Haló, haló!

• Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

LucyW.

Víte, co je na tomhle seriálu nejlepší? (Jasně víte, všechno, byť časem opravdu ztrácí dech) Že přece jen, přes to, že je to nekonečná legrace... působí autenticky. (viz Kanibal) ()

arcticsky

Extrémně vtipné příběhy z francouzského "odboje" :-)..... Všechny postavy bezvadně zahrané. Neuvěřitelný výkon dabující Ivy Janžurové i dalších - naprostá lahůdka! ()

jilda

Také díky nádhernému dabingu je to jeden z nejlepších britských seriálů, zvláště Herr Flick , Helga a Gruber jsou perfektní. I další postavičky jen září. ()

VictorMartel odpad!

Dokud jsem si myslel, že Archilochos s Martialem jsou nepřekonatelnými mistry nudící samoúčelné sprostoty, byl jsem „šťastnější“. Ubohost. ()

Gulde

Jeden z těch nejikoničtějších britských seriálových sitcomů. Na tomhle jsem do jisté míry i vyrůstal, takže s tím mám spojené příjemné vzpomínky. Samotný seriál není ale podle mě až tak skvostný, a jeho obecné hodnocení je z mého pohledu dost přestřelené. Vtipy jsou obvykle vedené až do absurdních rozměrů, což nemusí být nutně špatně (naopak), ale problémem je to, že se v zásadě neustále opakují, a to už je pak vyloženě otravné. Zejména v druhé polovině seriálu už mi to přišlo až příliš. Naštěstí posledních 15 dílů už tvůrci trochu poupravili okolnosti a zasazení, což vlilo seriálu toliko potřebnou čerstvou krev do žil, která umožnila také více než příjemné a povedené zakončení. Přesto všechno mi ale tahle potrhlá parta dost přirostla k srdci. ()

Šmoula

Neobyčejně vtipné vyprávění o 2. světové válce a osudech lidí žijících ve Francii. Nezapomenutelné scénky, plno narážek a plejáda nejrůznějších postav, které určitě zpestřují podvečerní čas strávený u televizních obrazovek. ()

laserr odpad!

Moc se omlouvám všem, kterým se tento seriál líbí, ale toto je u mě naprostá blbost. Totální idiocká hovadina bez jakéhokoliv šmrncu a na obzoru ani záblsek vtipu. Dal bych aspoň ubohou 1*, ale nevím za co. Fuj, už nikdy víc. ()

RadimFišer

Zábava na večer naprosto ideální. Totální zasvěcení hlubokých pocitů válce. Vylíčení života téměř autentické. Tento film mě dokáže pořádně protřepat a pobavit. Výborné ()

dawe787

Moc úsměvný seriál z prostředí okupované Francie Německem za 2.světové války. Gestapák Flygg mě vždycky rozesměje. ()

J R C Pecuchet

Naprosto originální pojetí anglického humoru. Příběh odehrávající se za 2. světové války ve Francouzkém Nouvionu s jeho postavičkami. Hlášky typu : " Bodré podoledne " nebo " To jsem já Le Clerc " již zlidověly. ()

Pidzey

Trochu kravina, rozhodně to není seriál na který bych čučel díl od dílu. Někdy se však rád podívám a je to docela zábava. Nejlepší jsou Richard Gibson a Arthur Bostrom. ()

Bozvav

Občas vtipné, občas trapné. V své době asi pecka, ns už mi to tak skvělé nepřijde. Víc jak dvě a půl nedám. ()

bundaboy

Bodré podoledne hřeji! Vše tu již bylo napsáno, takže já pochválím vynikající překlad a dabing, za který by ČT měla dostat metál! Navíc drtivá většina hlášek u nás doma dokonale zdomácněla, což považuju za jasný důkaz scénáristické dokonalosti. :) Pro mě jedna z britcomových klasik, kterou můžu vidět pořád a pořád a pořád a pořád... ()

Snape

Dokonalé. Jednoduchá zápletka, minimum lokací, pár postav a přitom obrovská dávka skvělého anglického humoru. Vzhledem k tomu, jak "mám rád" vše německé, mě nejvíce dostávají hlášky nacistů, ale i ostatní jsou úžasní (seržant Crabtree a jeho přibližná slova, otřesná tchýně madam Fanny, atd.). Pochválit musím i český dabing, protože charakteristická mluva Ivy Janžurové či hlas Václava Postráneckého dodaly tomuto sitcomu snad ještě větší šmrnc, než má s originálním zněním. ()

crha

[--] I.série 1. Angláni přicházejí 2. Angláni jsou tady 3. Holubí pošta 4. Záchrana ze Saville Row 5. Poprava 6. Pohřeb 7. Plukovník slaví 8. Tanec Hitlerových hochů [--] II.série 9. Šest velkých melounů 10. Námluvy vdovy Artoisové 11. Přichází polucista 12. Rychle a stylově 13. Souboj 14. Pomsta Herr Flicka 15. Dort ze zámku [--]III.série 16. Ukradený salám 17. Gruber v ráži 18. Salám ve skříni 19. Letecký den 20. Služebné 21. Velký přítěk [--]IV.série 22. Váleční zajatci 23. Taneční vystoupení 24. Kvalita neroste na stromě 25. Létající jeptiška 26. Salám v kalhotech 27. Raketová tchýně [--] V.série 28. Žalář 29. Bramborový aparát 30. Krádež trezoru 31. Svíčky pro Reného 32. Dětská láska 33. Težké manželství 34. Jsme svůj otec 35. Dalekonosný kačer 36. Konference 37. Výbušný nos 38. Sedláci a prodavači cibule 39. Loďka 40. Bankovní loupež 41. Horké peníze 42. Falešné peníze 43. Nemocnice 44. Nášlapné miny 45. Peníze z nebe 46. Vánoční puding 47. Schozeni v Anglii 48. Prťavá ponorka 49. Trezor 50. Kvarteto Excelsior 51. Svatba s Edith 52. Velký splách 53. Enigma [--]VI.série 54. Reného duch 55. Falešní letci 56. Husa s blikajíma očima 57. Záchrana letců 58. Chlapci z rozvědky 59. Plot 60. Fanny se vdává 61. Létající postel [--] VII.série 62. Padělané doklady 63. Výbušné svíčky 64. Let do Anglie 65. René v Anglii 66. Telegrafní sloupy 67. Duch Nuvionu 68. Sudy na víno 69. Pomatené manželství 70. Zmrzlina 71. Cikáni 72. Těhotenství [--] VIII.série 73. Rádio 74. Vydírání a krádež 75. Dynamit pro Hitlera 76. Chycení Hitlera 77. Hitler na útěku 78. Ryba 79. Útěk do Španělska [--]IX.série 80. Větrný mlýn 81. Otroci lásky 82. Amnézie 83. Rybářská přehlídka 84. Golfový klub 85. Konec války ()

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)