Snímek Tron byl v době svého vzniku vpravdě převratný, experimentoval s neprobádanou počítačovou animací a nevídanými vizuálními efekty, které okořenily skvělé akční scény. Flynn (Jeff Bridges) je počítačový expert, který se živí tvorbou her. Soustavně se ale také nabourává do počítačové sítě firmy Encom a snaží se z ní získat důvěrnou informaci. To se ale nelíbí hlavnímu programu, který se rozhodne přenést Flynna do svého království, elektronické civilizace, plné nástrah. Flynn se teď musí probojovat přes počítačové hry a pokusit se zneškodnit neovladatelný a nebezpečný hlavní ovládací program. Jeho jedinou nadějí je odvážný a věrný program Tron, který jako jediný je schopen mocného nepřítele porazit. (Warner Bros. CZ)

cure

Tento kúsok si za príbeh, nápad a spracovanie s ohľadom na rok svojho vzniku 5 hviezd u mňa zaslúži. Bavilo ma to veľmi aj po 20 rokoch a začiatok filmu, keď Flynn alias Jeff Bridges gambluje na automatoch mi silno pripomína maringotky, čo chodili z mesta do mesta s desiatimi automatmi, kde fičali strielačky za dve kačky z čias sinclaira zx spectrum. Nahánačka na motorkách, súboj s tankom alebo záverečný boj a konečná záchrana celej počítačovej krajiny ....pre mňa je to klasika v žánri a naviac tam hraje mladý Lebowski. 93%. ()

bolf!k

Těžko hodnotit. Ale popravdě, zatímco u jiných starších filmů mě speciální triky lezou na nervy, tak u tronu mi k tomu počítačovýmu světu seděli a koneckonců mě i bavily. 75% ()

Torgal

Tento film neuveriteľne predbehol svoju dobu. A to je jeho čaro i jeho prekliatie. Možnosti vizualizácie počítačového univerza boli jednoducho mimo možnosti roku 1982. Retro ladenie mi ale spočiatku nevadilo, problém nastal až keď som bol nútený sa naň pozerať vyše jednej hodiny v kuse. Príbeh na pozadí "v skutočnom svete" je primitívny až hanba a ťahá hodnotenie silne nadol. Bohužiaľ ani dej vnútri počítača nie je ktovieako úžasný. Úprimne povedané, keby tento film nevznikol pred takmer 30-timi rokmi, hodnotil by som oveľa tvrdšie, ale fascinovaný originalitou zápletky udelím (relatívne) priaznivé hodnotenie. 6-/10 ()

kuces

Vizualizace a originalita neskutečných rozměrů. Pár nelogičností s chutí přehlédnete a užijete si tu jízdu. ()

Filmárik

Prvý krát som sa o tomto filme dozvedel pred rokmi pri čítaní recenzie na hru Tron 2.0 a od vtedy som sa ho chystal pozrieť. Učinil som tak nedávno najmä vďaka blížiacej sa premiére high-def pokračovania. Na svoju dobu nevídaný technologický pokrok z celou plejádou štýlových vychytávok. Príbehovo je to však zbraň dvojsečná pretože v reálnom svete je to miestami IT dráma no akonáhle sa Flynn prenesie do hry tak je to dobrodružný film pre deti. Nieje to negatívna kritika ale forma mnohonásobne prevyšuje obsah a zlé jazyky hovoria že takmer za 3 dekády sa toho moc nezmenilo no o tom sa najskôr budeme musieť presvedčiť na zapožičané 3D okuliare. ()

TooMoneyToo

Jelikož mi jisto jistě neunikne letošní novinka TRON: Legacy, tak sem si musel doplnit znalosti... Slabší, ale ne bezduchý příběh staršího TRONa, přebije na tu dobu neuvěřitelný audiovizuální úkaz. Některé scény jsou tak pompézní, až se mi z toho tajil dech! Bridges aka Clu plus Tron a Yori jsou fakt cool! ()

LojZza

Klasicke dilko, ktere sice vypada stare, ale nikoliv zastarale. Uprimne, kdybych nevedel, ze je film natoceny v roce 82, tipoval bych ho spise na polovinu let devadesatych. Staticky svet vypada i po skoro 30 letech naprosto paradne, jedinny problem je v pohyblivych modelech (hlavne tanky a motorky). Ale i tak tvurci maji muj obdiv, ze neco takoveho vytvorili v dobe kdy byl i MS-DOS v plenkach. Pribeh vlastne ani nestoji za rec - nadany programator s tvari Jeffa Bridgese se nestastnou nahodou dostane do sveta uvnitr pocitace, ze ktereho se musi dostat ven a cestou stihne osvobodit cely system od tyranskeho ridiciho programu. ()

PEZ

Za originalitu a napad by si Tron zasluzil plne hodnotenie a vidiet ho v dobe vzniku, nevahal by som ho aj dat. Som si isty, ze by som ho vnimal rovnako ako v roku 1999 Matrix. Istym sposobom to JE Matrix 80. rokov, doslova prapociatky cyberpunku. Len skoda, ze v roku 2010 su uz triky naozaj zastarale a pribeh dnes uz prilis jednoduchy, miestami az vedlajsi. Rovnako aj zaver - prilis na rychlo spraveny, vacsia gradacia by nezaskodila. Velka skoda, pretoze Tron vobec nie je zly. Cely cas som bol v ocakavani, ze co sa stane dalej a napriek vyssie spomenutemu, som rad, ze som ho videl. Skvela priprava na dvojku. :) UPDATE 06.07.2013: S odstupom casu musim konstatovat, ze TRON ostal uz len technologickou prezentaciu doby. Mal som moznost vidiet zrestaurovanu anniversary bluray edition a ta vyzera pekne aj dnes, urcite by som filmu nehadal 30 rokov. Niektore efekty su dodnes skvele. Technologicky islo o prevrat, pouzili sa dovtedy neslychane postupy, tocilo sa ciernobielo a dodatocne dofarbovalo, herci hrali "na slepo" a Americka Akademia nenominovala film na Oscara za vizual len preto, lebo v tom case pokladala pouzitie CGI za podvadzanie (TRON dostal aspon nominaciu za kostymy a najlepsi zvuk). Predsa o 14 rokov neskor dostal Oscara za Technical Achievement Ken Perilin, ktory pre film vyvinul tzv. "Perlin noise" (pocitacovy vizualny efekt, ktory simuje iste prirodne elementy, najma v situaciach, kde je slaba vypoctova sila). Pribeh je bohuzial prilis trivialny a miestami dokonca nudny. Dnes uz radsej odporucam TRON: Legacy (kde ovsem tiez forma vyhrava nad obsahom). ()

Iriquindae

Opravdu originální film zobrazující virtuální svět uvnitř počítače. Pro ty, kteří vyrostli na osmibitech, je jednoznačnou povinností. Nepřijde mi, že by efekty zastaraly, takhle to prostě opravdu vypadalo :) Škoda banálního příběhu, ale nápad a zpracování stačí samo o sobě i dnes. ()

Pekisan

Celkom zaujmavy film aj ked v dnesnej dobre uz dost zastaraly, stale vsak podivne novatorsky. Kusok historie, ktoru by (hlavne pc typci) mali vidiet. ()

AxelWers

Zaujímavá myšlienka transformácie ľudí do počítačovej hry a snaha o prežitie. Jeden z najlepších sci-fi filmov začiatku 80-tych rokov. Vo filme sa predstavilo niekoľko známych hercov, ktorí kariéru ešte len mali pred sebou. ()

TommyGun89

Vraťme se skoro o třicet let zpět a o tomto filmu můžeme říci: Je to převratný snímek s neprobádanou počítačovou animací a nevídanými vizuální efekty. V dnešní době už toto bohužel říci nemůžeme... ()

papaguy

Videoherní fantazie o tom, co se stane, když se tvůrce počítačového systému ocitne uvnitř... 80-kové zajímavé a mírně ulítlé B-čko z dřevních dob filmových triků z prostředí vývojářů videoher. Právě ta B-čkovost, byť v kulisách vytvořených na svou dobu převratnými filmovými triky, hodně shazuje celkový dojem a mé hodnocení. Shlédl jsem čistě ze zvědavosti, abych se seznámil s předchůdcem Trona z r. 2010, který mě hodně bavil. Ale ejhle – i s ročním odstupem od shlédnutí si rád některé scény vybavím. Má to prostě svoje kouzlo. Jistá technická zastaralost tento dojem jen posiluje. Programy, ve virtuálním světě, které vypadají, myslí a cítí skoro jako lidé...:-) Nejděsivější představa těchto programů je být rozložen, což je faktická smrt, nebo ještě hůř, skončit jako software v nějaké kalkulačce... Tvůrci nového Trana přebrali hodně vizuálních nápadů. Tak možná proto na mě design Trona z r. 2010 působil dost retro. ()

Kolyas

Vizuálně skvělé, ale ten prostředek filmu, kde pořád někdo někoho nahání a všichni u toho po sobě něčím házejí, byl vážně dost nudný a nebýt občasného zdřímnutí, asi bych za zbytečnou zdlouhavost hodnotil méně hvězdami. Je ale pravda, že asi nejsem úplně cílovým divákem, počítačové hry nikdy nepatřily do mých "nejvyšších priorit"... ()

Carthorias

LFŠ 43 (Film 22): Ve své době ohromující trikové scény (prakticky celý film se odehrává v digitálním světě) a především graficky originální ztvárnění (tak 75 procent barev co uvidíte je černá či varianty šedé, zbytek jsou různě svítící linky) jsou hlavním tahákem Trona a důvod proč ovlivnil tolik puberťáků v době svého vzniku. Dobrým příkladem jsou například Matt Stone a Trey Parker, špatným příkladem je Tron Guy. Postavy jsou jinak dist ploché, a hlavní hrdina mi byl svým cocky Han solo šviháctvím vyloženě protivný. Pro kohokoliv, kdo se považuje za gamera povinnost, u které ale převažuje forma nad obsahem ()

LordMysti

Ano, Tron byl první svého druhu, navíc povedený, napínavý a neskutečně kultovní. Tento film bych zařadil na počátek mezi kultovní přelomové filmy jako byl Jurský park, Matrix (Johny Mnemonic) nebo 300. Ano je to přesně tato vize která mě tenkrát oslovila a změnila můj náhled na život či potvrdila tento náhled. ()

Teleri

Vyloženě nádhera. Průnik do paralelní reality. Odporná Řídící jednotka ovládá kybersvět a unáší a terorizuje nevinné programy. Uvěznění uživatele se ale jednotce moc nevyplatí. Nastává boj za svobodu v úžasných kulisách herních map a virtuálního prostoru. Dalekosáhlé plány na ovládnutí světa Řídící jednotkou jsou ohroženy. Skvělý snímek plný nečekaných situací a výjevů. ()

Joski

Jediná Disney produkcia, ktorá ma pre mňa atmosféru i po toľkých rokoch:-) "Ohrievač menom PMD" a ATARI bol môj detský "tajomný virtuálny elektro svet". Jednoduchá PC grafika ešte v plienkach to je ten správny priestor pre fantáziu:-) Mnohé najnovšie 3D animácie nemajú také čaro kresby a pohybu ako časom zapadnutý program T R O N: ()

Jeff Bridges míří zpět k Tronovi

Jeff Bridges míří zpět k Tronovi