Ocelová pěst (2011)

Rocky s roboty místo lidí šmrcnutý ještě jednou Stallonovkou, tuna emocí, klišé a očekávaných zvratů. Navrch vykradný závěrečný zápas z Rockyho 1 (SPOILER - Rocky dostával strašně na prdel, ale v posledním kole se vzchopil a Apolla málem knockautoval. Zápas ale skončil dříve než to mohl dokonat a díky rozhodčím prohál - přesně tohle uvidíte i tu KONEC SPOILERU). Přesto všechno dávám 4 hvězdičky i když bych je na začátu nedal ani omylem - ono to totiž funguje. Vtipné momenty jsou vtipné, emociální momenty fungují, každá bitka je jiná a zajímavá, klučina má daleko k pitomým a nesnesitelným děckám z 90. let a tatínka nezapře a Jackman je prostě sympaťák. Závěrečná brutální bitka pak zvedá mé hodnocení na definitivní 4. A taky podobný film tu nebyl hodně dlouho.

Ostrov (2005)

Tenhle film jsem viděl naposledy v roce 2005, ještě na videu a tehdy se mi celkem dost líbil. Dnes při repríze musím být kritičtější. Sci-fi námět, příběh a začátek filmu je celkem solidní. Nic co by trhalo žíly originalitou, ale ujde to. Problém a velikej mám ovšem s akčními scénami. Jistě honička v půlce filmu je strhující, ale většinu akčních scén natáčí retardovaný kameraman s Parkinsonem a střihač má pocit že nutně musí překonat světový rekord v počtu střihů za sekundu. To celkem rychle znechutí jakoukoliv akční sekvenci a protože příběh vyloží své trumfy po 40 minutách a dalších větších překvapení se zde nedočkáme, docela dost jsem se nudil. A když se člověk nudí hledá nesmysly a těch tu bylo jak máku (SPOILER - co budou asi ve skutečném světě dělat všechny klony které nemají takový mozek jako hlavní hrdinové? Jak se dostanou přes tu poušť? Jak hlavní hrdina zvládne přejít do života svého vzoru o kterém nice neví? No radši nic KONEC SPOILERU). Propadák to není, ale Bayův styl mi k tomuto filmu nesedl.

Tři mušketýři (2011)

Jak se říká, kdyby tohle viděl Alexandr Dumas, rotuje pořádně v hrobě. Anderson se s nějakou historickou věrohodností prostě nepáral, hrdiny nechal ovládat bojová umění, z krále udělal naprosto otřesně zženštilého paňácu a nakonec nacpal do finále souboj dvou vzducholodí s futuristickými zbraněmi Ale čert to vem - sám Dumas z historie vycházel také velice volně, většina z filmových verzí se jeho románu stejně nijak věrně nedrží a tenhle film je přes všechny nesmysly zábavný. Jakto? Anderson totiž umí točit zábavné filmy. Došlo mu že točí historický film a i když scénář a reálie jsou těžce mimo, nezničil film hnusnými filtry, rychlými střihy a lacinou výpravou. Člověk se tak může kochat kostýmy, výpravnými scénami, když dojde na souboje jsou naprosto přehledné do všech detailů a člověk si ty kaskadérské kousky i počítačové efekty může patřičně vychutnat. Bavil jsem se, protože jsem čekal zábavný popcorn a ten jsem dostal. Až budu hledat historický film, pustím si historický film.

Válka Bohů (2011)

4-5 hvězdiček? Nenechte se vysmát, tohle je čítanková sračka jak když vyšije. Pokud bude někdo točit film o řeckých bájích, mohl by si o nich aspoň něco přečíst a zkusit se jich aspoň vzdáleně držet. Nebo nedržet, ale udělat ten odklon zábavnou formou jako například Xena nebo Herkules. Válka bohů nenabízí prakticky žádný příběh - jistě je tu Theseus který s kněžkou a pár no namy cestuje někam, aby zastavil zlého Hyperiona v oživení Titánům. Celý film se ovšem odehrává ve znamení WTF dialogů, prádzných frází a keců které nedávají žádný smysl. Theseus je trapný, Hyperion dvakrát tolik, nikomu jinému se fandit nedá, protože nikdo jiný tu nemá ani základní nástřel osobnosti. Výprava je prapodivná, nedočkáme se se zde žádných normálních lokací, ale spíše něčeho co připomíná LSD trip a vše je tu podpořené odporným zlato-tmavých filtrem, ve kterém vše vypadá jak kdyby se to odehrávalo potmě. Pak už asi nemá ani cenu řešit hovadiny typu Minotaur - chlap v masce, Titáni - parta digitálních zombíků, bohové co vypadají jako z gay porna, sídlí na terase a bojují jen za pomocí bullet time. Hvězdička jen kvůli fajn krvavým scénám, jinak totální sračka, která mě znovu utvrzuje v tom, že dnešní filmy už fakt nejsou pro mě.

Neporazitelný II: Poslední zůstává (2006)

Bohužel o dost slabší než skvělá trojka. Bojka zde není za hrdinu, ale za záporáka, což mě docela naštvalo, protože hrdinou je tu nesympatický a namyšlený amík Chambers. Ten nakonec projde podobnou změnou jako Bojka ve trojce, ale ani tak sem mu to neuvěřil. A s tím co uměl - box na špičkové úrovni a pár triků v žádným případě nemohl Bojku porazit, to je prostě hovadina na entou. A když jsem u té kritiky, bojů zde bylo míň. Nicméně pár skvělých fightů tu nechybělo a vedlejší postavy byla fajn, hlavně oprýskaný děda s vojenskou minulostí Crot. Takže za tři.

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Naprosto paráda. Po dlouhé době jsem si při sledování bojového filmu připadal že sleduji opravdový bijce a ne partičku šašků kterým pomáhá armáda střihačů a tvůrců efektů. Neporazitelný je retro arénovka jak z přelomu 80/90 let ve které nechybí vůbec nic - ilegální turnaj, nekalý kšefty a ovlivňování zápasů, kamarádství mezi dvěma bojovníky a především fighty. A že je na co koukat. Režisér nepotřebuje střih, nepotřebuje efekty, vystačí si s jednou přehlednou kamerou, občasnou zpomalovačkou a člověk se může kochat tím, co hrdinové předvádí. Upgrade oproti devadesátkám je že hrdinové umí občas opravdu neuvěřitelné věci a není to jen o pár otočkách jako kdysi za van Damma. A hlavnímu hrdinovi, málomluvnému rusákovi Boykovi s poraněným kolenem prostě nelze nefandit, je to sympaťák a přitom neskutečný řezník.

Spiderman (1994) (seriál)

Po nasledování všech 65 dílů musím uznat, že tohle je nejlepší zfilmovaný Spiderman. I když každý z dílů má necelých 20 minut a většina je nabitá akcí, poznáme v seriálu neuvěřetilené spektrum postav. Nechybí tu kromě Sandmana snad žádný známější záporák z komixů, je tu většina vedlejších postav a všichni jsou do posledního detailů propracovaní. Kromě toho seriál slouží skvěle jako kdo je kdo v Marvel světě a potkáme tu mimo jiné X-Meny, Bladea, Punishera, Daredevila, Iron Mana, Captaina Americu i Fantastic Four. Každá postava má svoji minulost, spousta z nich mění v průběhu seriálu strany i přesvědčení a žádná z nich tu není navíc. Navíc na rozdíl od mnoha seriálů kvalita dílů s dalšími řadami spíše roste než aby klesala a mhohodílové story-arcy patří k tomu nejlepšímu co jsem na poli kreslených seriálů viděl. Spidermanovi není moc co vytknout, snad je mírnou nesmyslnost toho že přes monumentální akci nikdo v seriálu neumírá.

Kačer Kabrňák (1991) (seriál)

Darkwing Duck navazuje na Kačeří příběhy - St. Canard sousedí s Kačerovem, je tu Rampa, občas se objeví Robokačer a v jednom díle se mihnou staří známí Hamoun, Magika a Rafani a Skrblík aspoň na plakátu. A i když to není klasika mého dětství, rozhodl jsem ho po Kačerech zkouknout. Výsledkem je o třídu pitomější seriál, kde místo na vážná dobrodružství dojde spíše na ztřeštěné boje s nejrůznějšími superzločinci a taky hojně na animákové gagy - různé rozplácnutí se, kovadlina na palici atd... A i když je to hovadina, stejně jsem se bavil, protože tvůrci dokázali vymyslet někdy opravdu praštěné nápady i postavy. Nejlepší úlet je epizoda, kde se titulní hrdina dostane do našeho lidského světa a je zděšen "opornými mutanty bez zobáku a peří". A stejně jako u Kačerů je nová titulní znělka v podání Davida Uličníka zločin proti lidskosti!

Scanner 2: Volkinova pomsta (1995)

Poslední díl je opět slabý a především pitomoučký až běda. Návaznost na čtvrtý díl (nebo druhý chcete-li) je v postavě hlavního hrdiny, jenže z toho se během roku stal najednou detektiv, všichni z jeho okolí včetně adoptivního otce zmizeli a aby to nebylo málo, tak jeho boj mezi šílenstvím a telepatickými schopnostmi je odbyt jednou hláškou o novém typu léku. Proti němu stojí asi nejtrapnější záporák ze všech, který se sice šklebí a hraje na drsného psychopata, ale celkově mi i za něj bylo docela trapně. Příběh si jede v nejtrapnějším klišé ze všech - zabil si mi bráchu, já zabiju spoustu lidí a ve finále tebe a z rozpočtu na slušnou trojku a čtverku také moc nezůstalo. Jediné co zbývá jsou výborné gore efekty, které se opravdu povedly a celkem povedený nápad z vysáváním sil. Jinak slabý.

My z Kačerova (1987) (seriál)

Po letech jsem začal tento seriál tahat a vydrželo mi to až do konce Všech 100 dílů jsem slupnul jako malinu a musím uznat že tenhle seriál si prostě zaslouží maximální hodnocení. Je v něm všechno - akce, dobrodružství, napětí, humor, sympatické postavy i morální ponaučení které nebije do očí za každou cenu. Skrblík, kluci, Kačka, Rampa, Šikula, Hamoun, Magika, Rafani se svoji mámou i ten suchý Johan jsou k sežrání. Výtky mám jen posledním cca 25 dílů, kde se do popředí dostávají pravěký kluk Bobo a potrhlý účetní Fenton, měnící se na Robokačera. Už jen proto, že se zde už tolik nejezdí za poklady a tyhle postavy si mě už tolik nezískaly. Nicméně zábava je to pořád. A přes veškerou snahu se mi nepodařilo v seriálu najít několik záběrů ze znělky, což mě docela zklamalo, protože třeba mimozemšťan ve vesmíru kradnoucí Skrblíkovi bankovku před nosem mě vždycky fascinoval a zajímal z kterýho dílu to je.