Drive (2011)

I" don't carry a gun. I drive." Film s dokonalou hudbou, taktiež dokonalým soundtrackom. Ryan Gosling povedal za tento film len 891 slov. A viacej ani netreba. Je to tak akurát. Film s krásne pochmúrnou atmosférou a celkovo krásnym vizuálom. Ryan Gosling je v úlohe šoféra bez mena a hrá ho geniálne! Keď som dopozeral tento film ihneď som si šiel nájsť na internet ako sa volá hlavný soundtrack. Je to vždy radosť keď sa podarí nájsť fakt dobrý film.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

,,Vaši piču jsem taky neviděl a věřím, že ju máte." Film, ktorý som si po dlhej dobe pozrel znovu a páči sa mi ešte viacej než predtým. Proste je to úplná dokonalosť. Humor je skvelý, trochu hrubý, čo u niekoho môže byť problém. ,,A co to žere? Nebojte se teta, vás ne." Je to film, ktorý si môžem pozrieť hocikedy. A zlepší mi to náladu zaručene. Proste Bohuš sa s ničím nemazlí a ide na veci priamočiaro a vulgárne. ,,A jak se to ty kurvy šikmooké dozvěděli, že mám cihelnu?" Všetko čo Bohuš vypustí z úst  je snáď nejaká ikonická hláška. Herecké obsadenie je proste úžasné. Bolek Polívka je vo svojej najikonickejšej úlohe ako doma. A fakt vám môžem môžem povedať, že takto som sa nasmial len pri pár filmoch. ,,Tak, a teď si vás kúpím všecky!"

Zaklínač - Série 3 (2023) (série)

Bude ťažké byť nevulgárny, ale aspoň som to skúsil. Ako sa spieva v jednej piesni: "mně snad jebne". Preste takto by som asi opísal tretiu sériu Zaklínača od Netflixu. Prvá séria ma bavila, druhá tiež a na tretiu som sa tešil. Medzitým som si zahral hru a takmer prečítal aj jednu knihu. Ale nechcel som byť neslušný, tak som si pozrel nezrovnalosti s knižnou predlohou. Kto je Voleth Meir? Neviem a asi ani nebudem. Alebo prečo je tak polka čarodejníc vykŕmené černošky? Nechcem nikomu kaziť ideály krásy alebo byť rasistický. Ale myslím, že niekde by mali byť hranice. Ja ani neviem či je to príbeh Geralta, alebo skôr príbeh S Geraltom. Lebo on úprimne vyzerá ako vedľajšia postava. A akokoľvek sa Henry Cavill snaží ho zahrať dobre, niečo je tam proste divné. Geralt ani neplní zákazky, neloví príšery a keď je bojová scéna, tak sa ometá mečom ako keby hral šermiarske divadielko na hrade. A ešte to, že Cavill ide do riti (ani sa mu úprimne nečudujem) zabije už takmer mŕtvy seriál. Ciri, ktorá mi bola nesympatická aj v predošlých sériach je mi tu ešte viacej. Proste absolútne nechápem čo akože toto mladé dievča robí. Nerozumiem ako môže niekto tak sprostý byť "vyvolený". Yennefer je taká že meh. A Marigold, alebo pardon Jaskier (?) je bisexuál... prepáčte mi to, ale čo to kurva je! Prečo je z ničoho nič mastný riťopich? Marigold má byť lámač ženských sŕdc, nie mužských... a ešte Radovid? Akože neviem kto na toto berie nápady. Koniec poslednej časti by som najradšej zapálil a ten popol zabetónoval to zeme. To čo malo byť? VoLaJtE mA FaLkA...bububu poserem sa ty kokos. No je mi z toho fakt zle.

Oppenheimer (2023)

Pri písaní tejto recenzii mi v slúchadlách hrá I’m Just Ken a to už potvrdzuje, že na akú stranu fanklubu Barbieheimera sa pridávam. Nemajte mi to za zlé, ale tento film je v podstate dokonalý. Ale nie až tak moc v podstate. Má mínusy. Po prvé: nevedel som čo si mám do kina obliecť. Pri Barbie to bolo jasné (biela košeľa, ružová kravata a ružové kraťasy). Avšak tu som nemohol ísť v obleku a klobúku, ktoré ani nemám... Ďalší problém je dĺžka. Prečo je to pre boha tri hodiny dlhé. A ešte som sedel v piatej rade takže moje uši prežili takpovediac atomóvku. Chris má palec hore za to, že je to tak nudná zápletka a on z toho vyčaroval niečo fakt pozerateľné. Herci sú fakt k zožratiu, Cillian Murphy je síce stále trošku Tommy, ale zahral to perfektne. Aj môj menej obľúbený herec Matt to dal na jednotku. A niekto kto som ani nevedel, že existuje (Florence Pugh) ma celkom prekvapil...toto som úprimne nečakal. Kamera pracuje neuveriteľne dobre. A to že počet CGI efektov je nula je dychberúce. No ale ja som chcel pecku. Nie niečo z čoho ma bude bolieť riť v kine. Zoberme si to zase takto, že doma by to nebol taký zážitok. Lebo nie ste šialenec, aby ste si dávali volume na sto. A ak pokiaľ hej, tak ľutujem vašich susedov. Ale postava, ktorá bola, že úžasná je bezpochyby Lewis Strauss v podaní Robíka Downeyho Juniora. Proste kvázi záporák ako sa patrí. Týmto vlastne narážam na ten koniec. Myslel som, že to skončí výbuchom bombičky ale ne! Nene, ja som ešte tam musel sedieť ďalšiu pol hodinu. Stalo sa mi to asi druhý-krát v živote, že som sa počas filmu pozeral na hodinky a počítal kedy skončí. Raz pri Super Mariovi a teraz. Oppie je dobrý film, ale len na first time. Určite to neplánujem pekne dlho vidieť. Mám rád nehercov alebo menej známe osobnosti, čo tu nie je možné. Je tu toľko hviezd, že by vám nestačili asi ani prsty na oboch nohách aby ste ich spočítali. To je potom u mňa problém keď vidím Freddieho Mercuryho alebo Hercula Poirota v jednom filme a až potom si uvedomím, že mám tých hercov trošku zaškatuľkovaných. Ale koniec koncov sú to zaslúžené štyri hviezdičky.

Kmotr (1972)

Keď som si pred pár dňami znovu pozrel Krstného otca, nečakal som, že ma to tak chytí. "𝗔 𝗺𝗮𝗻 𝘄𝗵𝗼 𝗱𝗼𝗲𝘀𝗻’𝘁 𝘀𝗽𝗲𝗻𝗱 𝘁𝗶𝗺𝗲 𝘄𝗶𝘁𝗵 𝗵𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗺𝗶𝗹𝘆 𝗰𝗮𝗻 𝗻𝗲𝘃𝗲𝗿 𝗯𝗲 𝗮 𝗿𝗲𝗮𝗹 𝗺𝗮𝗻." Po pozretí seriálu The Offer som si povedal, že by bolo na čase si tento kultový film pozrieť znova. Tak som aj urobil. No verte mi, ja som žasol. Bol to taký neuveriteľný zážitok, niečo čo sa mi stáva len pri málo filmov - žral som to. Každým kúskom svojej očnej zrenice som tento film doslova a do písmena žral. Bola to pastva pre moje oči. "𝗬𝗼𝘂 𝗱𝗼𝗻'𝘁 𝗲𝘃𝗲𝗻 𝘁𝗵𝗶𝗻𝗸 𝘁𝗼 𝗰𝗮𝗹𝗹 𝗺𝗲 𝗚𝗼𝗱𝗳𝗮𝘁𝗵𝗲𝗿. 𝗜𝗻𝘀𝘁𝗲𝗮𝗱, 𝘆𝗼𝘂 𝗰𝗼𝗺𝗲 𝗶𝗻𝘁𝗼 𝗺𝘆 𝗵𝗼𝘂𝘀𝗲 𝗼𝗻 𝘁𝗵𝗲 𝗱𝗮𝘆 𝗺𝘆 𝗱𝗮𝘂𝗴𝗵𝘁𝗲𝗿 𝗶𝘀 𝘁𝗼 𝗯𝗲 𝗺𝗮𝗿𝗿𝗶𝗲𝗱, 𝗮𝗻𝗱 𝘆𝗼𝘂 𝗮𝘀𝗸 𝗺𝗲 𝘁𝗼 𝗱𝗼 𝗺𝘂𝗿𝗱𝗲𝗿 ... 𝗳𝗼𝗿 𝗺𝗼𝗻𝗲𝘆." Krásne bolo, keď som vedel, čo za tým filmom stálo. Francis Ford Coppola napísal a aj zrežíroval bezkonkurenčne jeden z najlepších filmov v dejinách ľudstva. Herecké výkony sú vhodné minimálne na Oscara a bozk na ruku. Al Pacino je tu snáď vo svojej životnej úlohe (aj keď by sa dalo povedať aj o jeho iných filmoch) a nekomentujem Marlona Branda. Tento človek dokázal tak dokonale zahrať túto ikonickú postavu Vita Corleoneho a nikto iný. Je vidno, že sa do nej vžil a nebudem klamať ak poviem, že je to jeho životná rola. A snáď aj jedna z najikonickejších filmových charakterov vôbec. Bola to radosť pozerať sa na neho.  "𝗥𝗲𝘃𝗲𝗻𝗴𝗲 𝗶𝘀 𝗮 𝗱𝗶𝘀𝗵 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗮𝘀𝘁𝗲𝘀 𝗯𝗲𝘀𝘁 𝘄𝗵𝗲𝗻 𝗶𝘁 𝗶𝘀 𝗰𝗼𝗹𝗱." Dlho som premýšľal či si mám dať tento film do obľúbených. No nakoniec som dal na svoj vnútorný hlas. Je to dychberúce, že tento film prišil do kín v roku 1972! 1972! A stále aj teraz mi to príde geniálne. "𝗟𝘂𝗰𝗮 𝗕𝗿𝗮𝘀𝗶 𝘀𝗹𝗲𝗲𝗽𝘀 𝘄𝗶𝘁𝗵 𝘁𝗵𝗲 𝗳𝗶𝘀𝗵𝗲𝘀." Zistenie, že Lenny Montana (Luca Brasi) bol v skutočnosti mafián z rodiny Colombovcov ma fakt prekvapilo. Myslel som si, že to tak bolo len v seriáli pre dramatickosť, ale nie. Krstný otec by nebol Krstným otcom, keby nemal skvelý soundtrack. O to sa postaral Nino Rota, ktorý zhodou okolností vytvoril nezabudnuteľný a legendárny soundtrack! Do riti, v tomto filme je pomaly každá sekunda nejaká ikonická scéna. Je to veľmi fascinujúce, ako vám film nepovie, kto je dobrý a kto zlý. Je to na vás s kým budete sympatizovať. Pretože rodina Corleonovcov je mne sympatická, ale na druhú stranu sú to v podstate vrahovia. Isteže, snažia sa robiť veci ako gentlemani, ale nezdráhajú sa vziať život. Vlastne ani polícia nie je kladná, pretože je skorumpovaná mafiou. A k tomu ešte koniec, ktorý je taký, ako by som to nazval. O ničom a zároveň o  všetkom. A to, že film získal troch Oscarov len svedčí o jeho kvalite. “𝗚𝗿𝗲𝗮𝘁 𝗺𝗲𝗻 𝗮𝗿𝗲 𝗻𝗼𝘁 𝗯𝗼𝗿𝗻 𝗴𝗿𝗲𝗮𝘁, 𝘁𝗵𝗲𝘆 𝗴𝗿𝗼𝘄 𝗴𝗿𝗲𝗮𝘁.” Som fakt rád, že som si rewatchol tento skvost. Pripomína mi to, akí sú ľudia zlí, skazení a zároveň vnútri tak ľudský. Nie je umenie pomstiť sa, ale odpustiť, a potom isteže pomstiť... ale tvárme sa, že to druhé pomstiť tam nie je. Krstný otec je film, ktorý zreje ako víno. Je to čoraz a čoraz lepšie, čím viac krát som to videl. "𝗜 𝗮𝗺 𝗴𝗼𝗻𝗻𝗮 𝗺𝗮𝗸𝗲 𝗵𝗶𝗺 𝗮𝗻 𝗼𝗳𝗳𝗲𝗿 𝗵𝗲 𝗰𝗮𝗻'𝘁 𝗿𝗲𝗳𝘂𝘀𝗲."

Dark - Season 1 (2017) (série)

Ach jaj. Ja mám rád cestovanie časom, čierne diery, záhady, tajné spolky, spiknutia atď. Ale keď mi to niekto hodí do jedného seriálu, kde má jedna časť vyše päťdesiat minút, k tomu je polka deju asi tak zaujímavá, ako ja keby som žongloval hore nohami. Príbeh spolu s hlavnou zápletkou sú vymyslené dokonale, ale všetko čo sa okolo hlavnej dejovej línie točí, je nezaujímavé. Niektoré epizódy ma dokonca uspali. V podaktorých pasážach ma to nesmierne bavilo, ale naopak inde nudilo. Ku koncu série sa to už začína podobať na jeden veľký miš-maš. Neviem prečo má prvá séria až desať častí, ale niekde by sa to zišlo trošku viacej zostrihať, aby sa nestrácala divákova pozornosť. Zvláštnosťou je, že táto recenzia je moja presne tristo tridsiata tretia .

Barbie (2023)

Premýšľal som, že či ísť skôr na Barbie alebo Oppenheimera. Potom som dostal ponuku, ktorá sa neodmieta, a tak som šiel na tento nezdravo ružový film. Isteže som nemohol ísť v ničom inom, než v ružovom. Celý internet a aj svet sa ide kvôli tomuto filmu zblázniť. Všetci si dávajú na Instagram svoje fotky ako Barbie, ružová farba je na prvých priečkach v oblečení... akože nechcem sa chváliť, ale tá ružová mi fakt sekne! Ale napriek celému tomuto ošiaľu som čakal, že dostanem niečo priemerné/ľahké. No v skutku som dostal celkom pozoruhodný film. Zahrať bábiku je pomerne obtiažne a to už ani nehovorím tom nápade. Greta Gerwin je GOAT jak sviňa. Vytvoriť niečo, čo má taký vplyv nie len na dajme tomu fanúšikov, ale vlastne na celý svet. Vytvoriť taký hit, že sa budú ľudia dobrovoľne obliekať do ružovej a tak ísť do kina. Lámať rekordy v predajoch a predbehnúť Oppenheimera v číslach. Film, ktorý režíruje Christopher Nolan! To je fakt niečo. Príbeh je navonok plytký, ale keď sa dostanete na koniec filmu, tak si vlastne uvedomíte tú myšlienku. A áno, možno sa stane že vás to dojme. Proste nikto nie je dokonalý a mali by sme mať samých seba radi, lebo ak nemám rád seba, tak potom koho môžem mať rád? Cítil som tam feminizmus, na ktorý mám svoj názor. Tu mi to nejak neprekážalo, lebo v skutočnosti muži vládnu svetu. Či sa to už niekomu páči, či nie, je to bohužiaľ tak. Tu mi prišiel humorný práve ten paradox, že muži, teda Kenovia mali v Barbielandu postavenie kvázi ako ženy v reálnom svete. Ale nakoniec sú všetci v harmónií a Kenovia sa postupne dostávajú do vyššej spoločnosti. Ryan Gosling je najsexy muž na svete, áno to hovorí hetero a ako Ken je priam božský. Neviem si v tejto úlohe nikoho iného predstaviť. Margot Robbie je ešte väčšia kočka než som predpokladal a v úlohe Barbinky je ako v ružovom domčeku pre bábiky.  Barbie nie je dokonalý film, ale malo to takú neopísateľnú atmosféru, sedieť tam, v ružovom, v kine plnom dievčat... Film Barbie ma ale prekvapil na plnej čiare a preto mu vlastne ani  iné hodnotenie dať nemôžem. Hiya, Barbie! Hi, Ken! You want to go for a ride? Sure, Ken! Jump in. #IamKenough

Invalida (2023)

𝟭𝟬/𝟭𝟬. Perfektné. Je to taká pecka, že mi až dekel odpadáva. Film Invalid nám prináša príbeh Lacka Hundera, ktorému sa zosype život a on sa musí znovu postaviť na nohy. Áno možno som krutý ale ani film nešetrí na čiernom humore. Povedzme si to na rovinu, Slovenská filmová scéna nie je nejaká extra vychýrená. Za to, sa tu ale nájdu snímky, ktoré sú priam božské. Dalo by sa povedať, že vznikajú tu aj braky, ale kde nevznikajú? Ja hovorím: ,,radšej kvalita, než kvantita" . Toto boli moje múdre slová, ktoré dúfam boli múdre. Herecky je to parádne. Gregor Hološka ako Lacko je veľmi dobrá voľba. Je vidno, že hercovi postava sadla a možno sa v nej aj našiel. Zdeněk Godla je snáď perfektným vyobrazením slovenského róma. Isteže Gabo (Zdeněk) je tá príjemná verzia róma. On v tom filme proste žiaril. Bol vtipný a zároveň taký, aký by mal byť. No a ako záporná postava, ktorú až mrazivo zahral Sáva Popovič, no páni. Ujo je zjav a presne túto postavu film potrebuje. Je to chladný, mrazivý muž a ide z neho hrôza. Nejdem už menovať všetkých hercov, ale naozaj boli všetci navzájom zladení a profesionálni. Nerozumiem prečo je vo filme GoGo, ktorý tam má jednu vetu? Asi aby si jeho meno mohli dať do traileru. Cením detaily ako napríklad v pozadí Mečiar, či ako Branči Kováč pozerá v telke svoj vlasntý videoklip. Zastavím sa ešte u jednej postavy a jej herca - Rytmus. Paťo nie je herec, ale do filmu prekvapivo vniesol vtipnú scénu a dokonca si nechal narásť háro... Fakt, ja som bol tak rád, že som si mohol tento film pozrieť a uvoľniť sa pri ňom. Je tam veľa nepekných slov, ale my Slováci zrejme takí sme. Z môjho pohľadu mi to trošku pripomínalo štýl Guya Ritchieho, ale bol tam aj kúsok z Borata a kúsok aj z Crnej mačky, beliho mačora. Ale je to super, že som videl niečo, čo doposiaľ na Slovensku ani nebolo. Proste bláznivý akčný film. Je tu čienry humor, nadávky, násilie, akcia... No jednoducho paráda. Lacko je tak milý človek, že keby ma poslal do riti, tak by som sa na tú cestu tešil.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Neviem kto vymyslel že Smaug, sa bude volať Šmak, ale tak dobre. Prostredná časť Hobbitovej trilógie, alebo inak povedané druhý film ma bavil ešte o kúsok viacej než ten predošlý. Bolo tu viacej akcie a Legovlas. Dostali sme Benedicta Cucumberbatcha, ktorý stvárnil Šmaka. Prišla aj nová postava - Bard, ktorý nie je ako bard - hudobník, ale ako Bard - meno. Neviem inak kto vymýšľa tie mená: Bilbo Pytlík, Thorin Pavéza, Gandalf Šedý... je to trošku k smiechu. Ale tak čo už. Dej sa nám uberá celkom rýchlo a nemôžem povedať, že by som sa niekde nudil. Koniec ma perfektne navnadil na tretí film a už sa neviem dočkať, kedy si ho pozriem.