Comancheros (1961)

Nenáročná westernová klasika s velmi podařeným rozjezdem a velmi nepodařeným dojezem. Nabízející velkou řadu drsnovtipných hlášek a .... navíc jako bonus pěstní souboj nejdrsnějšího typuse divokýho západu Johna Waynea a druhýho nejdrsnejšího typuse hned po Johnovi - Lee Marvina. Jinak se připravte na obligátní "jedeme sem, jedeme tam", občas nějakou tu masovou přestřelku, stovky mrtvejch indošů válících sudy v prachu a opravdu pitomou poslední třetinu.

Buffy, zabíječka upírů (1992)

Říkejte si o mně, že jsem zvrhlej úchylák, magor bez vkusu, pošahaná troska nebo ubohej vycmrndlík... ale mě se to stejně líbilo. Ano, je to blbý, až to bolí a celej film jakoby točila banda trotlů v předsmrtný křeči, ale v tom je právě ten vtip. Navíc hlášky "Zničil mi sako. Pořádně ho za to zabijte!" - "Utrhnul mi ruku" "To je tvůj problém, ledabylý imbecile" - "Vthrli sem, měli takový dlouhý zuby a ve tvářích divoký výrazy. Myslím, že to byli asi Republikáni" dávají jasně tušit v jakejch intencích se tahle kravinka pohybuje. Neskutečná blbost? Prosím! Ale top 200 nejhorších filmů si Buffy fakt nezaslouží.

Jakubův žebřík (1990)

115 minut stagnace v říši přeludů. Někomu to ke štěstí stačí, já bych od nadprůměrného filmu (ve vší skromnosti) chtěl třeba něco jako "dějový vývoj". S ohledem na dobu vzniku hodnotím spíš shovívavě. Ovšem v dnešních časech "Mechaniků" a "Vanilkových nebí" působí tahle mystérie spíš jako úsměvná kaše, kterou nám pan Lyne neúnosně dlouho matlá kolem papuly.

Oko dravce (2008)

Bacha! Spoiler Ahead! (... Přesvědčte se, že teď už opravdu dál nečtete...) Pan Prezident, nejlepší muž na zeměkouli, je v ohrožení života! Nedokážu si představit něco, co by víc narušilo světový mír! Všichni do zbraně! Obětujte své životy! Ať žije Amerika! Uncle Sam Akbar! Aneb přiblblá propagandistická pohádka o jednom zmagořeném počítači, který řídí celý svět (semafory, křižovatky, provoz letiště, mobilní telefony, kompjůtry, kamerové systémy, elektronické zámky, výhybky vlaků, jeřáby, drapáky na šroťáku, bezpilotní vojenskou techniku, odpalovací rampy a naváděné rakety, světelné tabule a automaty na zmrzlinu), ale přitom vymyslí ten nejdementnější plán, jak odstranit prezYdenDa JůEsEj - a to prosímpěkně: výbušným krystalem ukrytým v trumpetce malého školáčka, který odpálí specifická zvuková frekvence při slově "free" v národní hymně. Ne, nedělám si prdel. Je to vopravdu tak nehorázně blbý...

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Rečnická otázka pro tento den zní: Jak zábavný může být film, jehož celý obsah známe z předchozích dvou dílů? Ano, správně.... Retrospektiva zvaná "život a dílo upíra Viktora" je pouhým mlácením prázdné slámy ve snaze vytřískat z už tak dost vymletého Béčka nějakou další kačku. Nuda - Nuda. Šeď - šeď.

Silent Hill (2006)

Lezavé děsivo, které se vám jako šlahoun ostnatýho drátu zaryje pod kůži a jen tak ho ze sebe nedostanete. Přijde mi, že kritici "hloupého příběhu" se dívali na něco úplně jinýho, nebo nedávali dostatečně pozor - já sledoval dvě docela dobře vyvážené linie vrcholící v úplném závěru zajímavou pointou ... a neobyčeným "happy endem", který mě na delší dobu skoro uvrhnul do deprese. Víc už toho nenapíšu. Slyším sirény, běžím se schovat do koupelny :)

The Haunted World of El Superbeasto (2009)

Ouchylná ouchylárna vytrysknuvší z oudů perverzního Roba Zombie, která svou břečkovitou rozteklostí a špircózní vycmrndlostí dokonale ukojí choutky každýho správnýho zvrhlýho magora... Jako jsem třeba já :) El Superbeasto si dělá neomalenou bžunu z lacinýho braku i ze všech RobZombijských postav a autor tak dokonale shazuje vlastní mýtus z piedestalu. I když...ono vlastně vůbec nezláleží na tom, jestli znáte jeho předchozí komiksovou tvorbu, filmy nebo muziku. Protože na vás čeká něco tak děsně blbýho, až to je to krásný...

Apocalypto (2006)

Jó, Indoši, ty měli dycky tvrdej chleba. V pralese se žije blbě. Všade samej mokřad, kořen a díra v zemi... Pro jedovatý žáby není kam šlápnout a musíte furtevá dávat bacha, aby vás nezakousla puma nebo neuštknul had pod listem zalezlý či pod kamenem stočený. Zkrátka "přežíváte jen tak tak"... A co má člověk najednou dělat, když k vám do vesnice zčista jasna přijdou ňácí náboroví agenti z města (Mayan Human Resources Department), že prej potřebujou obřadně vykuchat pár vašich lidí, aby si civilizace usmířila božstva? No tak to člověka teprv dožere! Ale na druhou stranu... co se dá dělat? Se-la-ví. Obětovat se tehdá mušelo, stejně jako se dneska muší platit sociální pojištění. Ehm...

Odpíchnout se (1999)

Film ode dna až po víko doslova napěchovaný životním moudrem. Pan režisér a scénárista v jedné osobě tam to moudro napřed naházel vídlema a pak na tý haldě skákal a skákal, aby se všechno moudro utemovalo a vešlo se ho tam co nejvíc. Takže nás čekají obligátní chlapské rozpravy o životě, plné takového toho nezávislého mlčení (dramatická pauza, se tomu říká, Bedříšku). Což suma sumárum čítá: filozofování o karmě a pravidlech lidské společnosti, homosexualitě, vyvržencích, mezilidských vztazích, zvířatech, snech a v nich ukryté symbolice, sexu, zábavě, bezdomovcích, mládeži, kriminále a nápravě charakteru v něm, nutnosti vlastnit auto, nadnárodních korporacích, vztahu mezi přírodou a člověkem, stáří, smrti, víře, zhýčkaných parchantech a lidech v politice, co je správné a co špatné, jak se mění charakter doby, konzumerismus ...a v neposlední řadě taky o Wal-Martu, o němž se dozvíme to nejhlubší poselství, že "na něco je dobrej a na něco ne." A ve vší té nikam nevedoucí (ovšem ne nezábavné) rozborce zapomněl pan Gilroy, že by se jeho film mohl občas taky někam Odpíchnout.

Zombieland (2009)

Jé hele, von hraje World of WarCraft... Jé hele, potkal svou první holku... Jé hele, voni mluví vo FaceBooku... Jé hele, a taky jsou tam nějaký zombíci... No hustýýýý! Zombieland je zkrátka vobyčejná teenagerovská komedie, která si bohužel všechny nejlepší fóry "vystřílí" v prvních patnácti minutách... a zbytek je o plácání se odnikud nikam. Semtam sice zaševelí závan černočernýho humoru, ale po grandiózním rozjezdu mě další stopáž naprosto ničím nepřekvapila. Zkrátka: sežvajkat, vyplivnout, zapomenout.