Tajemství hrobky

Inquiry, The

Final Inquiry, The

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Thriller

Itálie / Španělsko / USA, 2006, 190 min

Je to úplne priemerný dobrodružno-historický film. Má obyčajný príbeh o uznávanom rímskom vojakovi, ktorý od cisára, svojho priateľa dostane za úlohu odísť tajne do Jeruzalema, kde má vyšetriť záhadné zmiznutie nedávno popraveného muža, Ježiša z Nazaretu, ktorý mal údajne vstať z mŕtvych, pričom ho bude sprevádzať barbarský bojovník, ktorý sa stal jeho najlepším priateľom. A pri riešení tejto záhady sa stretáva s novou láskou, spoznáva nové náboženstvo, ale hlavne musí čeliť množstvu problémov, ktoré spôsobujú aj iní Rimania, ktorí za žiadnu cenu nechcú pripustiť, aby sa Kresťanstvo stalo rovnoprávnym náboženstvom. Spracovanie nie je zlé, ale ani ničím výnimočné. Táto tématika určite nepatrí medzi tie, ktoré by ma zaujímali, nemám k tomu vzťah v skutočnom živote, takže ma to nezaujíma ani v tom filmovom, celý dej mi bol viac menej ľahostajný a bolo mi aj úplne jedno, ako sa to skončí, ale zároveň sa na to dá po celý čas bez problémov pozerať a ani raz som pri tom nepocítil výraznejšiu nudu. Aj keď táto trojhodinová dĺžka je úplne zbytočná, dlhší čas sa to moc nepohne z miesta a bez množstva situácií by sa to kľudne obišlo, takže by to mohlo trvať aj polovicu súčasného času, ale zvládol som to, takže nemám väčší problém. No predsa mi len viac sadla prvá polovica, tá sa ešte drží pri zemi a pôsobí relatívne uveriteľne, druhá je už moc kresťanská a nerealistická, ale aj tá sa dá zniesť, pretože viacero prvkov, hlavne vládca, ktorý sa to so svojimi ľuďmi snažil neustále zatajovať to vyvažovali. Čo sa týka akcie, tak tá je úplne obyčajná. Je tu pár kratších akcií na meče a všetky sú presne také, ako sa aj dá očakávať, svoj účel splnia, ale nenájde sa v nich nič, čo by stálo za pozornosť. Herecké obsadenie je celkom slušné, za zmienku pre mňa stojí hlavne Dolph Lundgren, keďže je to jediný dôvod, prečo som si tento film pozrel, barbarského bojovníka zvládol veľmi dobre, takže je rozhodne plusom, len škoda, že má tak málo priestoru. Ešte spočiatku je hlavnému hrdinovi takmer stále po boku, ale časom sa začne objavovať len sporadicky. Hlavný hrdina je obstojný, k tomu sympatická Mónica Cruz, nesklame ani Max von Sydow a bavila ma aj postava vládcu Jeruzalema. Réžia a technická stránka sú presne v štýle televíznej produkcie, takže určite nič výnimočné, ale aspoň znesiteľné. Tajomstvo Kristovej hrobky je snáď po všetkých stránkach presne taký film, ako som aj očakával, takže určite nie som sklamaný, ale je mi to vlastne aj tak jedno. Chcel som si to pozrieť len kvôli doplneniu Lundgrenovej zbierky, ale keďže ma táto tématika nezaujíma, dlho som čakal na tú správnu náladu a keď prišla, skúsil som to a na ten slabší priemer to aj vďaka Lundgrenovi vytiahnem. Ale viem isto, že to bolo prvý a aj posledný krát, čo som to videl. 52%(9.4.2013)

Hodnocení bude pod vlivem toho, že sám jsem křesťan...Nedokonalosti by se určitě našly, ale nenašel jsem nic, co by přímo odporovalo biblickému učení...Překvapivé prostředí a zajímavé role.,,Pro toho, kdo Ježíše neuznává, to bude vždycky nuda, ať už to bude jakýkoliv snímek o křesťanství...Mám rád takové příběhy, kde najdu některé odkazy přímo v Bibli...Pro mne je to svědectví, že i pohané došli lásky a Ježíšovi následníci žijí dodnes...Jako v tamté době, i dnes jsou lidé, kteří jsou proti a raději zamlžují pravdu, aniž by si přiznali, že Ježíš je cesta, pravda a život..."Pro Židy je to kámen úrazu, pro ostatní bláznovství, ale pro povolané, jak pro Židy, tak pro Řeky, je Kristus Boží moc a Boží moudrost" (1.Korintským 1,23 - 24)...Díky za toto filmové svědectví...(11.4.2009)

• Shit

No, tak jediný pozitivum, který jsem na tom po skončení filmu našel, bylo, že sem to přežil a neunudil se k smrti, jelikož se moje stavy během sledování pohybovaly od super ultra nudy, přes ultra nudu, až k nudě, která ale byla jen občas. Dokonce sem několikrát měl tendenci to vypnout, protože sem to už prostě nemoh vydržet a začínal psát závěť, ale potom co sem zjistil, že nemam co odkázat, tak sem toho nechal a radši koukal dal na ty ježíšovy zázraky, na příšernej televizní děj a ještě horší laciný herce, ke kterým se bohužel připojil už i král odpadovejch béčkovejch sraček tady na csfd Dolph Lundgren. Tenhle film beru jako trest, že sem se málo učil a posral zkoušku, příště už to fakt neudělám, jinak bych moh dostat tu 190ti minutovou verzi.(28.1.2009)

Palestina, prefektura Judea 33 n.l. Přesně v tomto období začíná děj tohoto filmu. Věřím, že i nevěřící divák podle datumu poznal do jakého období nás děj přenese. Kristus byl ukřižován, pohřben a vstal z mrtvých. Někteří dokonce tvrdí, že s ním několik dní po jeho údajném zmrtvýchvstání hovořili, když se s nimi Ježíš náhodně setkal... Všechny tyto zprávy se donesou až do villy Jovis na ostrově Capri, kterou jakožto svoji oblíbenou rezidenci obývá římský císař Tiberius. Jelikož i jeho zajímá, co je po smrti a co se to v té vzdálené provincii vlastně stalo, vysílá svého tribuna - velitele sedmé legie Tita Valeria Taura vyšetřit okolnosti kolem Ježíšovi smrti a jeho vzkříšení. Taurus je tak povolán z vyhnanství z hranice s Germánií, kde bojuje s Germány a odkud si jako otroka a společníka sebou bere do Palestiny poraženého germánského bojovníka Brixe (Lungren). V Jeruzalémě pak zjišťuje, že Pilát cosi tají a že na těch báchorkách Ježíšových učedníků může být i něco pravdy... ---- Film jsem viděl na DVD jako dvojdílnou verzi. Z té první poloviny jsem byl téměř nadšen. Lokace, reálie, oděvy, zbraně atd.. vše perfektně odpovídalo a herci hráli velmi příjemně. Obzvlášť zestárlý a vychrtlý Von Sydow se na Tieberia vskutku hodil a i hlavní hrdina byl sympaťák. Při pátrání v Jeruzalémě navíc Taurus naráží na spoustu známých postav z Bible, kteří v té době zkrátka žili... Jenže pak přichází druhá polovina a vše mírně připomíná obšlehlé Quo Vadis... Nebudu spoilerovat, ale druhý díl by se dal v klidu pouštět o velikonočních svátcích v Tv mezi všemi těmi filmy s náboženskou tématikou... Navíc Lundgren, který vousatý a vlasatý jako správný barbar působí se svoji sekerou ve filmu celkem přijatelně, v závěru se z něj zase stane nesmertelný hero.. což mne fakt naštvalo. Z celkem zajímavého ,,krimi thrilleru'' z počátku našeho letopočtu :-), se tak opravdu v závěru stal jen dobrodružný příběh. Výprava byla místy úžasná (paláce atd..) a místy smrděla nedostatečným rozpočtem (boj legie v lese). Co říci na závěr? Věřící si v tom najdou jisté poselství, trpělivý divák pak stráví celkem příjemné 3 hodiny sledováním téhle historické romantiky. Leckdo tu chválil hudbu ve filmu, já osobně říkám nic moc... Jestli to doporučuji k vidění? Ano. Dávám tři sestercie. * * *(2.1.2014)

Výborný 2 dílný film v koprodukci USA, Itálie a Španělska. Nechápu, proč je na upoutávce uvedeno Bulharsko. Jedná se o příběh z roku 33 po Kristu, kdy celému širému území vládla Římská říše za osvícené vlády císaře Tiberia (syna Augustova). Samozřejmě, že se jedná o fikci, ale velmi zdařilou, kdy i já (nekatolička), jsem o tomto příběhu musela zapřemýšlet. Je to 190 min. velmi napínavé (nikoliv nervy drásájící) podívané a přítomnost asi 4 světových hvězd (Dolph Lundgren,Max von Sydow,F.Murray Abraham,Ornella Mutti), dává filmu opravdový "šmrnc". V žádném případě se nejedná o "béčkový film" nebo ještě horšího názvů (jak se někteří kolegové vyjádřili), ale pokus o vysvětlení, jak to tehdy, to Ježíšovo zmrtvýchvstání, opravdu bylo. Kdo miluje historii, nebude litovat.(21.4.2011)

• - Film je remakom rovnomennej snímky z roku 1986. (Mordenroth)

• - Film sa spolufinancoval z grantu Európskej rady, ktorý predstavoval sumu 500 000 euro. (Mordenroth)

• - Film sa nakrúcal osem týždňov v Tunisku a týždeň v Bulharsku. (Mordenroth)