Východní přísliby (2007)

Předchozí Cronenbergův film s Mortensenem je poměrně vysoko na žebříčku mých nejoblíbenějších filmů a musím říct, že jejich spolupráce je i nadále prvotřídní. Působivá sonda do prostředí ruské mafie v Anglii s geniálním Mortensenem v dokonale apatické Cronenbergově režii s jednoduchým, ale nejednoznačným příběhem, jemně dolaďovaného přesným hudebním doprovodem režisérova dvorního skladatele Howarda Shorea. Cronenberg se coby režisér uklidnil, jeho styl je odtažitě civilní a jeho práce s brutálním násilím působí tak přirozeně, jak jen útok břitvou může přirozeně působit. I ostatní herecky zúčastnění vycházejí z tohoto filmu výrazně se ctí (bezbranně naivní Wattsová, šílený Cassel, ...), proto nelze jinak než doporučit. 85%

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Promarněná šance. Scény, zalidněné herci 3. ligy (tito mají lví podíl na tom, že jsou všechny postavy nesympatické jako špinavá prdel) a s absencí obou monster, jsou naprosto nezajímavé a nudné, akce a souboje samotných vetřelců s predátorem nepřehledné a chaotické. Kříženec vetřelce s predátorem je v pohodě, pár dalších nápadů obstojných (hlavně krátká návštěva na domovské planetě predátorů), vše jsou to ale atributy, se kterými se mělo lépe pracovat. Skoro mě až fyzicky bolí, když si uvědomím, jak parádní to celé mohla být řežba!!! Ku prospěchu mělo být i snížení přístupnosti (je fakt, že s postavami se scénář nesere - dočkáme se klubajících se vetřelců z pokročile těhotné ženy i děcka nebo leptaného obličeje), co je to ale na plat, když podobnou luxusní látku dostanou ke zpracování naprostí břídilové? Zlatý předchozí díl…25%

Horečka sobotní noci (1977)

Travolta ve formě (na diskotéku se Tony připravuje stejně pečlivě jako Rambo na návštěvu zajateckého tábora). Dnes už se nad tím člověku chce smát, ale dokáži si představit, jak to v době svého vzniku bylo těžce cool. Děj se nesnaží být jednoznačně schématický, což se dá filmu přičíst k plusu. I práce s kamerou a střihem je nadprůměrná a přes šílené účesi, uplé kalhoty a disco hudbu, film stárne velmi pozvolnu, pokud vůbec stárne. Jak říkal Tonyho starší bratr, když dojde na disco, dav se před ním rozestoupí jak moře před Mojžíšem :-) Obleču červenou košili do černého saka a barmane! Jednu řezanou colu prosím :-)) Hudba: Barry Gibb, Maurice Gibb, Robin Gibb. 85%

Batman začíná (2005)

Výborné znovuoživení netopýří ságy ve velkém ( a novém stylu ). Balemu role dost sedne, měnění polohy hlasu byl skvělým nápadem, proti zbytku velehvězdného hereckého osazenstva nenajdu jediné výhrady, snad jen s vyjímkou Holmesové, se kterou mám spojeny všechny slabší momenty filmu. Do stvárnění se podařilo dostat tolik realističnosti, kolik jen film podle komiksu dokáže snést. Vzpomínám si, když jsem film poprvé viděl v kině, jak mne všechny ty vychytávky kolem vytváření batmana neuvěřitelně bavili - a baví dodnes i po několikerém shlédnutí. To jak závěr filmu připraví půdu pro možné pokračování je geniální samo o sobě a přitom tak prosté. Navíc výborný soundtrack dua Zimmer/ Howard, který velice rád poslouchám i samostatně. Jednoznačně palec nahoru!

Shrekovy Vánoce (2007) (TV film)

Marnost nad marnost. I ve své krátké stopáži dokáže nudit a to mám všechny tři filmy se Shrekem dost rád! Jediná vtipná scéna, když se kocour "obětuje" ve prospěch kolektivu.

Návrat na vrchol (2006)

Sportovní film z podstatné části dělá hlavně to, jak se mu podaří zprostředkovat samotné sportovní záběry a tady musím smeknout, jsou výborně nasnímané, zrežírované a skvěle podbarvené těkajícím hudebním doprovodem. Filmu nechybí ani dobře zahrané charaktery, mající své reálné předobrazy. McConaugheyho entuziastický trenér vystupuje nad ostatní, ale třeba Fox se Stathairnem ho minimálně dotahují. To, co se mi tu ale moc nelíbilo, je přemíra patosu v přímé mluvě postav. Tady se mi zdá, že scénárista příliš tlačí na pilu a srdceryvnost zbytečně ždímá do sucha. 65%

Prázdniny (2006)

Jsou to slabší 4 hvězdy, ale za nápad originálních profesí pro postavy Diazové ( střihačka trailerů ) a Blacka ( skladatel filmové hudby ) budiš :-) Mám tyhle vtípky ve filmech rád, myslím ty neexistující filmy, tady akční thriller s Lindsay Lohan a Jamesem Francem, které mě vždy spolehlivě pobaví ( to se nezmiňuji o ultra zábavném cameu Dustina Hoffmana ve videopůjčovně ). Možná se to téma fimových tailerů dale ještě více vytěžit, ale i tak dobré. Ustřední čtyřka je dostatečně sympatická a jejíh prožitkům se dá lehce věřit. Samozřejmě samotné navození situace s výměnou bytu je trochu nepravděpodobné, ale vem to čert, jsme v romantické komedii. Ani linie se starým scénáristou ( Eli Wallach ) nepůsobí zbytečně a dokonce i to vyústění je dojemné ( přitom tyhle scény před aplaudujícím davem lehce zklouznou do absolutního trapna ). Mírně nadprůměrné možná trochu zbytečně dlouhé.

Muž proti muži (2006)

Skvělý začátek je postupem času téměř promarněn a nebýt Neesona s výborným Brosnanem, celkově by to ani nestálo za to. Scénář se opíra o klasické schéma touhy po pomstě na jedné straně a snaze o vykoupení/odpuštění na druhé. Původní název film odkazuje přímo k místu, kde je zakopaný pes celého pronásledování a je jen škodou filmu, že není více nápaditý ( nebo lépe zpracovaný - konkrétně tento fleshback na mě až moc působil jako laciná scénka z Doktorky Quinnové ). Ke konci filmu jsou tvůrci zbytečně meditativní a třeba postava A. Hustonové už úplně navíc ( Wes Studi a jeho indiánské cameo by bohatě stačilo ), i tak je pro mne osobně úplný a samotný konec hodně dobrý.

Neznámá (2006)

Výborně vystavěné kriminální drama s výtečnou představitelkou hlavní hrdinky, jejíž osud je daleko tíživější, než počáteční napětí a brutální flashbacky dávají tušit. Za zmínku samozřejmě stojí i slizký Placidiho záporák, který vám dá lehce zapomenout na šarmantního inspektora Corrada Cattaniho. Vše rámcováno skvělým hudebním doprovodem Ennia Morriconeho, který vám svými smyčcovými výpady div že nevypíchne oko. Jeden z nejlepších italských filmů poslední doby. Jsem zvědav, kdy se od amíků dočkáme remaku... 85%

Once (2007)

Netradiční muzikál, který by taky mohl působit jako soubor videoklipů k soundtracku, nám ukazuje, že i za malý peníz se dá natočit dobrý film. Přirození herci vás filmem příjemně vedou a třeba scéna "miluji tebe" je jedna z nejhezčích, jakou jsem za poslední ( dlouhou ) dobu v romantickém filmu viděl. Celkově velice pěkné překvapení.