Krampus: Táhni k čertu (2015)

Může fungovat vážně myšlený horor s čertem v hlavní roli? S tím samým čertem, co na Mikuláše strká zlobivé děti do pytle? Záleží na tom - jestli máte rádi originalitu a baví Vás hororové osmdesátky. Po téměř sitcomoidním seznamování do nás režisér hustí atmosféru, že by se dala krájet - opuštěné město pokryté ledem a sněhem, spíše tušené než viděné zlo, rodina odřízlá v domě bez elektřiny a postupné mizení jejich členů. A ve finále se rozjede akční nářez/vyvražďovačka, která je sice hodně přes čáru (elfové, perníčky, oživlé hračky), ale jako fandovi osmdesátek mě to vůbec nevadilo. Naopak, dobře jsem se bavil, zavzpomínal na pár starých fláků (Chucky, To, Critters) a hlavně vůbec jsem se nenudil. A finální pekelná scéna je luxus. Pointa sice klišoidní, ale jinak to dopadnout nemohlo... za 4* s tím, že lépe tohle natočit asi nešlo.

Lassie se vrací (1943)

Praotec všech zvířátkových filmů s nejslavnějším psem všech dob. Tenhle žánr jsem moc nemusel už jako dítě, navíc je to šílený kýč, kde většina postav působí jak z pohádky. Na druhou stranu jako dětský film pro dětské publikum to nemá chybu a Lassie sbírá všechny plusy, co ten pes dovede zahrát je neskutečné. Nemám sílu dát míň než 4*.

Láska není hřích (1943)

Čtvrtá komedie Lubitsche, kterou vidím a opět super. Tentokrát se po komunistech a nacistech setkáváme se samotným vládcem pekel, kterému hlavní hrdina po smrti vypráví svůj životní příběh. Je to vlastně trošku melancholická konverzačka, ale ty dialogy a scény jsou napsány s takovou lehkostí a hlavně moderností, že film profrčí do konce, ani si nevšimnete jak. A některý hlody jsou báječné - například když patnáctiletému hrdinovi vysvětluje francouzská vychovatelka, že v roce 1887 je už moderní svět a pusa neznamená, že si ji musí vzít. Nebo jak ho jako stárnoucího seladona odpálkuje zkušená tanečnice-zlatokopka. Nejvíce mě ovšem dostala rodinka podnikatele s hovězím, která si posílá vzkazy přes sluhu a kde u vstupu stojí obrovská socha krávy :) Zkrátka pohoda a navíc s mladým Donem Amechem (různí dědkové v Záměně, Zámotku ad.). Komedie roku 1943.

Jana Eyrová (1943)

Takže další klasické dílo za mnou a opět by se příběh dal shrnout do jedné věty - jak si chudá dívka ke štěstí s bohatým přítelem přišla. Co ovšem mění pravidla hry je zpracování - tvůrci se evidentně inspirovali Universalovskými horory. A tak se okolo hrozivě temného panství líně povaluje mlha, kvílí vítr a oblohu bičují blesky, unitř se pohybujeme temnými chodbami, které dávají tušit, že ve sklepě bude nejmíň Frankensteinovo monstrum (a není to daleko od pravdy). I ústřední dvojice je skvělá - submisivní Fontaine versus démonický, šíleně působící Welles. Zkrátka zpracování je docela šílené, nakolik se to hodí k romantice je otázkou, ale celkem se mi to líbilo. V nulové konkurenci historický film roku 1943.

Země: poslední konflikt (1997) (seriál)

Nasledováno všech 110 dílů. Jak ohodnotit tak neskutečně nevyrovnaný seriál? Od výborného mysteriozního seriálu o tajemných Taelonech (1. řada) to přechází k telenovelně/béčkově/intrikánsky působící hovadině s mimozemšťany se spoustou resetů, pitomých zvratů a špatných přestřelek, která má ale stále své plusy (2-4. řada). No a v páté řadě se tvůrci definitivně zblázní, nechají umřít/odejít většinu postav, zahodí vše co budovali a nahodí vesmírné sex/energo upíry a boj s nimi. A i na karate dojde. Zkrátka jak začít sledovat Akta-X a skončit u Mutant-X. A to nemluvím o postavách. Už po první sérii zemře hlavní hrdina a poté to pokračuje znovu a znovu (producenti se nedokázali časem dohodnout s většinou hvězd). Nikdy jsem neviděl seriál, kde z šestičlenného osazenstva zmizí pět postav a i pár jejich následovníků. Plusem jsou jen Taeloni, hlavně budhisticky a osvíceně působící Da´an vs. intrikánský a čím dál šílenější Zo´or, je to opravdu zajímavě působící rasa. No a pár postav je fajn (novozrozený Liam, odporný zrádce Sandoval, kterému celý seriál budete přát nejhnusnější smrt). Ani jako akční výplach se nedá doporučit, neboť efekty jsou slabé a akce stále stejné (nekonečné přestřelky v temných lodí, skladištích ad.). A hlavně je to většinu času nuda.

Žena v černém 2: Anděl smrti (2014)

No tak tohle byla už úplná marnost nad marnost. Skupina dětí přijíždí během druhé světové na panství z prvního dílu a začíná "děsivě děsivé" strašení. Scénář nedává smysl ani v rámci tohoto filmu (kde se na dně jezera vzaly desítky zombíků?) natož s prvním dílem. Duch dohánějící děti k sebevraždě nemá pro své chování žádný důvod, navíc se docela fláká, lekačky tu prakticky neexistují a postavy jsou čímdál otravnější. Je to nudné, je to debilní a nebýt slušného finále a toho, že odpady si šetřím pro amatérské sračky, nebylo by to pomalu ani tu 1*.

Žena v černém (2012)

Když si to srovnám s vizuálně i přiběhově vymazleným Purpurovým vrchem, tak Žena v černém je slabší. O dost slabší - je tu sice strašidelný dům, lekačky a trochu té viktoriánské atmosféry, ale jinak bída. Příběh nestojí za nic, protože je jasný od začátku a skončí přesně v mnou nenáviděným stylu "zlo nad kterým nelze zvítězit". No a lekačky - bojíte se skřípějících pantů, houpajícího se křesla nebo tuze strašidelných hraček? Já teda ne. Naštěstí se ke konci začne i něco dít, duch samotný vypadá dost hrůzostrašně a těch pár scén sebevražd dětí je docela děsivých. Čili objektivně 3*, subjektivně dávám 2*, protože to na mě nefungovalo. A mimochodem, Daniel Radcliffe absolutně neumí hrát, tak zoufalý neherecký nevýkon jsem už dlouho neviděl.

Konvoj do Murmanska (1943)

Bogart v roce 1943 podruhé ve válečném filmu, tentokrát poušť vyměnil za moře. Oproti Sahaře je to subjektivně slabší, možná proto že námořní válečné filmy zas tak nemusím. Požár na začátku, ponorková bitva nebo hra nervu s ponorkou jsou slušně natočené, ale nic z čeho by člověk sedl na zadek. A mezitím jako výplň není bohužel nic - jen parta nezajímavých vojáků, na něž doma čekají věrné ženušky a které nás přesvědčují, proč je nutno bojovat. Nic proti tomu, ale dneska už to moc neobstojí.

Polda (2016) (seriál)

Obvykle český seriály nesleduju, natož abych hodnotil. Ale musím uznat, že Polda mě chytl. Jistě je to obyč. kriminálka šmrcnutá trochou těch rodinných pout a nedojde v ní za celých osm dílů k jediné akční scéně. Na druhou stranu David Matásek si to jako devadesátkový drsný dinosaurus dává jak sviňa a v kontrastu s jeho macho povahou vyniká (záměrná?) nevýraznost zejména jeho parťáka, ale i psycholožky. Navíc je to aspoň pro mě vtipný, protože devadesátky ještě pamatuju, v každém díle hrají super písničky a především za krásných 8 dílů to končí. Žádná natahovaná mnohatisícidílná sračka typu Ulice. Takže za mě 4* a ten shitstorm některých uživatelů (odpady po prvních 10 minutách jednoho dílu) opravdu nechápu. PS: Líbí se mi ta hospoda, kam krom hlavních hrdinů nikdo nechodí... z čeho proboha vydělávají? :)

Resident Evil: Odveta (2012)

No a poslední díl je za mnou. Co dodat, Anderson se definitivně utrhl a vsadil na nonstop akci. O zombíky už ani nejde, stejně jako o logiku a scénář. A tak se objevují naprosto nezajímé postavy, které jako v předchozích dílech většinou pochcípají, v rámci klonování se vrací postavy dávno mrtvé a v rámci toho nacpat do příběhu Moskvu, New York, městečko a bůhvíkolik lokací se dostáváme do jakési simulace. Navíc se kdesik objeví další základna Umbrelly, z mrtvého záporáka se stává (asi) klaďák ad.. Nonstop akce by nevadila, ale když vám jsou postavy volné, začne po čase i to neustále střílení unavovat. Ať nejsu za suchara, dám za tu řežbu 3*, ale blbější už to opravdu být nemohlo.