Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Byly doby, které pouhá veverka způsobila pouhým oříškem. Nejdřív spustila dobu ledovou, pak přinesla oblevu. Těšil jsem se, jak se tentokrát dostane k těm dinosaourům a vypustí je. No, nebylo z toho nic. Přesto ale Scratt a Srattie nezklamali. A naše parta? Začátek vcelku nuda, ale s příchodem do světa dino to zas za to stálo (i když už tam chyběly ty odkazové a parodické hlášky). A ve 3D je to fakt zážitek. Bez 3D slušných 70 %.

Andělé a démoni (2009)

Dlouho jsem se rozmýšlel, zda 4 či 5 hvězd. Co mi na filmu vadí, je kamera. Nápady s ostřením a rozostřením se mi nelíbí. Děj je ale působivý a hlavně opravdu mrskně ukazuje konfontaci ani ne tak vědy a víry, jako spíš vědy a náboženství. Závěrečná pointa a celé to vyhrocení je naprosto unikátní, dialogy nepříliš tučné, byť Langdonova dedukční schopnost je v některých místech poněkud očekávatelná a tudíž mírně otravná. U tohoto žánru prostě víte, že všechno nakonec bude úplně jinak, ale vrtá vám hlavou co. A když už vše vypadá na konec, konec není, protože teprve v tom přichází ta hlavní pointa. A na tu se člověk těší. Ovšem nejvíc mě na filmu zaujalo to, co tu už někteří opěvují. Jen dvakrát se mi v kině stalo, že jsem po shlédnutí filmu ještě vydržel až do závěru titulků, měl jsem zavřené oči a poslouchal hudbu. Poprvé se mi to stalo u Temného rytíře a podruhé teď. Salute Hanz Zimmer!

Přednosta stanice (1941)

Válečné období a přesto Burian v nejlepší formě. Tehdy vnímat svět a ještě k tomu takhle bezchybně zahrát. Skutečně asi nejlepší Burianovka a Marvanovka. Nezapomenutelná klasika. "Černý pasažér! Otevřete! Copak neslyšíte, nebo co?" "Slyším, ale neotevřu!"

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál)

Když celý děj drží nad vodou jen jeden hláškující černoch (Triwert) a výkony vedlejších postav jsou miliónkrát lepší než hrdiny hlavního, pak je to fakt smutné.

Temný rytíř (2008)

Když jsme s kamarádem šli z kina domů, skoro jsme nepromluvili. Z něj pak vypadlo: "Hmm, tak toho Jokera bych nechtěl jen tak potkat na ulici..." A to je můj kamarád dost silný filmový kritik, takže vězte, že tohle už musel být hodně dobrý film, aby o něm takhle mluvil. A já k tomu ještě přidávám jednu hvězdičku za temnou Zimmerovu hudbu. Zkrátka 5 *****.

K2 (1991)

Nemůže se to stát každému. Ale jim se to podařilo. Za cenu boje, který museli postoupit. A za cenu trhliny, která musela postihnout jejich přátelství. Silné, nechberoucí. Pro mnoho lidí béčkový film. Ale nutné se někdy nechat unést obsahem, ne obsazením.

Asteroid (1997) (TV film)

Když někdo vidí Titanic, chtěl by DiCapria v každém filmu o lodní katastrofě. Když někdo vidí Twister, je pro něj žádoucí Helen Hunt u každého tornáda. Když někdo spatří Rozpoutané peklo, chybí mu Pierce Brosnan u jiných sopek. A když někdo vidí Armageddon, chtěl by Willise u každého pádu meteoritu na Zemi. Ale to prostě nejde. Tenhle film je dobrý v tom, že je skutečně reálný (až na to střílení laserem do asteroidu). To, že už mu chybí patřičné efekty a jeho druhá půlka už je vesměs rodinná slátanina, je chyba druhá. Ale v rámci žánru docela dobré.

Proroctví (2009)

Tady se někdo rozhodl pro vážné téma a jeho zpracováni ve stylu M. Night Shyamalan. Na jednu stranu mírné zklamání, ale celkový dojem víc než dobrý. Silné kafe pro okrajové příznivce. Vážně apokalyptická jízda se šokujícím koncem. Bravo!

Wimbledon (2004)

Kirsten Dunst je prostě univerzál. Jednou upíří holčička, jindy komiksová múza a teď dračice stylu Kurnikovove. Paul Bettany poprvé v blýskavé hlavní roli, které se zhostil tak, jakoby mu ji na tělo ušili a pak je tu Sam Neill, vzorný otec myslící především na úspěch své dcery. Na nebi kometa, na kurtu tenisák, v posteli zábava a možná i láska. Na závěr mistrovský a realistický tenisový souboj. Co víc si přát? Moje hodnocení 80 % + 15 % za Kirsten Dunst.

Láska nebeská (2003)

Tady se někdo rozhodl natočit romanci a osekat ji o všechna klišé, která už jsme viděli. A jak se překvapivě ukazuje, i přes milióny snímků na tohle téma se dá natočit něco úplně jiného a šokovat tím. Mistrovské dílo, parádní mozaika, výborný scénář i hudba. Když člověk dokouká, vážně si ještě pár minut hoví nad myšlenkou, že to v tom světě vlastně vůbec není špatný. Že se lidi umí mít rádi a to mnoha způsoby. No jo, britská produkce v tomto tématu zdaleka neřekla poslední slovo. Pokud romance a inteligence v jednom, tak jedině Láska nebeská.