Po letní dovolené, která překvapivě napravila věčně nabručeného revizora Pražských dopravních podniků Gustava Anděla, se s ním tentokrát setkáme jako s hlavou rodiny, která má starosti s dospělým synem Mirkem, jenž se chystá ke svatbě. A protože to není jen tak, rozhodne se starostlivý otec nastávající snachu důkladně prověřit. Využije k tomu jedinečnou příležitost - poukaz na zimní dovolenou ve Vysokých Tatrách, který dostala i Mirkova Věruška. Nepoznán tak může sledovat chování synovy vyvolené. Potíž je ovšem v tom, že si ji splete s její kamarádkou stejného jména. A ta nejenže je poněkud rozverná, ale navíc má s sebou svého přítele a Anděl s nevolí sleduje, jak se domnělá snacha nechá obletovat nápadníky, a ještě se nevhodně chová. Nenápadné sledování mu navíc způsobí řadu nečekaných trapasů a dostává do choulostivých situací nejen jeho, ale také kamaráda z letní dovolené Vyhlídku, s nímž se tu opět setká. Ten si totiž místo hudebního nástroje veze s sebou novomanželku. A té se vůbec nelíbí, k čemu všemu ten podivný kumpán Anděl jejího manžela navádí. (TV Nova)

Marthos

Anděl číslo dvě je o poznání volnější a komornější, v mnohém dokonce vtipnější a zábavnější. Změna počasí a lokace není vůbec na škodu a díky prostředí slovenských velehor se do prostoru dostávají i takové kouzelné figurky, jakou je lyžařský brouk Pytlík v podání Rudolfa Deyla mladšího. Marvanovi se nejlépe daří v souhře s Kemrem, ale klukovskou rozpustilost dokáže navodit až jejich euforické sáňkování. Stella Zázvorková si zahrála stíhající metresu možná poprvé, nikoli ovšem naposledy a Milena Dvorská zatím pozvolna odhazuje plášť werichovské schovanky. A koneckonců, kdo by v tomto filmu očekával jednu z nejdojemnějších scén české kinematografie, že? Kterou? No přece když Gustav Anděl zjihle pozoruje lesknoucí se sníh na větvích stromů. ()

WANDRWALL

Už ne tak vypravěčsky zábavné jako v prvním filmu, kde ústřední postavou filmu je zasloužilý revizor elektrických drah z Prahy. Nejsympatičtější v tomhle filmu je postava, kterou ztvárňuje Rudolf Deyl ml."Skáču dobře, skáču rád", kasá se ve vlaku vezoucí rekreanty tentokrát do hor, aby se později divák spolu s pane Andělem málem uplácal smíchem - že neumí ani lyžovat, ba ani na lyžích neudrží rovnováhu. Zajímavá je rovněž kritika pana Anděla na adresu rekreanta, kterého hraje R.Deyl ml., že málo pracuje a jen by jezdil po rekreacích... ***(2.10.2010) ()

eLeR

To si zajezdíme, co? Ja když na to přijde, tak i skáču. Skáču dobře. Skáču rád. Každú zimu je u nás táto průpovídka použitá niekoľkokrát. ()

Oktavianus

socialistická zrůdnost, nezachrání mi ji ani jinak skvělej Marvan, ani hezky zobrazený zimní Tatry. Ale jednu hvězdu tomu dát musím už jen z toho důvodu, že předcházející díl byl ještě o dost horší. ()

Roman.Ticka

Přesně takovou dovolenou na horách bych si přála i s celým výtečným hereckým ansámblem. Ale kdeže loňské (stoleté) sněhy jsou.... Marvan klasika, která se nikdy neohraje. ()

honajz

Vtipnější, než ta brigáda u jezera, i té ideologie je tady méně. Záměna osob, půvabná Dvorská, a velice vtipný závěr na konečné lanovky. ()

MM11

Druhý díl budovatelsky nadopované série standartem od předchozího dílu nevybočuje, snad jen společenským uvolněním se projevilo "více vzduchu" i tady. Že je přesunutí na hory jen laciným trikem se pozná po deseti minutách, ale bohudík je role Jaroslava Marvana tentokrát více uvěřitelná a i okolní scenérie už šetří syndromem budování i na odpočinku, což předetím vadilo nekutečným způsobem. Ale v celkovém výsledku se jedná o podobný film jako předchůdce. ()

SOLOM.

O něco lepší druhá dovolená s Marvanem, která dodnes patří k mým nejoblíbenějším československým filmům. Samozřejmě nesměla chybět opět kupa humorných situací a i nezapomenutelných hlášek – to ostatně patří k oběma dobrodružstvím Gustava Anděla. Dvojice Josef Kemr a Jaroslav Marvan podala opět výborné výkony. Já si prostě nemůžu stěžovat – takže nadprůměrné ohodnocení je zde zcela na místě… ()

Tommassi3

"Solisko ?? To je nějak strašně vysoko, ne ?!" - "Tam se můžeš vytáhnout.." - "Jak to myslíš ??" - "No, tam je výtah.." ;) ()

Terva

Scénář : František Vlček. Kamera : Jan Roth. CHYBA VE FILMU - Když je "Anděl" uvězněný při vichřici v boudě má v několika záběrech jinou šálu. Jinak vcelku dobrá česká komedie. ()

Marek1991

Nádherné prostredie, dobová atmosféra, Vysoké Tatry ako si ich pamätá iba málo pamätníkov a skvelý Jaroslav Marvan vám dodajú peknú chuť si dopozerať tento film. Zažijete zábavné situácie napríklad pri sánkovačke dvoch starých chlapov, ale pre mňa všetok vtip a zábava končí na hoteli, avšak ak pozriem rok výroby 1955, treba to skôr chváliť. ()

Crazer

Takový barevný film málem už pro pamětníky, hlavní hrdina je po celou dobu tak otravný až je to vlastně celkem i nudný. Občas to zachraňuje jízda na saních .... a lyžařské umění některých aktérů. Jinak normální film na nedělní odpoledne. Podle mě lepší než první díl, ale i přesto plných soudruhů. ()

Astaroth12

Tak tento diel je lepší ako prvá čast.A ešte k tomu nádherná scenéria Tatier.Bez skvelo hrajúceho J.Marvan si neviem predstaviť tento film.Som aj rád že to nie je tak uhladené na vtedajší režim,lebo jednotka v tom duchu nebola tak skvelá.Najviac ma bavil ten chválenkár-všade bol,všetko videl a hlavne všetko zažil. ()

Kryton

Už se tolik nepracuje a nehlásá o práci a najednou je to více stravitelné. Daleko lepší než sněženky :-P ()

nervoznideda

pan Marvan je herec , který nezklame a pobaví ,viděno mockrát deda:-) i dovolená s Andělem:-) a Tatry jsou krásné:-) filmová spolupráce s Vlastou Burianem. Osvědčil se jako jeho výborný „přihrávač“ a to téměř ve všech jeho filmech:-) 10.9.2020 ()

Johanka

Úsměvná komedie jak lze prožít rekreaci ( za odměnu ) v zasněžených Tatrách, s Jaroslavem Marvanem a Josefem Kemrem v hlavních rolích. ()