Snímek Tron byl v době svého vzniku vpravdě převratný, experimentoval s neprobádanou počítačovou animací a nevídanými vizuálními efekty, které okořenily skvělé akční scény. Flynn (Jeff Bridges) je počítačový expert, který se živí tvorbou her. Soustavně se ale také nabourává do počítačové sítě firmy Encom a snaží se z ní získat důvěrnou informaci. To se ale nelíbí hlavnímu programu, který se rozhodne přenést Flynna do svého království, elektronické civilizace, plné nástrah. Flynn se teď musí probojovat přes počítačové hry a pokusit se zneškodnit neovladatelný a nebezpečný hlavní ovládací program. Jeho jedinou nadějí je odvážný a věrný program Tron, který jako jediný je schopen mocného nepřítele porazit. (Warner Bros. CZ)

Dadel

Na svou dobu revoluční počin po výtvarné stránce, který ale trpí hlavně ve druhé polovině ztrátou tempa, a herci jdou v uniformovaných kostýmech jen špatně rozeznat. Ale jako vzpomínka na osmibitové počítače a tehdejší hardcore akční hry je to příjemné:) ()

Psema

Myšlenkově bohatá jízda skrze kyberprostor, jejíž vizuální stránka obstojí i v dnešním světě MACů a Windows 7. Jediné, co Tron sráží poměrně dost dolů a zabraňuje opravdu plynulému diváckému pošušňáníčku, jsou poněkud plytký děj a místy velmi bídná režie, která si neumí poradit s dramatickými momenty a ani na vteřinu nezvládá práci s emocemi. 7/10 ()

TheDarKnig

hm, tak jsem se při příležitosti, kdy jsem konečně dostal do rukou Trona Legacy rozhodl, že se musím podívat i na dlouho uskladněný první díl, protože kdybych se nepodíval teď, po shlédnutí druhého dílu už nikdy. A... nepřekvapilo. Ničím zajimavý příběh, začátek filmu by mohl být prostředek, úvod opravdu úplně chybí a proto jediné, co je na filmu zvláštní a kultovní, je velmi neobvyklé a na svou dobu úžasné vizuálně propracované prostředí uvnitř počítače. Ale to je opravdu málo a ještě méně je to dnes, kdy mně i přes to, že jsem zcela uznal jeho prvenství, grafika a celý svět tam uvnitř po nějaké době začal iritovat a skoro mně rozbolely oči i hlava. Na dnešní dobu žel příliš zestárlé, anebo možná jen na mně příliš nestrávitelné... i díky otravným hercům a podivně nevýrazného Bridgese, který je ted mnohem víc cool ()

genetique

Na jednoduchej zápletke postavená dobrodružná sci-fi fantasy, ktorá je svojím grafickým, audiovizuálnym spracovaním atraktívna ešte aj dnes. Originálny námet vidím ako stále rovnako príťažlivý, dnes už aj pre široké publikum. Myšlienka totiž od jeho vzniku, po vyše dvadsiatich piatich rokoch, nenašli žiadneho konkurenta, ktorý by tento nápad vykrádal, či kopíroval. A tak sa môžme v blízkej budúcnosti (pravdepodobne) tešiť na pokračovanie programáckej jazdy, ktorej nápad je jednoduchý ako prvý binárny program, výsledok má však podobu najzložitejšieho a najkvalitnejšieho operačného systému. 80%. ()

Hellboy

Bohužel absolutně nedokážu docenit, jak moc převratně Tron musel působit v době svého uvedení. Ale neustále jsem se o to snažil. Myšlenka a částečně i provedení mi připadají fantastické. Příběh ale spíš kolísá, v určitých chvílích vyloženě drhne. Vykrádání či půjčování si ze Star Wars zde není tak očividné, rozhodně ne tak, jako v pokračování Tron: Legacy. Což je mimochodem film, který z větší části dojíždí právě na některé postuláty tronovského světa stanovené v tomto filmu. Oba filmy jsou značně nedokonalé, ale stejně je mi první Tron sympatičtější. Je z něj cítit, že je to skutečný průkopník, všechny ty hloupé naivity mu mohu snáze odpustit, než pokračování. ()

3DD!3

Když jsem byl malý a viděl TRON poprvé budil jsem se z nočních můr kde mě rozložil počítač což jasně ukazuje, že pro malé děti tenhle film opravdu není. Teď o X let pozěji můžu zpětně ocenit chytrost, promyšlenost a hlavně originalitu toho nápadu. Včera jsem mimochodem viděl ukázku z pokračování a vypadá to opravdu hodně zajímavě. Těším se. ()

Le_Chuck

Silný závan osembitovej nostalgie VHS-iek. Toto je film dámi a páni, kvôli ktorému som si ako malý zamiloval žáner sci-fi (Star Wars sucks :)). Dobový experiment a zároveň malá-veľka filmová CGI revolúcia, ktorá prvý krát priniesla počítačom generované obrázky na plátna kín. ()

berg.12

Jestli se kdy nějaký film netrefil do filmové historie, pak Tron je určitě jedním z nich. V čase, kdy byl svět zcela okouzlen pohádkovým E.T. Mimozemšťanem, přišel dokonalý protiklad toho, co očekávat od studia Disney - antirodinný film, jehož úvahám o kyberprostoru mohlo ve své době rozumět akorát pár nerdů. Experiment, o kterém jen málokdo ze studia měl představu, jak ve finále bude vypadat. I Akademie měla problém s nominací, protože vyrábět triky v počítači jí přišlo jako nějaký podvod. Film zůstal prakticky bez divácké i filmařské odezvy, zapadl a s příchodem skutečné CGI vlny o deset let později působil už jako bizarní relikt. O to víc ale vynikne jeho jedinečnost. ()

viperblade

Na svou dobu revoluční dílo, především po grafické stránce (jak se asi diváci za 20 let budou dívat na takového Avatara?) Každému je asi jasné, že dnes právě tou grafikou moc lidí film nezaujme, nicméně je zde pár věcí, které vás určitě zaujmou. Především skvělý Jeff Bridges, dobře propracovaný svět "za monitorem" a fakt, že se chystá pokračování, kvůli kterému jsem si tento film pustil. Takže, za čtyři měsíce se opět vydám(e) do tohoto světa, akorát s tím rozdílem, že Jeff už trochu zestárl a triky "trochu" pokročily vpřed. Já se těším a tomuto dílu dávám čtyři hvězdy. ()

MM_Ramone

Nie je "Tron" ako tron. Tron s malým té (tron) je dnes už bohužiaľ zasa aktívny člen tejto filmovej databáze, ktorý ju svojimi detinskými komentármi zahlcoval dlhé roky a pokračuje v tom i v súčastnosti. Považujem ho za namysleného mudrosráča. Odpadový, nadhodnotený užívateľ, lovec bodov a fanatický libtard. "Tron" s veľkým T je americký sci-fi cybernetický snímok, ktorý bol natočený v roku 1982. Boli v ňom použité na svoju dobu prvotriedne, progresívne počítačové triky a efekty. Vizuálne je to pôsobivé, no dejovo dosť nezrozumiteľné. Má to svoje kvality, ale moc ma to nebavilo. Trojhviezdičkový film. *** ()

Spooner

I po letech originální, poutavý a svým způsobem nadčasový film, který strhne hromadou nápadů a také triky, které ani téměř 30 letech neztrácejí kouzlo a nejsou k smíchu. Jeff Bridges je sympaťák a Lisbergeg to natočil tak jistou rukou, že se ani přes slabší příběh nebudete na chvíli nudit. Dvojka bude mít, co dělat, aby tohle překonala. ()

Xmilden

Je možné že nebýt Tron:Legacy tak by mě tento film míjel dále. Jelikož se ale chystám kouknout na novinku, musel jsem si v prvé řadě splnit domácí úkol. Nějaký delší komentář bez znalosti novinky nemá smysl psát. K Tronu (1982) snad jen tolik: převratná počítačová animace na rok vzniku výborná, děj zajímavý, trošku filmu došel dech asi 30 minut před koncem. Takže 65%. ()

FlyBoy

Automaty sa odjakživa delili na A) Hazardné B) Herné. Tomu prvému som nikdy (dokonca ani v Las Vegas) na chuť neprišiel, tomu druhému som ako malý fagan nedokázal odolať. Ich užívatelia sa zvykli členiť na A’) Gamblerov B’) Gamerov. A’-čkom bol podivín z krúžka, sused cez chodbu aj zrzka z Družby, zúfalci ktorým splýval svit dňa so zatmením noci a peniaz bol nadovšetko, naviesť som sa nedal. B’-čkom bola húfa nerozdeliteľných kamošov z ulice, chlapčiská čo prekutrali každučký kút sídliska a keď sa vyčerpali, hľadali rozptýlenie v pípajúcich a blikajúcich mašinách, prehovoriť som sa dal. Tie časy sú už dávno preč, ale nie je “Tron” oživujúcou návratkou? Príkazové riadky, centrálna jednotka, disky, bity, cykly boli súčasťou žijúceho systému, ktorý čakal na infiltráciu právoplatného pôvodcu a nastolenie spravodlivej konfigurácie. Lisberg nazrel do budúcnosti, cez banálny skript a raritnú 8-bitovú grafiku vyšliapal chodníček pre novodobých prieskumníkov virtuálnej reality. Taká kolegialita sa cení. ()

Tom_Lachtan

přestože technicky dnes již zastaralejší, má Tron obrovské kouzlo, v některých momentech sice trošičku nudnější a jednodušší, ale to při ryze dobrodružném snímku s tak úžasnou atmosférou není naškodu ()

-bad-mad-wolf-

Kdo by čekal v roce 1982 u filmu téma počítačových programů, virtuální reality? Kostra příběhu je jednoduchá a infantilní, ale na tu barevnou magořinu se kouká dobře i dnes. Dejme tomu, že programy žijí svůj vlastní život. Jejich svět je zobrazován tehdejší jednoduchou grafikou, vesměs jen geometrickými koridory, zářícími barevnými čarami. Je tu jeden velký zlý program, takový Darth Vader počítačové říše, do které se shodou okolností přesune uživatel - tedy člověk. Nemusím říkat, že se rozhodne nakopat bastardskému programu řiť a obnovit svobodu bitové říše... to je fuk. Hlavní roli totiž hraje jen a pouze vizuální zpracování, originální a jedinečné i dnes, v oné době to ovšem teprve musel být nářez. Scénář hází pod nohy hlavní postavě i jeho kamarádům - programům jeden akční moment za druhým, takže se pořád utíká, létá, střílí a bojuje, čáry, světla a hranatá tělesa létají na všecky strany... nic víc v tom není. Ale kouká se na to vážně celkem dobře... ()

Ampi

Pěkný a originalní film i na nejen svoji dobu. Paraxodně jsem se ke psání komentáře dopracoval až po zhlednutí Trona:dědictví. Kdy jsem si prvního Trona trochu oživil. Docela by nebylo špatné kdyby nějaké kino udělalo dvojprojekci. Malá perlička na zavěr až teď jsem si všimnul, že v drobné roli se tu objevil i pozdější americký ninja Michael Dudikoff. Taky by mne zajimalo kolik lidí vidělo Trona než šlo na Tron:Legacy. ()

kinej

Ze starého Trona mám rozporné pocity. Celý Tron je totiž vysloveně záležitost estetiky, designu a speciálních efektů. O nějakém ději nebo výraznějších filmařských výkonech nemůže být řeč. No a právě ona vizuální složka vypadá chvílemi směšně a občas zase žasnu nad genialitou návrhářů. Zaujmou například některá prostředí. Byť zastaralá, nelze jim upřít originální koncepci, ucházející jsou i kostýmy. Ale jiná prostředí jsou fakt bídná a například animované pasáže vypadají jako by je někdo zapomněl renderovat a triky často působí naivně a komicky. Tron rozhodně tedy není nijak zvlášť kvalitní filmařina, ale kombinací práce nadaných výtvarníků, tak vznikl jakýsi fenomén založený zejména na konceptu počítačového světa a jeho estetice, který přebil ostatní slabiny filmu a vlastně je učinil nepodstatnými, neboť je to právě vizuální složka a nic jiného, co je v souvislosti s tímot filmem vnímáno. A význam tohoto fenoménu v nějaké podobě přetrvává dodnes, byť spíš coby osmdesátkové retro. ()

LiVentura

Na dobu svého vzniku velmi propracované a muselo být hodně drahé. Dává podklad dalšímu a lépe propracovanému sci-fi příběhu s uzasnymi vizemi a světem. ()

Nový Tron nabírá obsazení

24.03.2022

Pokračování Trona našlo režiséra

Pokračování Trona našlo režiséra

11.08.2020

Deset let po Tron: Legacy a osmatřicet let po původním Tronu se studio Disney zdá nachystáno na nové pokračování. To vznikne v režii Gartha Davise (Lion, Máří Magdalena) s Jaredem Letem v hlavní roli… (více)