Baron Prášil

The Fabulous Baron Munchausen

(festivalový název)

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

Československo, 1961, 83 min

Karel Zeman bol veľký filmový vizionár, pán režisér a tu to dokazuje ako sa vie pohrať s fantáziou, prelomové dielko v tej dobe. /95%/(10.8.2005)

Vynikající zpracování, úžasné herecké obsazení - Miloš Kopecký - prostě bomba :-)(10.9.2011)

Na vejšce jsme v prvním semestru na počítače měli učitele, který se jmenoval Prášil. Tím pádem bylo jasný, že dostane vrchní přezdívku Baron. Nejlepší na tom všem ale bylo, že on se tak i choval. Vlasáč, fousáč. Věčně nějaké prekérné hlody jako zde Miloš Kopecký. Miloš Kopecký byl ale skutečný Baron Prášil. Daleko lepší, než ten, co vznikl v hlavě třeba Terryho Gilliama. A že mu v hlavě také vznikl pošuk, s ještě praštěnějším světem, než je tento. Ale pan Zeman se na tehdejší dobu námětu zhostil geniálně a mně se to prostě líbilo. Ne na plný počet, ale spokojený jsem rozhodně byl.(25.1.2010)

Neuvěřitelný gejzír obrazové fantazie a jedinečných výtvarných nápadů ve spojení se špičkovým hereckým obsazením v čele s Milošem Kopeckým coby baronem Prášilem. Výborný scénář, kamera, střih, jednoduše z mého pohledu ten snímek nemá ani po desítkách let viditelnou vadu. Pocta starému panu Meliesovi. Celkový dojem: 100 %.(13.6.2006)

"To slyšíte děla! Blížíme se k civilizovaným břehům naší drahé Evropy."(19.9.2012)

• - Muž, který byl předlohou pro barona Prášila, opravdu existoval, jmenoval se Karl Friedrich Hieronymus, svobodný pán z Munchhausenu a narodil se v roce 1720. (M.B)

• - Poznávací značka režiséra - klobouky - Na konci Cyrano z Bergeraku vyhodí svůj klobouk do vzduchu, aby doletěl až ke hvězdám. (liquido26)

• - Terry Gilliam viděl tento snímek a nechal se jím inspirovat pro svůj film The Adventures of Baron Munchausen. (liquido26)