Snímek Tron byl v době svého vzniku vpravdě převratný, experimentoval s neprobádanou počítačovou animací a nevídanými vizuálními efekty, které okořenily skvělé akční scény. Flynn (Jeff Bridges) je počítačový expert, který se živí tvorbou her. Soustavně se ale také nabourává do počítačové sítě firmy Encom a snaží se z ní získat důvěrnou informaci. To se ale nelíbí hlavnímu programu, který se rozhodne přenést Flynna do svého království, elektronické civilizace, plné nástrah. Flynn se teď musí probojovat přes počítačové hry a pokusit se zneškodnit neovladatelný a nebezpečný hlavní ovládací program. Jeho jedinou nadějí je odvážný a věrný program Tron, který jako jediný je schopen mocného nepřítele porazit. (Warner Bros. CZ)

Ewík

(23.08.2017) - 3* (Uherské Hradiště) // (06.03.2021): Geniální myšlenka pro film a i když je to dnes už dost retro, pořád to má velké kouzlo. A rozhodně jde o kultovní film, na který se znovu ráda podívám. ()

Bonniesgun

Tak tohle je skutečné retro, které vás přenese do doby, kdy jste byli nadšeni z „pseudo-3-D“ DOSové hry, která vydávala zvuky!!! Kladný hrdina bojuje uvnitř obřího počítače proti zvlčilému systému jako „program“. Nechybí sličné utility, jejichž vztah s programy je patřičně romantický, zákeřní vyhledávači ani všeobecná hrozba „delete“. To vše zabalené v neuvěřitelně „počítačové“ grafice. Škoda, že tenhle film, není víc známý. Myslím, že má potenciál stát se kultem!!! A to je starý víc než 25 let!!!! ()

Arccos

Bohužel nemůžu říct, že bych byl nějak zvlášť oslněn. Nicméně musím ocenit nápad, na svou dobu jistě revoluční zpracování a přímost filmu - žádné dlouhé paběrkování okolo hlavní zápletky. Opravdu jako Load a Game over. ()

takytabornik

Již někdy v roce 85 nad stránkami německého katalogu jsem si říkal, že bych tento „první počítačový“ film chtěl vidět. Dokopal jsem se k tomu až po koupi lístků na jeho pokračování. Čekal jsem nedívatelnou počítačovou vykopávku, místo toho však WOW! 28 let není skoro znát, navíc dějově zajímavý příběh. A tak se bojím, že Tron Legacy bude pouze slabý odvar. Snad ho zachrání 3D!? ()

Stejšn

Fascinace tehdejším nástupem nové vlny domácích mikropočítačů dala vzniknout tomuhle naivnímu dílu. Na svou dobu mohutná výprava nedokáže většinou přebít přiblblý děj a když jsem film poprvé viděl ve svých asi dvanácti letech (tzn. 20 let zpátky), už tenkrát jsem si - jako dítě celkem běžně si hrající s osmibitovými počítači - říkal že Tron je fakt úplně mimo. Do nebes vychvalovaná scéna s motorkami je fakt asi jediná pasáž, která stojí za vidění. ()

yaqwsx

Sci-fi zrovna v oblibě nemám - a TRON mi to jenom potvrdil. Příběh je lehce úsměvný, ale... TRON má svůj osobitý vizuální styl, který ho vyšvihuje o hvězdičku výš. Bez něj by to byl film, o který bych v životě nezavadil. ()

driftm

3* podle mě asi za spracování na tu dobu parádní podívanou jako kostými a i tak po té grafické stránce to bylo na tu dobu až nadprůměr.Ty dvě * které scházejí v hodnocení je asi fakt,že jako youngman mě to moc nechytlo a jako příběh také nic moc takže jedna * za parádní podívanou druhá * za grafické zpracování té doby a *hvězda za originální nápad udělat něco takového-jako udělat svět uvnitř programu to nikoho nenapadlo a myslim si že nebýt jedničky nebyl by matrix nebo dvojka tohoto dobrého filmu či jiné sci-fi kde PC hraje hlavní roli!takže shrnuto je to film který by měl každý buď proto že je již druhý díl tak aby věděl o čem to je,ale za druhé proto že je to opravdu originál! ()

Swayne

Takže fakt - Matrix nebol prvý! Prví boli týpci z Disney, ktorí sa v 82-hom rozhodli naservírovať nám poriadnu dávku 8-bitovej grafiky a vyšlo im to. Tron som si pozrel v skutočnosti iba preto, lebo mi na disku už dlhšie ležalo pokračovanie a nechcel som náhodou niečo "nepochytiť". Film je to pútavý a na svoju dobu bezpochyby revolučný a novátorský. ()

AnnaMae

Počítačové programy jako bytosti ve virtuálním světě a uživatel jako mocná entita, která je stvořila. Virtuální svět je zobrazen tak krásně „primitivně“ a stylově, že nemůže zastarat. Svěží akční scifi dokonce s malým filosofickým přesahem. ***-**** ()

Izi-Peťan

Parádní podívaná, i když je příběh jednoduchý, ale na to se tady nehraje. Náramně jsem si to užíval a jsem hodně zvědav na pokračování. Prvních pár minut jsem měl možná trochu problém, že jsem nechápal, co se tam vlastně děje, ale potom jsem nepřestal čumět. Opravdu super. 80% ()

kubilov

Jeden z nejšílenějších nejvíce nadčasových a nejvíce inovátorských filmů 80. let, úchvatné vnitřní počítačové univerzum a ty nejpočátečnější a nejjednodušší počítačové filmové triky. I po více než třiceti letech si TRON uchovává své mocné kouzlo, které je ještě umocněno perfektním výkonem Jeffa Bridgese, který byl frajer už na začátcích své herecké kariéry. Závody motorek jsou nepřekonatelné! Přesto však dnes převládá pocit, že je to hrozně prázdný film, který přes všechny své vizuální klady dnes již málokoho nezaujme. ()

fordhont

Respektuju danou dobu, kdy film vznikl. Přesto personifikovat počítačové programy mi přijde jako vhodný námět pro bláznivou komedii pro ajťáky, než jako sci-fi (byť odlehčené). Celý příběh vyznívá trapně, naivně a hrozně mě nudil. Jsem rád, že takové filmy už máme za sebou (a nebyla to grafika, která mi na filmu vadila). Kombinace vizuálu a psycho hudby mi navozuje nepříjemné pocity, které byly typické pro tehdejší svět počítačů a videoher. Přesně tohle není můj vkus. ()

subic

Vizuální žánrovka. Světelné obleky mě baví i dnes a film celkovou atmosférou i audiem je pořád zajímavý i dnes. Pokračování po letech ho rozhodně nepřekonalo. ()

mrclTV

Inovatívna myšlienka, že programy a vlastne celý svet jednotiek a núl je svet sám o sebe, je jednoznačne prevratná. Rovnako ako až šokojúci a dlho neprekonateľný (na dobu vzniku) vizuál. Ale škoda, že to je tak smiešne detsky milé. No, ja mám vždy strach z filmov, ktoré sú pod palcom Disney a opäť som ostal sklamaný. Všetko bodové hodnotenie ide na technické prevedenie a nápad (programy, čo majú náboženské cítenie, kde to inde vidíte?) ale dej je úplne slabý. Keby sa z toho nápadu podarilo dostať nejaký ucelený dospelý príbeh, to by bola udalosť desaťročia, inak je Tron iba originálne vyzerajúca bájka pre ajťácke deti. (OK, čiže aj pre mňa :D ) ()

Blazkowicz

Tak tady jde hlavně o vizuální stránku. Na jednu stranu je vizuál fakt povedený, na druhou stranu je v tom lepším případě úsměvný, v tom horším případě k smíchu. Tehdy to asi byla bomba, ale dnes už prostě nikoho neohromí. Zbytek filmu je nuda. Příběhově, hudbou i kostýmy. Každý má na sobě nějaké hadry na maškarní, takže pořádně ani nejde vidět kdo to hraje. 2* ()

johnny01

Příliš mě to nezaujalo. Je obtížné rozlišit mezi hlavními postavami, v závodech různě mění barvy a celkově je to divácky nepřívětivé. ()

Nový Tron nabírá obsazení

24.03.2022

Pokračování Trona našlo režiséra

Pokračování Trona našlo režiséra

11.08.2020

Deset let po Tron: Legacy a osmatřicet let po původním Tronu se studio Disney zdá nachystáno na nové pokračování. To vznikne v režii Gartha Davise (Lion, Máří Magdalena) s Jaredem Letem v hlavní roli… (více)