Baron Prášil

(festivalový název)

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

Československo, 1961, 83 min

For ME 85%(8.9.2008)

Trikově bravurně zvládnutá podívaná (což je u Zemana běžné) a oproti verzi Teryho Gilliama je tato navíc i zábavná. Plejáda českých hvězd 50. a 60. let hraje přesně tak, aby se to líbilo dětem i dospělým.(22.7.2002)

Dozajista film zajímavý a v době svého vzniku nadmíru průkopnický. Nezvyklé animace a kolorizace záběrů a samotná hudba působí poněkud depresívně, což možná byl i záměr K. Zemana. Jako lehoučký oddychový snímek na nedělní odpoledne asi vhodný zrovna není. Možná, ... jak pro koho.(21.8.2007)

Krásne efekty!!! Majú oveľa vačšie čaro ako tie dnešné počítačové. Človek má z toho pocit, že na tom ľudia naozaj dlho pracovali, vymýšlali ako čo spraviť (lebo možnosti boli podstatne menšie a obmedzené), hrali sa s tým a robili to z lásky k filmu. Je len veľká škoda toho, že je to príliš pomalé a príbeh dosť slabý. 6/10(3.1.2011)

Karel Zeman, ktorý je pri tomto titule podpísaný pod námetom, scenárom, výtvarným spracovaním a réžiou, sa nechal voľne inšpirovať románom G.A.Burgera a G.Doré a v roku 1961 natočil bizarnú sci-fi fantasy "Barón Prášil". Vizuálne podmanivé dielo. Tak ako som u toho českého filmára zvyknutý. Hudobné podklady na veľmi vysokej úrovni. Taktiež suverejny Miloš Kopecký je v titulnej úlohe skvelý. Napriek tomu dám len priemerné tri hviezdičky. „Barón Prášil“ skrátka nie je zrovna môj favorit medzi filmami famózneho Karla Zemana. ***(1.7.2011)