Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

Jordan

ja som spokojný . . . s komornou a taživou ironickou atmosférou, hereckými výkonmi, scenárom, réžiou, so všetkým. . . ()

Anderton

Môj prvý Altmanov film, ktorý som videl niekedy pred desiatimi rokmi a pri ktorého hodnotení musím dať za pravdu súdobým kritikám v tuzemských časopisoch, ktoré hovorili o akademickom chlade a miernej vypočítavosti smerom k akademikom. Ja som vtedy očakával nejaký záverečný šokujúci zvrat, ktorý samozrejme neprišiel, dnes by som ale k filmu asi pristupoval úplne ináč. Možno by som ho hodnotil rovnako, len výčitky by sa trochu pozmenili. Ironickú silu a ľahkosť podobne zahniezdenej Svatby (ak ma pamäť neklame) Gosford park postráda. ()

francis

Čekal jsem všechno možný, ale že to bude hlavně vtipnej film, to teda ne. A je. Zatraceně vtipnej. A vymakanej. Scénář musel bejt desetikilová bichle, protože postavy neustále žvaní s úctyhodnou kadencí, ale vyzobávat perličky vtípků, komentářů a hlášek je opravdu vděčná činnost. Režisér pomaličku skládá mozaiku z pestré škály postav od pána domu až po nejposlednější služebnou, každá postava má svůj charakter a vnitřní život. A čím blíž ke konci, tím víc takovej styl oceníte. Můj absolutní favorit se postupně stal z pana inspektora Thompsona. Nejdřív mi připadal trochu jako Columbo, ale vyklubal se z něj inspektor Clouseau a překonal všechna moje očekávání. Trochu mi vadilo to pečlivý dovysvětlování na konci, ale těžko říct, jestli to bylo špatně. Ještě si to musím promyslet, možná bych pak dal i pět hvězdiček. ()

swamp

Tento film Roberta Altmana mi jistým způsobem připomínal 8 femmes, ale nenadchl mě nijak zvlášť. Je to konverzační snímek odehrávající se v panském sídle, kde existuje takové "podsvětí" v podobě služebnictva. :) Výborné a hlavně nehvězdné obsazení vás ovšem donutí zůstat u filmu až do konce. "If there's one thing I don't look for in a maid, it's discretion. Except with my own secrets, of course." ()

Fingon

Doufal jsem, že v pořadí druhý mnou shlédnutý film Roberta Altmana vynahradí špatný dojem, který zanechal ten první (Nashville). Nestalo se. Z celého filmu mne zaujala pouze jediná scéna, a to ta, kdy už jedna ze služebných obsluhující společnost u stolu nevydrží a kohosi se zastane, čímž si vyslouží vyhazov. A to je trochu málo. ()

meave

Úžasný svet pod schodami i v dome, spôsob komunikácie, prelínania svetov ale aj stavovská česť, etiketa a forma. Milujem to sebaovládanie v dnešnom svete tak neobvyklé, ale v minulosti mnohokrát využívané ako jediný spôsob prežitia. Tak aristokratické a britské. Nuda? V žiadnom prípade! ()

Eawy

Neprekvapil ma koniec tohto filmu. Na tom ale nezáleží. Veľmi zaujímavo vykreslené triedy v spoločnosti, problémy jednotlivých postáv. Každý z hercov sa zhostil svojej úlohy dokonale, vdýchol jej život, aký som už dávno nevidela. Klavírna hudba, ktorá sprevádzala film, do deja úžasne zapadala a Anglický vidiek, príroda dodávajú bodku za nádychom popoludňajšieho čajíka o 15:00. 80% ()

nascendi

Stará dobrá Anglia s jej stáleprítomným dažďom, aristokraciou, pre ktorú je dodržiavanie tradícií viac, ako dodržiavanie zákonov a služobníctvom, ktoré sa pokúša vo chvíľach, keď nie je zamestnané odhadovaním prianí svojich pánov, žiť vlastný život. Keďže život, zvyky a tradície šľachty ma bez ohľadu na krajinu pôvodu nezaujímajú a Roberta Altmana nepoznám, jediným dôvodom mojej zvedavosti bola účasť Kristin Scott Thomas. Ale ani jej postava s tvárou pokrovej pohyblivosti ma nenadchla. Napriek všetkému som ochotný dať tri hviezdičky ako odškodnenie za to, že na film expresne rýchlo zabudnem. ()

Slarque

Vynikající scénář, který zcela vážně mapuje život na jednom šlechtickém sídle během pořádání honu, a zároveň si ze spousty věcí nepokrytě a trochu jízlivě střílí. Perfektní režie dokazuje, že Robert Altman ještě nepatří do starého železa, a dovoluje nám život v Gosford Parku sledovat v zajímavých, dlouhých záběrech. Třešničkou na dortu je vynikající herecká sestava, která nemá moc slabších míst. Zhruba třicítka herců tu ztvárnila působivé a uvěřitelné miniatury, které by mne nejspíš zaujaly i bez kriminální zápletky (ta je tu ostatně spíš na odlehčení). ()

Tomco

"hracom" ma robert altman presvedcil, ze je majstrom svojho remesla a v pohode utiahne aj stopaz nad dve hodiny. toboz to plati po zhliadnuti gosford parku. osobne filmy tohto druhu musia byt sakramentsky dobre, aby ma vobec zaujali, a musim povedat, ze sa to tentoraz podarilo. okrem skvelej plynulej rezie a vyborneho viacvrstevneho scenara je to hlavne o hereckom obsadeni, ktore je svojou kvalitou obsiahnute tak vo vacsich ako aj uplne malych ulohach. a vykony su to naozaj vyborne. celkovo obraz, ktory altman planoval vytvorit svojim filmom sa myslim do bodky vydaril. desiatky vybornych dialogov, krasne prostredie, kostymy, kamera, hudba.. kludne to takto mohlo vyzerat. palec hore. ()

eLeR

Bolo celkom zaujímavé nahliadnuť do toho mraveniska ... či už medzi služobníctvo, alebo medzi vrchnosť. Všetko to klapalo ako dobre natiahnuté hodinky. Tých mien a tvárí bolo toľko, že som sa miestami poriadne strácala, ale malo to štýl a atmosféru. Bavilo ma. ()

Crocuta

Zvlášť herecké výkony Helen Mirrenové a Clivea Owena zaslouží pochvalu, stejně jako výprava, kamera a především dokonale navozená atmosféra anglického šlechtického sídla, která snese srovnání s Ivoryho Soumrakem dne. ()

classic

...Absolútne ma nijako zvlášť nezaujímalo pozerať sa na BANDU SNOBOV a ich SLUHOV v honosnom sídle, pričom tvorcovia ( scenáristi ) aspoň vo väčšej polovici ozvláštnili samotné dianie, tajomnou vraždou SIRA WILLIAMA, kde prsty v tom môže mať jednak PANSTVO, alebo tiež personál, ale následné pristupovanie k vyšetrovaniu, je cez Košice ! Prečo k tomu došlo, má samozrejme vysvetlenie. K snímku. Strašne veľa hercov, ktorí nemajú ani šancu, sa na plno predviesť, zžiť sa s rolou, lebo sa to ani nedá, všetci ma tak nudili, že som k tomu niekoľkokrát zíval. Altman patrí medzi rešpektovaných režisérov, ale ja som mu doteraz neprišiel na chuť, tak isto, ako tomuto nezáživnému snímku, kde sa riešia dokola samé hlúposti a zbytočnosti ! Ďakujem za určité nalákanie od niektorých tu, užívateľov, ale opäť som zhliadol totálnu stratu času ! ? ()

marhoul

V zámku a podzámčí podle laskavého Roberta Altmana. :) Pěkný film. Několik let na to přišlo Panství Downton, na které ráda čumákuju. Gosford park je samozřejmě jiná liga.. ()

Šandík

Geniálně natočený film, který neohromuje nějakými "vizuálními orgiemi", jakkoli je kamera velmi slušná a vynalézavě vedená, nýbrž propracovaným příběhem se skvělou psychologií postav a výborným vhledem do historických reálií. Altman nejprve vybuduje mezi služebnictvem a panstvem neproniknutelnou hráz a když se mu to bezezbytku podaří, začne ji citelně narušovat a podvratně destruovat. Obojí přitom dělá naprosto skvěle. Navíc, výsledkem není jen efektní a překvapivé rozuzlení (které ostatně divák tuší už v průběhu filmu), ale především velmi životné lidské příběhy, které se postupně vylupují zpod slupek dobových konvencí, lidského ostychu i umně hraných společenských rolí. Opravdovost těchto příběhů, stejně jako fascinující znalost dobových reálií doslova vyráží dech. Na jedné straně tuhý řád a jasné rozdělení pán-sluha, odvěká uzavřenost těchto společenských vrstev, jejich feudální hierarchické uspořádání, na druhé straně nenápadná destrukce tohoto řádu, kterou zprostředkovává jak výskyt neurozených zbohatlíků, kteří ostatně v očích šlechty vždy byli vnímáni s citelným despektem, ale kteří se zároveň snažili šlechtě vyrovnat, tak postupné pronikání moderních prvků v podobě filmu, telefonu, automobilů či rádia, ale především pobytem skupinky amerických filmařů, jimž jsou feudální konvence a řád zcela cizím a zcela nepochopitelným světem... Pomyslnou třešničkou na dortě je pak komická postavička onoho detektiva, který sice působí jako zcela odzbrojující parodie na Sherlocka Holmese, ale přitom nikterak nenarušuje silnou a koncentrovanou filmovou výpověď. Vskutku mistrovské dílo... Celkový dojem: 90% ()

jojinecko

2,5*/5 Čarovné exteriéry, interiéry a príroda, pekné kostýmy, kopec dobrých hercov, pekne vykreslené obdobie 30-tych rokov. Písať scenár k tomuto filmu bolo asi poriadne náročné- klobúk dole, ja sám som sa v postavách miestami až strácal. Nie je sranda ukočírovať 30 prakticky rovnocenných postáv, v tomto smere opäť klobúk dole (hoci Robert Altman ako tvrdí v "making of" ani často krát netušil čo sa vlastne deje a len čakal "čo sa stane").Všetko je fajn, aj tých oskarov a nominácie filmu prajem...len moje nastavenie a nadšenie pri pozeraní sa rovnalo pozeraniu sa 137 minút do akvária. Sorry, pre mňa to bola sofistikovaná nuda!!! ()

Stanislaus

Těšil jsem se až uvidím tento film a musím přiznat, že jsem byl lehce, ale opravdu jen lehce zklamán. Co bych filmu vytknul je jeho délka a celkem zřejmá předvídatelnost, co se týče ohledně zločinu. Avšak dámské osazenstvo, především Maggie Smith a Helen Mirren a dále krásné anglické prostředí tyto chyby vyrovnávají. I přes velké množství postav, s jejichž identifikací jsem měl během filmu potíž, dávám tomuto filmu 7 z 10. ()

Flakotaso

Velké zklamání. Výtečná hudba, ale jinak? Kdo si má proboha pamatovat třicet postav?! Vražda, která hraje ve filmu stejnou roli jako vidlička chybějící na stole? A těch skvělých herců byla obrovská škoda, když v takovém množství postav dostal každý jenom minimum prostoru. Chápu, že to muselo dát hrozně moc práce, tolik postav, tuny dialogů a a kostýmů...avšak až na krásnou hudbu je to film značně nedivácký. Nesrovnatelné se Soumrakem dne. ()

honajz

Pomalé proplétání osudů, míst, vztahů - spíše než o příběh jde o pocitovku, jakousi adventuru, kdy se dostáváme očima ústřední postavy do podivného spletence dění, a je na nás, abychom jej rozmotali, zorientovali se a přizpůsobili - a možná si i něco odnesli. ()

d-corso

Detektivní zápletka v této "detektivce" je záměrně zcela nepodstatná. Altman se věnoval především vykreslení a co největšímu příblížení ducha doby. A to se mu podařilo na výbornou. A tak mnohem více důležité, než-li linie příběhu jsou dopodrobna rozebrané třídní vztahy mezi jednotlivými, dočasnými obyvateli výletního zámku v časech předcházejících První světové válce. Onen zmíněný duch doby je podán se suverénní dokonalostí a nezapře v tomto ohledu příbuznost s vrcholnými Ivoryho filmy. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon