The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

Môj obľúbený seriál sa konečne po rokoch vracia späť. Priniesol 8 nových epizód. A každá z týchto epizód vo mne vyvolala iné pocity. Ale jedno čo majú všetky tieto epizódy spoločné je, že hlavnou postavou už nie je Din Djarin. Je to veľmi prekvapivé ale dej sa síce točí aj okolo neho, ale najmä sa teraz sústreďuje na Mandaloriánov ako celok. Nečakal som nič dobré, ale ono to nebolo až také zlé. Bolo to už také pekné rozprávkové Star Wars, s kvapkou násilia. Určite najhoršia epizóda bola bezkonkurenčne epizóda 6. Táto epizóda bola po prvé nudná a po druhé trápna. K tomu sa tam ešte objavili Lizzo s Jackom Blackom (dnes idem na Super Maria tak dúfam tam bude dobrý), oni dvaja boli veľmi katastrofická dvojica. Celý ten nápad, že sa Moff Gideon vráti je nekreatívne. Jednoducho je to presne to isté ako to bolo v druhej sérii. Akurát, že tu Gideon má beskarový oblek a má armádu imperiálnych "Mandaloriánov". Je veľmi fascinujúce, že Giancarlo Esposito hrá postavu Gusa Fringa (Breaking Bad) či Antona Castilla (Far Cry 6) rovnako ako Moffa Gideona. Nehovorím, že to je zle, ale on fakt vie ako hrať záporákov. Posledná epizóda vo mne vyvolala veľmi zmiešané pocity. Na jednu stranu to malo šmrnc, pretože nestáva sa vždy, aby ste videli Mandaloriánov tak pokope bojovať. A na druhú stranu ten koniec? Fúha, ten koniec bol fakt slabý. Niekto by proste mal pochopiť, že zakomponovať do drsného seriálu cute postavu (Grogu), môže narobiť takzvaný mišmaš. Ja mám rád Grogua, ale niekedy ako presne n konci tretej série, to bolo moc. Avšak môj celkový dojem z zatiaľ poslednej série je kladný. Ja som spokojný. Som zvedavý na Ahsoku no...

The Mandalorian - Kapitola 22: Žoldnéři (2023) (epizoda)

Bráško počúvaj. Dajme to zrežírovať ženskej z Jurského svetu, hej presne tá čo bežala pred T-Rexom v opätkoch. Hmmmm, koho tu obsadiť? Ty kokos! To je nápad! Lizzo a Jack Black! O môj bože! Toto bude budú ľudia žrať. A čo keby, sme obsadili ešte toho týpka z Návratu do budúcnosti? Vidíš to, ja som ti hovoril, že som génius. Fuj, fuj a ešte raz fuj. Nie, toto už nie je Mando! Toto je nejaká divná fraška! Ono sa to ani nesnaží byť dobré! Proste Mando a Bo-Katan sa hrajú na side quest z Witchera trojky, a potom prídu do baru pre droidov. Nemáte poruchu sluchu. To reálne je bar pre droidov! Človek by si povedal, že bizarností už bolo dosť. Hej? Stále si to myslíte? Lebo nie, z nejakého dôvodu amatérska Lizzo korunovala Grogua za rytiera. Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Pomoc, fakt ale už dosť. Toto je zahrávanie sa s peklom. Ja plánujem mať Manda v obľúbených aj po skončení tretej série. Nechcem už žiadnu zlú epizódu. Inak budem musieť vykonať rozsudok odstránenia Manda z obľúbených. Potom ale budem plakať. A ja nechcem plakať!

The Mandalorian - Kapitola 17: Odpadlík (2023) (epizoda)

To čakanie sa vyplatilo. Nie je to už taká jazda ako v prvej sérii, ale čo už. Mando sa nám vracia a rysujú sa nám tu nové dobrodružstvá. Isteže nesmie chýbať miláčik obecenstva-Grogu. Nie, nie je to Baby Yoda! Ak mi ešte raz niekto bude flľusať do tváre Baby Yodu, tak mu ho zastrčím pekne hlboko... ehm... Mando vlastne nie je Mando, pretože si dal dole masku (Din Djarin (Mando) je v nejakej odnoži pôvodných Mandaloriánov, ktorí majú prísnejšie pravidlá než ostatní Mandaloriáni), a tak sa musí ísť okúpať do nejakej Živej vody či čo aby bol vykúpený. Preto sa Mando vydá na Mandalór, ktorý je ale spustošený kvôli imperiálnej Čistke (niečo ako holokaust). No, nebolo by to ale prekvapenie keby sa niečo neudialo. Manda napadne nejaký divný General Greivus z Wishu, ktorého ale skolí Bo-Katan. Pýtate sa, že odkiaľ sa nám tu zobrala? Pozrite si seriál a zistíte :)

Jump street 21 (2012)

Presne po tomto som prahol. Je to proste dokonalé! Je to veľmi vtipné, dokonca aj zaujímavé. Námet skvelý (síce to už bolo pred nejakými tými rokmi s Johnnym Deppom). Proste milujem podarené komédie. Je to podľa mňa umenie, keď ma niečo rozosmeje. U 21 Jump Street som sa rehotal od začiatku po koniec. Normálne ma bolelo brucho pri záverečných titulkoch. Film nesmierne odkazuje na Breaking Bad či už pôvodné 21 Jump Street. Som veľmi spokojný. Príbeh dvoch mladých policajtov, ktorí sú vybratí do starej policajnej operácie z osemdesiatych (áno, odkaz na pôvodný seriál). Títo dvaja policajti tvoria veľmi komické duo a parádne sa doplňujú. Túto akciu nevedie nikto iný než sám Ice Cube :) . Myslím, že tvorcovia dobre spravili, lebo Ice Cube to hrá fakt dobre. Teda isteže na rappera. Naše dve hlavné postavy sa teda dostanú do utajenia na strednú školu. Zisťujú však, že to nie je tak ako si pamätajú oni. Všetko je tak trochu naopak. Ich misia je zistiť, kto sú na škole dílermi špeciálnej drogy a zistiť kto túto drogu vyrába (opäť áno, tu je referencia na Breaking Bad, isteže je iba čistá  náhoda, že učiteľ, ktorý to vyrába sa volá Walter...) A tak ďalej. Nejdem rozoberať celý dej, pretože by ste si film mali pozrieť.

Saw: Hra o přežití (2004)

Nemám v láske pozerať sa na ľudí ako trpia. Nepáči sa mi keď deti trpia, nemám rád moc veľa masakru. Jednoducho sa mi to prieči. Ľudia sú v krízovej situácii schopní všetkého. Ide im totiž o ich holý život. Celá idea nechutného, úchylného, šialeného vraha je blízko ku genialite. Avšak ako som už spomínal, niektoré scény boli dosť brutálne, Viem, že práve tieto scény urobili z toho horor, ale všetko v miere. Celý film som mal stiahnutý zadok a bol som v napätí. Toto sa musí filmu nechať. Bolo neskutočne zaujímavé a pútavé. Zážitok, na ktorý fakt nezabudnem. Skladačka bola taktiež super, postupne ste zisťovali čoraz viac tajností, o ktorých by sa vám ani nesnívalo. Koniec bol tiež na úrovni a pekne mi vyrazil dych na dobrých pätnásť minút. Herci si vedú dobre a Danny Glover potešil. Na päť hviezd to nemá, aj keď som o tom uvažoval. To je pravda. Poviem prečo. Niekde sú trošku klišé momenty ako keď Ali mohla zabiť "záporáka" (kto videl vie prečo " ), ale ona to nespravila a nečakane ho nezabila a on sa pohodlne zmocnil zbrane. Reálne by som do neho najradšej napálil cely zásobník, lebo nad takým úchylom by nemalo byť zľutovanie. To ma vedie k tomu, že zlá postava je tiež geniálna, pretože ju ako divák neznášam. Tento pocit som napríklad mal aj u Breaking Bad kde som miloval a zároveň neznášal Gusa Fringa. Tu to je tiež. Na jednu stranu sa Jigsaw zapísal do mojej galérie obľúbených záporných postáv, ale na druhú stranu k nemu cítim odpor a nestotožňujem sa s jeho činmi. Vec, ktorá je na tomto filme podľa mňa najdesivejšia je, že sa to môže reálne stať.

Halloween (1978)

Dajte zlým hercom zahrať horor so sakra dobrou hudbou a réžiu nechajte Carpenterovi. Presne táto kombinácia vytvorila túto divnú kultovú zlepeninu. Ja chápem, že sa píše rok 1980 a ľudia sa báli iných vecí. Ale aj starý film by možno mohol mať dôstojnosť, ktorú aj Halloween má... lenže ku koncu tá ako tak desivá atmosféra mizne. Začne to byť komické a ja miesto strachu mám doširoka úsmev a smejem sa. Problém je možno režisérovi, ale tí herci! Ja neviem kde ich Carpenter vyhrabal, lebo nevedia podľa mňa, že v akom sú vôbec filme. Najhorší z najhorších je ale herec Micheala Myersa. Prostre chôdza ako C3-PO a tá neohrabanosť! Pomoc! Krvácajú mi oči! Keby to nie je kultovka, tak sa po tom ani neobzriem.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Film Shining bol geniálny. Napätie by sa dalo len krájať. A tie božské herecké výkony! Milujem túto Kubrickovu klasiku. Poviem to takto na rovinu. Bol som zmierený, že Doktor Spánok nebude až taký dobrý ako Shining. Tentokrát som sa však mýlil. Bol to fakt enormný zážitok. Škoda, že som nemal tú možnosť vidieť to v kine. Herci boli fakt neodolateľní. Dej bol veľmi pútavý, atmosféra na nezaplatenie. Do takej trištvrťky filmu som mal na mysli, že dám hodnotenie 4*. Potom sa ale Danny vráti naspäť do Overlooku a ja dostanem dávku nostalgie ako keby som Shining v osemdesiatych. Proste je tam skopírovaná celá úvodná scéna plus Jack Nicholson z Wishu bol taktiež celkom prijateľný ako jeho manželka Wendy. No jednoducho paráda. Upíri boli fajn. Páčilo sa mi ako ich zasadili do modernej spoločnosti. Nesmiem však zabudnúť, že toto by nikdy nevzniklo keby nebolo muža menom Stephen King, ktorý napísal tieto dve knihy. Knihy sú údajne tiež skvelé (nemal som ešte tú česť ich čítať), ale niekedy si na ne možno nájdem čas. Ja som veľmi spokojný ako film vyzerá v konečnom dôsledku a akú stopu u mňa zanechal, pretože po jeho zhliadnutí som nevychádzal z údivu.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Perzský Princ je veľmi jednoduchý filmík o džingischánoch z čias Perzie, ešte podľa videohry. Hru som nehral ale už vyzerá tak staro, takže asi si na ňu nenájdem čas. Dej je koniec koncov veľmi predvídateľný, teda až na koniec, ktorý bol na jednu stranu geniálny, ale na druhú stranu divný. Neviem. Bola to sranda to hej a čo som pozeral videá z hry, tak to vo filme vyzerá veľmi podobne. Neviem si pomôcť ale nesadla mi postava Tamini (Gemma Arterton), ktorá bola po hereckej stránke jedno veľké makové hovno, ale ako okrasa to stačí. Aspoň sa to nejak vykompenzuje. Jake Gyllenhaal je sympoš, ale je trochu viac biely na Perziu...  Ben Kingsley v úlohe zlej, je veľmi komický, takže za mňa bonusový bod pre neho. Ak bola Tamina problém, tak dať natočiť film podľa videohry Disney, nie je moc múdre. Lebo naši cenzori od Walta nedopustia na krv, čo je pre akčný film bežné. Ale nie! Tu je násilie síce prítomné všade, ale je v takej miere brutálne ako Mickey Mouse. Som rád za dvojzmysel od "kupca" (neviem či mal vôbec meno), že ten kto má veľký meč, má malého... istotne viete na čo narážam. Táto hláška bola veľmi podarená a mňa to ale veľmi udivuje, že to prešlo cez cenzúru. Som celkom rád za vsuvku Hašašínov, teda Assasínov, ktorí sú síce odetí ako nejaký iránsky teroristi. Podľa Google by mali vyzerať inak, ale zrejme režisérova fantázia povedala svoje. Bola to pohodová oddychovka, ktorá mi spravila o trochu lepší deň a nebol by som sklamaný keby vyjde aj druhá časť ale tej sa asi nedozvieme, lebo film toho moc nezarobil, teda ako sa vezme.

Úsměv (2022)

Toto som teda nečakal. Tušil som, že to bude divné a znepokojujúce, ale toto... Fúha, ja som fakt nebol pripravený. Ten nechutný priblblý úsmev mi vôbec nerobil dobre. Ja som si tak hovoril, že to nebude až také hrozné, veď som už pár tých hororov videl, no nemalo by to byť až také desivé. Lenže vtedy som netušil ako budem vrieskať. Príbeh je pomerne odkopírovaný od Kruhu (by the way vynikajúci horor), čo by ani tak nevadilo. Neviem si pomôcť no výber hlavnej postavy je zvláštne. Hneď vysvetlím prečo. Sosie Bacon úprimne vyzerá na 50, pri tom má 31... A oproti A-Trainovi pôsobí ako jeho matka. Isteže, nezahrala to katastrofálne, to vôbec. Potom je tu ešte jedna zvláštnosť. Môže mi niekto pre boha vysvetliť, že prečo naša zlá "entita" vyzerá ako Marilyn Manson? Ja keď som toto monštrum prvý krát videl, mal som fakt taký pocit, že je to Marilyn. Mimochodom to monštrum stálo za hovno. Film je teda dosť desivý, čo sa mi veľmi páči. Dej je trochu ako prejdený kopírkou, ale dá sa. Herci sú dakedy prirodzení, dakedy nie, nuž nič s tým nenarobím. Ale ja som sa tu prišiel báť a ja som sa teda poriadne bál. Čo znamená, že film svoj účel splnil. ,,s úsmevom (na na na), sa dívam na svet s úsmevom..."

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Here at last... comes the end of our fellowship. I will not say do not weep for not all tears, all tears are an evil. Krása, krása a ešte raz krása. Po Dvoch vežiach som si hovoril, že to už pôjde dolu vodou, ale nie! Vôbec nie! Prichádza konečne vyvrcholenie, ktoré bolo fakt neskutočné. Niekedy som možno bezcitný ale tu city pracovali na plné obrátky. Za mňa ešte lepšie dobrodružstvo než Spoločenstvo Prsteňa.