• Pohádka

Rosemary má děťátko (1968)

Mistrovsky budovaná atmosféra a hypnoticky podmanivá plynulost děje dělají z Rosemary naprostý filmový klenot. Film o Rosemary je filmem o satanovi, ve kterém jej ani neuvidíte. O to více vás zasáhne jeho psychologická satanistická paranoia. Polanskému zaručil nesmrtelnost a Mii Farrow celosvětovou slávu. Žádný jiný horor o satanovi už nepřekonal tento unikátní psychothriller. [8909. hodnocení, 595. komentář, 83%, 774. nejlepší film]

Anakonda (1997)

Legendární Anakonda s Jennifer Lopez, na které mi vadí pouze ti herci. Ne že by byly jejich výkony strašné, to jejich charaktery jsou katastrofální. Takoví lidé se vůbec nehodí do filmu, který se odehrává v Amazonii, a to i přesto že se jedná o filmaře. Nejhorší byl ten napomádovaný blonďák Owen Wilson, který se svým zevnějškem a chováním hodí spíše do nějaké romantické komedie, kde by mohl hrát gaye. O nic lepší nebyla ani jeho partnerka Kari Wuhrer. Cožpak v takovém oblečení se jezdí do Amazonie. A co ty kila šminek v horkém deštném pralese, kde je vysoká vlhkost. Ale nějak se asi v takových filmech filmařům líbí, když později hrála i v PAVOUČÍM TERORU, PAVOUČÍ SÍTI, SHARKONADU a dalších béčkových filmech. Hraní golfu Jonathanem Hydem a poslouchání hlasité hudby Ice Cubem mi přišlo až moc povrchní. Jennifer Lopez v hlavní roli by do Amazonie i zapadla, ale opravdu jen tak na samém okraji. Jediným, kdo se mi líbil, byl ten zrzek Eric Stoltz. Tomu se ještě dalo věřit, že chce v pralese něco bádat a natáčet. Samotnou kapitolou je záporná postava Jona Voighta, který byl i nominován na Razziers za nejhorší herecký výkon. Sice jeho výkon byl především v první části špatný. Svoji zápornou postavu dával až moc najevo, tak na konci se mi již líbil. Nejlepší byl po vyblití anakondou. :D Ovšem když se nepovedly postavy, tak ne že by film byl špatný. Právě že naopak. Dále už musím jen chválit. Všechny scény ve filmu jsou dobré, ne-li výborné. Akční scény jsou propracované, občas sem tam něco bouchne, pár lidí umře a prosviští i pár kulek. Dějství se především odehrává v klasickém prostředí anakondy, tedy v Amazonii a ne v nějakém severoamerickém či evropském městě na předměstí. Po trikové stránce se anakonda také povedla. Horší to bylo až s tou poslední na samém konci, kdy se hýbala dosti zvláště. Chvílemi mi přišlo, že se sama nadnáší až že létá. [15423. hodnocení, 362. komentář, 41%]

Přepadení 2: Temné území (1995)

Pro mne obrovské překvapení. Čekal jsem nudné béčko parazitující na slavném PŘEPADENÍ V PACIFIKU a ono se z toho vyklubala nejbrutálnější cesta vlakem se spoustou akčních scén. A vůbec nevadí, že téměř všechny scény jsou tak přehrané, že i Chuck Norris by mohl Seagalovi jeho kousky a nesmrtelnost závidět. Například když Seagal skáče z vlaku a zachytí se na skále nad propastí a poté z ní skočí na chlapa, který ho šel zlikvidovat na laně. Co se mi také líbilo, jak běhal po střeše vlaku, čehož využila kamera pro krásné záběry nejen vlaku, tak i samotné přírody. Z toho vyšly krásné záběry pro shotouše. [8140. hodnocení, 267. komentář, 56%]

Jak se budí princezny (1977)

Kouzelné zpracování pohádky o Růžence, která se píchla do prstu. Scény, kdy celé království usíná je pompézní a scéna, kdy Kraus bojuje s "medvědem", je nezapomenutelná. Václav Vorlíček zde jen potvrdil, že pohádky uměl natáčet. Nebál se ani trošku pozměnit klasickou verzi pohádky se třemi sudičkami. Zde Růženku zaklela její teta (Libuše Švormová), za to že se nestala královnou, protože král (Jiří Sovák) si za manželku vybral její sestru a matku Růženky (Milenu Dvorskou). Do hlavních rolí obsadil známé herce, a to již zmíněného Sováka, Dvorskou a Švormovou a pak dále Jana Hrušínského, Filipovského, Menšíka, Zázvorkovou, Postráneckého či začínajího Krause. Vyjímku udělal jen v případě Růženky, kterou přiřknul neznámé Marii Horákové. Jediné devalvuje pohádku od naprosté dkonalosti je pouze střih a kamera. Střih se mi nelíbil v tm, že je scéna, hraje hudba a nejednou je to useklé bez skončení hudby či jejího ztlumení a už se odehrává něco jiného. A co se týče kamery, tak mi vadí, že kolikrát se soustředí jen na hlavní dva, tři představitele a herci co stojí vedle, mají často useklé hlavy nebo jim hlava chybí. [20046. hodnocení, 315. komentář, 77%]

Návštěvníci (1993)

Inteligentně napsaná crazy komedie, která vkusně navazuje na tradici francouzských historických filmů a komedií. Jean Reno coby rytíř a Christian Clavier coby jeho zbrojnoš proletí časem o 900 let dopředu, aby v naší době nechtěně působili jako ti dva největší burani. [22331. hodnocení, 452. komentář, 80%, 478. nejoblíbenější film]

Addamsova rodina 2 (1993)

Legendární seriál Addamsovy rodiny se dočkal v roce 1991 i filmové verze, a to velice zdařilé a úspěšné. Na ni navázalo pokračování o dva roky později. Stěžejním klíčem úspěchu v obou filmech je nadmíru kvalitní morbidní humor, který podle mne ještě eskaluje v tomto druhém díle. Dalšími klíči úspěchu jsou gotické kulisy, excelentní masky a kostýmy a prvotřídní herecké výkony hlavních představitelů, především smyslná mature čubka v upnutých černých šatech Anjelica Huston. Skvěle ji doplňuje Raul Julia, nechutný Christopher Lloyd v roli Festera a spratek Christina Ricci. Ve dvojce ještě přibude miminko, které má zásadní roli v úvodu filmu, kdy se jej jeho starší sourozenci chtějí zbavit. Proto je najata chůva Joan Cusack. Ačkoliv v jiných filmech vypadá velice obyčejně, až strašně, tak zde z ní kostymérky, maskérky a především push-upka udělala rajcovní milfku podobající se pornoherečce Dee Williams. Svojí vizáží podle mě předčí již i zmíněnou Anjelicu Huston. [14661. hodnocení, 269. komentář, 73%]

Addamsova rodina (1991)

Legendární seriál Addamsovy rodiny se dočkal v roce 1991 i filmové verze, a to velice zdařilé a úspěšné. Stěžejním klíčem úspěchu je nadmíru kvalitní morbidní humor, který podle mne ještě vyeskaluje v druhém díle z roku 1993. Dalšími klíči úspěchu jsou gotické kulisy, excelentní masky a kostýmy a prvotřídní herecké výkony hlavních představitelů, především smyslná mature čubka v upnutých černých šatech Anjelica Houston. Skvěle ji doplňuje Raul Julia, nechutný Christopher Lloyd v roli Festera a spratek Christina Ricci. [12876. hodnocení, 272. komentář, 78%, 919. nejoblíbenější film]

Muž, který sázel stromy (1987)

Krásný poetický příběh, který má v sobě i špetku sarkasmu ohledně světové války v porovnání, co způsobila válka a co dokázal jeden muž za dobu jejího trvání. [4785. hodnocení, 343. komentář, 93%, 854. nejoblíbenější film]

BrainStorm (2008) (TV film)

Úchvatný herecký výkon Radka Brzobohatého ve velmi dramatickém příběhu o muži trpícím stařeckou demencí. Škoda, že se jen jedná o televizní film, protože BrainStorm by si zasloužil uvedení v kinech. [3929. hodnocení, 222. komentář, 79%]

Záhada hlavolamu (1993)

Záhada hlavolamu je jedna z nejlepších českých knih, není-li vůbec tou nejlíp napsanou. Foglar vymyslel geniální příběh světa fiktivních Stínadel. Je to zajímavá a kolikrát i zamotaná kniha, až se divím, že šla převést do jednoho filmu. I proto je hodnotnější seriál z roku 1969. Ve filmu chybí charakteristika hlavních postav, především Mirka Dušína, které jsou v knize hodně popsané. Film je takový okleštěný, ale to hlavní tam je. A především se musí vyzvednout atmosféra tajemných Stínadel. Ty staré pražské uličky a jedna olomoucká jsou geniálně ztvárnily. Na ty staré oprýskané domy, uličky, stará auta a kostel se dívá krásně. [4138. hodnocení, 249. komentář, 65%]