Pozdě v noci se vrací Eva Trojanová (R. Rázlová) domů, kde ji čeká nervózní, rozčilený manžel (J. Adamíra). Za tři dny objeví policie její mrtvé tělo, na němž jsou zřetelné podlitiny na krku. Jako hlavní podezřelý z vraždy přichází v úvahu její manžel, který se po ukončení služební cesty nevrátil domů a je nezvěstný. Policie rozešle jeho fotografie a vyslechne první svědky. Je zřejmé, že ing. Trojan utíká před spravedlností a že jeho kroky vedou do severních Čech. Vyčerpaný a nemocný nachází útočiště ve staré čtvrti města Most, určené k odstřelu. Uprostřed vyšetřování však kriminalisté zjistí, že Trojan není vrahem. Případ by tedy mohl být uzavřen, ale pro kapitána Harta (I. Prachař) nekončí. Trojan ho začne zajímat už ne jako zločinec, ale jako člověk, který by se z bezvýchodnosti své situace mohl do konfliktu se zákonem dostat, nebo by mohl ohrozit svůj život… (Česká televize)

Tiiso

Za zmínku zde stojí pouze, samotný závěr špatného filmu, v kterém se dostaneme do již vylidněného, starého města Mostu. Uvidíme rozbořené ulice a prázdné domy určené k demolici. Zvláštní skličující pocit tyto záběry vyvolávají. ()

Amonasr

Jakási obrácená krimi, kdy není hledán zločinec, ale nevinný, který se sám domnívá, že je  vrah. Námět je to neotřelý a zajímavý, zaujmou také apokalyptické záběry bourání starého Mostu. Psychologicky i vizuálně je dokonale zobrazen proces postupného pustnutí a osobnostní degradace stíhaného, kterého skvěle ztvárnil Adamíra, u nějž byl člověk zvyklý spíš na role charismatických elegantních bonvivánů. Nakonec ho s velkým osobním nasazením zachrání hrdinný kapitán bezpečnosti v podání Ilji Prachaře, čímž je tímto filmem nezbytně vyztužena bezchybná pověst socialistických bezpečnostních složek. Film je tím sice poplatný své době, nicméně jde o řemeslně standardně odvedenou práci. ()

Anianna

Tohle není TA detektivka, jež má spád, tajemství, atmosféru, jako třeba Schulhofovy detektivky z let šedesátých. Stíhán a podezřelý je film bez nápadu a bez logiky. Policie hledá muže, kterého z ničeho neviní. A tak se celá plejáda špičkových herců aspoň snaží najít motivaci k nějakému osobitějšímu psychologickému naplnění své role. Ale ono to zoufale nejde. Ani Adamíra nepůsobí přesvědčivě. Proč se tedy na film po letech znovu dívám? Protože filmaři využili lokaci bourajícího Mostu a já jsem tehdy jako mládě z jiné důlní lokality velmi bolestně vnímala to, čemu se dnes říká prolomení těžebních limitů. Takže pro mě je film takovou nostalgií, vzpomínkou na dětství v hornickém kraji. ()

FrankieCZ

U tohoto filmu jsem krajně na rozpacích, protože si nejsem jist jaký přístup k němu je adekvátní. Z čistě filmového hlediska by to na víc než na dvě a půl hvězdičky nebylo. Z hlediska historického pohledu, jako dokument jednoho z "unikátních činů" komunistického režimu (kompletní likvidace historického města kvůli uhlí, jehož těžba přinesla cca 3 mld korun), je tento film naprosto nedocenitelný. Takže pokud do toho přičtu i svého oblíbence Jiřího Adamíru vychází mi z toho asi 3 1/4. ()

Nalimator

No to byla nuda! Film se hrozně vleče, příběh je nefunkční slátanina a Ilja je totálně špatnej vyšetřovatel. Vydržel jsem to dokoukat do konce jen s vypětím všech sil, protože jsem chtěl vidět záběry ze starého Mostu. ()

ostravak30

Kriminálně-psychologické drama, které více než o zločinu pojednává o psychicky a fyzicky zlomeném muži utíkajícím před zákonem přesto, že žádný zločin nespáchal. Bohužel je film po všech stránkách nedotažený. Tak za prvé už od počátku známe domnělého vraha a stejně rychle se dozvídáme, že vlastně ani vrah není. A pak už jen sledujeme, kterak muži zákona, respektive jeden muž, pátrá po nevinném inženýrovi. A místo toho, abychom sledovali postupnou proměnu Trojanovu, filmaři je vymění za pár zoufalých Trojanoných výkřiků, vzpomínek či blouznivých představ a skřeků. De facto nepřemýšlí nad tím, co vlastně udělal nebo nebilancuje, vše se odehrává na poli útěku a čirého zoufalství. Policisté se také nechovají moc logicky. Nejprve vyhlásí pátrání po muži díky televizi a rozhlasu a pak ho vůbec stejným způsobem neodvolají, přestože právě to by mohlo Trojanovi pomoci, kdyby hlášení slyšel. A navíc by mohlo odradit pár občanů od nadšeného udávání, že chytili zločince. Navíc mi role k Jiřímu Adamírovi moc nesedla. Podle mě se na takovou roli moc nehodil. ()

Tominni

Spíše slabší průměr, námět sám o sobě není špatný, stíhání uprchlíka, který vlastně nevraždil, zajímavé záběry z Mostu, ale většinu času bohužel spíše nuda, jediný, kdo trochu z průměru vyčnívá, je Jiří Adamíra. ()

Salvator

Jedna z nejhorších kriminálek 70. let. Hvězda navíc je pro Jana Přeučila coby homosexuálního šéfa kadeřnického salónu a jeho nepřemožitelnou přehazovačku. ()

Bodega_Bay

Naprosto fascinující záběry budov před demolicí.....námět filmu je takový......no zvláštní, ale proč ne. Nicméně na konci mi bylo Adamíry fakt líto a dost jsem se bála, že v tom baráku zůstane. ()

Johgas

Bůhví, co vedlo k natočení tohoto filmu. Působilo to na mě, jako kdyby se tehdejší načálstvo snažilo před veřejností ospravedlnit demolici Starého Mostu. Film je to divný, herecké výkony nezajímavé (kromě tedy Jana Přeučila nebo asi 3 vteřinové roličky vyhazovače Zdeňka Srstky). ()

Jarda68

Tento snímek překvapí svou jinakostí - pokusem o prokreslení psychologie hlavní postavy,která se v Adamírově podání celkem daří. Na dobu vzniku chvályhodný počin...70% ()

charles3

Příběh je zdlouhavý a vcelku nezajímavý, děj se velmi vleče, jednotlivé scény jsou jakoby schválně natahované, aby měl film celovečerní stopáž. Ani poněkud přehrávající Adamíra v hlavní roli nezaujal, natož další herci. Jako by Brynych schválně natočil špatný film, zato možná podle instrukcí dramaturga a schvalovatelů. Díky tomu také patří (spolu s Kleinovým titulem Město nic neví) k divácky nejméně úspěšným tuzemským kriminálkám 70. a 80. let. Jediné, čím je snímek zajímavý, je autentická demolice starého Mostu. Ostatně je možné, že právě (a pouze) kvůli ní byl narychlo sepsán a schválen scénář a natočen tento film. ()

Hombre8

Film se dle mého příliš nepodařil díky špatnému scénáři. S tím námětem a herci se dalo udělat daleko víc. Adamíra sice je občas malinko přeceňovaný, ale tady se to kvůli němu rozhodně nepokazilo. Tuhle nudnou podívanou ani zkušený režisér neměl velice jak zachránit. ()

evangelik

Já bych řekl "na tu dobu docela slušný film". Jako story dost málo uvěřitelná zápletka. Více dnes zaujme a vybízí k přemýšlení osud historického Mostu. Republika prostě potřebuje uhlí, historické město prostě zbouráme, obyvatele přestěhujeme do paneláků a přes to nejede vlak. Opovažte se ceknout. Prostě bolševik - jak jinak. Tehdy to nikomu nepřišlo divné. ()

jerisno

Tohle je legální průser. Nějaký aktivní kulturní dohlížeč měl tuto slátaninu včas zakázat, aby se nedostala ani do distribuce. Alespoň by tehdy udělal něco prospěšného. Téměř vše je v tomhle filmu divné. Od zmateného scénáře, přes nelogické dialogy, až k prkenným, či přehnaně patetickým výkonům hereckého ansámblu, včetně tehdejších hereckých pardálů. Co přimělo k účasti na této taškařici takové herce, jako Prachař, Adamíra, Lábus, Přeučil, nebo Rázlová, je mi záhadou. Asi prachy. Přirozené herectví zde předvádí jen Brabec a to je žalostně málo. Vlastně ani nevím, proč jsem tu jednu jedinou hvězdičku přidělil. Sledování tohoto "díla" mě však natolik vyčerpalo, že nemám sílu ji odebrat. A tak ji tam nechám. Třeba za záběry starého Mostu, který musel ustoupit uhelné loby. Sledovat jen pod vlivem, nebo s nachystanou první pomocí. ()