou. Doporučuju moc!

Bláznivý (2001)

Film o zlých spratcích, kteří jsou po právu zavření na psychině. Herecké výkony to táhnou nahoru, jenže to sráží otřesná kamera (FF typu), přičemž scénář ve smyslu žánru není taky nic extra. Průměr. 55%