John Wick 3 (2019)

John Wick si mě dokázal získat od prvních okamžiků. Po skvělé jedničce, (po časovém dozrání) možná ještě o píď lepší dvojce, je trojka dalším zástupcem nejvyšší úrovně akčního a technického filmového řemesla. Opět jsem se dočkal výborného svižného akčního bijáku plného obsahových, vizuálních i choreografických nápadů. Třetího Johna Wicka však řadím mezi nejslabší článek série (přesto je to kvalitní podívaná). Zejména proto, že vyváženost mezi audiovizuální podívanou, skvělým nadhledem a nápaditými akčními scénami s dávkou syrovosti se tentokrát vychýlila k mému zklamání směrem k vyšší brutalitě a bezmyšlenkovitému vybíjení zástupů nepřátel (někdy už až příliš přepálenému), které s pokročilou stopáží začíná až unavovat. To vše jde na úkor dalších dvou výše zmíněných ingrediencí. A co hůř, objevují se hluché pasáže (poušť, "šejk"). Keanu Reeves je však opět famózní, Halle Berry příjemně překvapila svou rvavostí, Ian McShane je opět výrazným elegantním zpestřením. I napotřetí kvalitní akční jízda, přepadávají mě však myšlenky, zda už by nebylo lepší v nejlepším skončit. Uvidíme, čtvrtý díl nás asi nemine.

Mambo (2000)

Sice neubližná, ale slaboučká, romantická komedie, které chybí konzistence a alespoň špetka originality, která by jakkoli divákovi ozvláštnila dění okolo romantického jiskření, tance i fotbalu. Takto z Mamba vzešlo pouze prostoduché "obtahování šablony" romantického subžánru o lásce napříč společenskými vrstvami.

Hořkých sedmnáct (2016)

The Edge of Seventeen se na první zkouknutí stal filmem, který se zařadil mezi mé srdcovky. Film o dospívající dívce, která těžce zapadá mezi své vrstevníky, která se nemůže vyrovnat se ztrátou otce a zažívá první milostná vzplanutí, film, který s neskutečnou lehkostí osciluje mezi dramatem a komedií, mezi emocemi, které vhánějí slzy do očí, aby o chvíli později člověk vyprsknul smíchy nad situacemi, kterými si naše hrdinka prochází - prostě o životě. Nadine je dívkou, kterou byste v jednu chvíli zulíbali, v jinou politovali a jindy zase profackovali - taková obyčejná puberťačka. Režisérka Kelly Fremon má své dílko pevně v rukou, v čemž ji pomohla výtečná Hailee Steinfeld, která v roli vrtošivé Nadine naprosto exceluje, výrazně vyčnívá její učitel Woody Harrelson - rozhovory mezi Hailee a Woodym jsou neskutečným zážitkem! The Edge of Seventeen je film, který si mě získal, pobavil, rozesmutněl a potěšil i po opakovaných shlédnutích.

Temné osnovy (2018)

Hororová jednohubka, která si dokáže vybudovat tu správnou atmosféru, ale doplácí na přístupnost PG-13 a zaměření na náctileté publikum, nemůže tak patřičně zatlačit na pilu, lekat a děsit. Je to škoda, protože obsazení je v pohodě, možná s výjimkou Umy Thurman, které jakoby chybělo nadšení a působí unaveným dojmem. 50%

Peppermint: Anděl pomsty (2018)

Taková ta pověstná béčková "guilty pleasure", která rozšiřuje početný zástup revenge filmů poslední doby, kde bere spravedlnost do vlastních rukou matka, která přišla o všechno, a státní instituce jsou vůči ní lhostejné. Nestárnoucí Jennifer Garner se s tím opravdu nemazlí, její naštvanost a znechucení podsvětím i zkorumpovanými institucemi je uvěřitelná, děj má spád, akční scény jsou v pohodě (jakoby hrdinka podstoupila trénink u samotného Johna Wicka) a příjemným kořením jsou jisté náznaky zdravého nadhledu. Na 4* jít nemohu, byť jsem o tom chvílemi přemýšlel, protože děj je zkratkovitý a až příliš jednoduchý, závěrečný střet s hlavním padouchem také ne zcela nepřesvědčil. Dobré 3* však dávám bez výčitek.

Prázdniny za všechny prachy (2008)

Vánoční dramedie z prostředí portorikánské rodiny je dobře obsazená, řemeslně není na tom zle, happy end je u vánočního filmu povinností, emoce (příjemné i nepříjemné) taktéž. Ale bohužel mě ne a ne chytit za srdce a vtáhnout... Možná na tom ostatní budou jinak.

Král Ralph (1991)

Poněkud potřeštěný námět, ale nakonec proč ne? Potenciál na rozjetí kvalitní zábavy určitě měl, nemohu zbavit pocitu, že ale nebyl využit naplno. Ve výsledku standardní komedie dle ověřené šablony, kterak se člověk z chudých poměrů ve vyšší společnosti ocitne - tentokrát americký křupan a hned v anglické královské loži. Světlé chvilky jsou střídány slabšími, romantická linka ničemu neškodí, ba naopak. Obrovským štěstím bylo kvalitní herecké obsazení v čele s užívajícím si Johnem Goodmanem.

Plán útěku 2 (2018) odpad!

Nezaujala mě už jednička, přesto asi uznávám, že skalním příznivcům akčních béček něco nabídnout dokázala. Napodruhé už to ale je kolosální průšvih, který se bere natolik vážně, až tvůrci nepotřehli, že uvízli v bahně céčkových braků. Film bez nápadu, bez zápalu, bez nadšení a bez švihu. Málem jsem se unudil k smrti, všechno dění mně bylo úplně jedno! Jeden z nejhorších filmů Slye Stalloneho (ne-li nejhorší).

Alfa (2018)

Neubližná rodinná podívaná, která určitě díru ve světě filmových výletů do prehistorie neudělá. Porovnám-li ovšem např. s Emmerichovým 10 000 př. n. l., tak s mnohem nižším rozpočtem Alfa zaujala mnohem víc a kvalitněji. Dobrodružná pohádka, která se dá užít, ale k opětovnému shlédnutí neláká.

Bumblebee (2018)

Jednoznačně nejpovedenější dílo transformeří série, protože se z megalomanské otupělé akční (ne)zábavy v Bumblebee překlopilo v příjemnou zábavu rodinného střihu s výborným nadhledem, což je tím pravým svěžím vánkem. O akční destruktivní souboje samozřejmě však také není nouze, avšak tentokráte je dán velký prostor taktéž vykreslení vztahu mezi čertsvě plnoletou Charlie a Bumblebeem či Charliiným emocím. Velmi pozitivním prvkem je osmdesátková atmosféra, podpořená povedeným soundtrackem. V dnešní genderově turbulentní době byl hlavní lidský hrdina nahrazen hrdinkou, jejíž podobu, kterou jí vtiskla roztomilá a mnou oblíbená Hailee Steinfeld, kvituji - vyumělkované manekýny už se okoukaly, Hailee navíc umí hrát. Nijak nevadil ani John Cena, ze kterého jsem měl upřímně obavy. Bumblebee ukázal, že hlavním problémem přechozích Transformers byl režisér Michael Bay samotný. V rámci rodinné sci-fi zábavy (vliv výkonného producenta Stevena Spileberga je znát) nenám s tímto filmem, ani těmi následujícími, pokud budou pokračovat v tomto směru, problém. 70%