Na velikosti záleží (2009)

Po velmi kladných ohlasech z MFFKV jsem čekal něco lepšího=zábavnějšího. Vtipné momenty tam byly, předvídatelný příběh tolik nevadil... ale opět se mi projevilo to, že film s mně nesympatickými postavami mě prostě nebaví. Navíc v Aeru několikrát vypadly titulky a jednu krátkou scénu pustili dvakrát (asi jako zaseklá gramodeska).

Sherlock Holmes (2009)

Čím více Holmese a Watsona, tím lépe a zábavněji, čím méně těch dvou a více ostatního/záhad, tím hůře. Ze začátku skvěle ubíhající, později pomalejší a překombinované. 70 %

Vlákna (1984) (TV film)

Threads nejsou epická hrdinská postapokalyptická story, to jen pro pořádek a na začátek. Kombinují příbehy obyčejných lidí s dokumentem o válečném konfliku, připravenosti Británie na útok i následným vývojem po něm. Menší rozpočet je znát: Nejsou zde k vidění žádné epické široké či masové záběry, naopak detaily na pár lidí či jen na obličej. Dění v okolním světě i ve zbylých částech Británie je většinou pouze vypsáno, jsou použity fotky či šikovně nastřižené záběry odjinud. Ale to není na škodu. Někoho odradí od dokoukání, mě od absolutního hodnocení, emoční nezaujetí filmu s převahou čistě informativního pohledu. Ovšem k vidění doporučuju všem.

Kawasakiho růže (2009)

Hřebejk je schopný režisér, jednotlivé scény/části fungují velmi dobře, herci, kamera, hudba, to všecho se povedlo, ale jako celek to nedrží moc dohromady.

Slepota (2008)

Trailer mě velmi nalákal. Námět se mi líbil, protože tyhle "postapokalyptické" filmy mám rád. A nevadí mi, když se snaží o nějaký přesah, kritiku společnosti apod. Ale vadí mi nesympatické charaktery, postavy, se kterými se nemůžu sžít. Jejich nesmyslné chování. Tohle mi prostě kazí můj subjektivní zážitek z filmu. Nebo mi vadí ta nejednoznačnost. Nevím, jestli moralizování "Nebudeme se vzpírat, aby to nebylo ještě horší" je zde propagováno nebo je ukazována jeho nesmyslnost. Trochu mi to evokovalo Gibsonova Krista, režisér nechá postavy sadisticky trpět a divák masochista by si to měl užít? Netuším.

Max a maxipříšerky (2009)

S WWTA mám stejný problém, jako někteří další. Max je pro mě hrozný, sobecký, zlý spratek a celý film jsem doufal, že dostane nařezáno nebo jinak za vyučenou. Ony i ty "maxipříšerky" nebyly zrovna model ideálního chování, každý trpí nějakou "poruchou", ale u nich se to ještě dalo snést. Z traileru jsem očekával radostné dovádění, a toho se mi ne úplně dostalo. Spíš toho, jací lidé k sobě umí být.

Avatar (2009)

Během filmu jsem si kladl několik otázek a došel k několika postřehům. Dovolili Jamesovi natáčet na Pandoře, nebo za něj natáčeli Na'Viové? Protože Avatar vypadá úžasně, jako nic předtím. Má Neytiri bradavky? Savec to prý není. Půjde na Avatar Václav Klaus? Protože to je nejdražší zelená agitka na modrou planetu. Napsal Cameron záměrně takto jednoduchý archetypální příběh, aby nerušil od fascinovaného sledování Pandory? Nechává si nějaký promyšlenější zajímavější námět na další film? Atakdále. Dechberoucí podívaná, s důrazem na slovo podívaná. Jako komplexní film Avatar přecijen trochu selhává. Ale co, letošní Top 10 to určitě bude, 90 %

Paranormal Activity (2007)

Ach ta hra na dokument/reálné záběry.. Musím uznat, že v něčem to je chytré, jak natočit scénu levně a přitom efektně.. využít strach ze tmy a neznámých zvuků.. K tomu ale nepotřebuju jít do kina, to bych se bál i doma (a zadarmo). Jindy mi ta "dokumentární reálnost" vadila, ve filmu se toho moc nestane, ale tvůrci tím "jsou to reálné záběry" mají alibi proto, aby se nemuseli s ničím moc vymýšlet. Nicméně, jak se ke konci stupňuje napětí, jsou i lekačky strašidelnější. Vidět film doma a sám, bál bych se asi víc než v kině s bandou pubertálních debílků.

L'Annulaire (2005)

Takhle nějak si představuju artové filmy. Snaží se zachytit pocity, stavy mysli, srdce, zmatenost, lásku, nenávist.... ale celkově dohromady to nedává žádný racionální smysl. Všechno je tam divné, zvláštní, bez vysvětlení, vytržené z reality, bez života.

2012 (2009)

Emmerich ve výborné, zábavné formě. 2012 je pravděpodobně jeho nejlepší film od Dne nezávislosti. Katastrofická destrukce Země dotažena téměř do absolutna. Je tu americký prezident, chytrý vědec, rodinný pětiúhelník, blázen, bohatý Rus, čivava.. Potěšily mě doteky se skutečným světem, afroamerický prezident, guvernér Kalifornie imitující Arnolda, německá kancléřka je žena.. a potěšilo mě, že až na zmutovaná neutrina a neuvěřitelné Cusackovo řidičské umění, ten film v některých aspektech není úplně blbý. Zde mi nejsympatičtější byla postava Olivera Platta, chladně pragmatická, ale bez takových by se záchrana světa neobešla, ať si o tom lidumilové myslí co chtějí. 70 %