Snímek Tron byl v době svého vzniku vpravdě převratný, experimentoval s neprobádanou počítačovou animací a nevídanými vizuálními efekty, které okořenily skvělé akční scény. Flynn (Jeff Bridges) je počítačový expert, který se živí tvorbou her. Soustavně se ale také nabourává do počítačové sítě firmy Encom a snaží se z ní získat důvěrnou informaci. To se ale nelíbí hlavnímu programu, který se rozhodne přenést Flynna do svého království, elektronické civilizace, plné nástrah. Flynn se teď musí probojovat přes počítačové hry a pokusit se zneškodnit neovladatelný a nebezpečný hlavní ovládací program. Jeho jedinou nadějí je odvážný a věrný program Tron, který jako jediný je schopen mocného nepřítele porazit. (Warner Bros. CZ)

Shakers

Tron: Legacy je vymakaná audiovizuálna bomba, ktorá funguje skvelo aj bez prvého dielu. Nemal som v pláne sa na prvý diel niekedy pozrieť, pretože ma to spracovanie celkom odpudzovalo a nakoniec je to pre mňa ten najväčší problém. Tie kostýmy a to spracovanie som nevedel zhltnúť a prišlo mi to strašné. Nechápte ma zle, staré filmy mi problém nerobia (Star Wars, Alien) ale toto nie je jeden s tých nadčasových filmov. V dnešnej dobe sa na to pozerá dosť ťažko, no verím, že v dobe uvedenia to musel byť celkom zaujímavý a originálny zážitok. 50% - 2* ()

burina

Nerada používam túto vetu, ale tu je veľmi príhodná: Na svoju dobu vynikajúci film. Ikeď miestami trošku epileptický. :-) ()

playboxguest

Dneska spíše úsměvné, ale zcela vážně říkám, že bych chtěla vidět film v roce vzniku (být už tehdá na světě). Tehdá to musela být vizuální pecka. 50% ()

Rover

Hodně legrační bity - yes-yes-yes :-) Ty mě pobavily vskutku hodně. Jinak zajímavý snímek s výtečnou grafikou, která mě vůbec nenudila - čehož jsem se trochu bál. Ale je fakt, že jsem ke konci začínal mít problémy vyznat se v jednotlivých programech a uživatelých. HUDBA: Wendy Carlos - Já nevím, jak tyhle orchestrálky hodnotit. Nějak mě neberou, a tady sis tím skladatelka mohla pohrát více. ()

Madsbender

Sledovať TRONa dnes je ako oprášiť starý videoherný automat, pomaly prejsť prstami po ošúchaných tlačidlách, vziať do ruky joystick, nahmatať dierku a vhodiť mincu. Akonáhle sa rozžiaria svetielka, začne hrať hudba a na obrazovke sa objaví miniatúrna postavička alebo formula, začnete spomínať... ////////// Vizuálne a technologicky dodnes potvrdzuje jasný status priekopníka počítačovej animácie, trikov a digitálnych efektov. A tá hudba... Wendy Carlos vedel, ako publikum správne nažhaviť na tie roky 90. Budúcnosť hráčom nikdy nepriala viac. 80% ()

hippyman

bit, či nebit, o to běželo v barevných lejzrech a blejzrech na gridu z ulítlé kultovosti a úsměvných retrotriků. 60% a end of line. ()

Pilda17

Tron není špatný, ale něco mu chybí. Jestli je problém v muzice na kterou nejsem zvyklý, jelikož je film z roku 1982. Nebo efekty, které na tu dobu jsou perfektní, ale bohužel nejsem v době 1982, tudíž mě také nějak neuchvátily. Pokud bych na snímek koukal a žil v té době tak bych řekl, že Tron je revoluční film. Největší problém je, že Tron nemá reklamu jako jiné filmy, tím se stal neznámým a brzo se zapomnělo. Vzpomíná se až téměr o 30 let déle, když se rozhodl točit Tron Legacy do kterého dávám víc nadějí, poněvadž efekty mohou být skvělé... 6/10 = 60% ()

Deimos

DivX/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +originalita, ve své době mistrovské technické zpracování, atmosféra, Jeff Bridges -dnes efekty působí úsměvně, popravdě mě to do děje nevtáhlo tak moc jak jsem očekával, prostě trochu jsem koukal po tlačítku reset/// Dnes kult na který jsem byl velmi zvědav. A protože jsem to ještě neviděl a v kině netrpělivě očekával pokračování, musel jsem si to sehnat a vidět. Kdo to viděl kdysi, určitě na něj zapůsobí velká dávka nostalgie. To na mě bohužel neplatí a musím hodnotit to co jsem viděl. Bohužel mě to nějak zásadně nestrhlo. Víc jsem si všímal technického zpracování, které odpovídá své době. Uvidíme jaké bude pokračování./// Celkem 68%/// ()

HAL

Svým způsobem velmi "Matrixovský" film, ale přesto silně zapadající mezi ostatní "teen" fláky z osmdesátek. Jak stokrát omletým příběhem o zlých korporátnících se zlými programy co chtějí ovládnout svět (jen se stylovou herně-arkádovou příchutí), tak hlavně odlehčeně cheesy atmosférou. Moc vážně se ten film tedy nebere... a to je jeho jediné štěstí, protože z ujeté kraviny se tím snadno přesouvá do kategorie "divné a vcelku zábavné". Obzvlášť díky trikovým scénám které sice technologicky zestárly víc než pyramidy, ale díky jejich přestylizovanosti ve skutečnosti zastarat nemůžou nikdy. Protože i hranaté polygony v pastelových barvách prostě vypadají docela cool... a jediné co tak z dnešního pohledu vypadá opravdu hodně hrozně jsou příšerně naklíčovaní živí lidé do tohoto CGI prostředí. Holt, do Avataru bylo tehdy ještě dost daleko. 7/10 ()

InJo

Asi půjdu proti proudu, ale podle mě je první TRON docela nuda. "Kreslené" triky z dnešního (2010) hlediska vypadají staře (nevěrohodně), prapodivně (zhuleně), často i chaoticky a neuchopitelně, a hlavně neplní svou primární funkci - nefascinují a nelahodí oku. To, že vizuální stránka (neboli ústřední lákadlo) silně zestárla, by se dalo omluvit a přehlédnout, kdyby film dokázal upoutat dějově. Ale bohužel - příběh je nenápaditě a laxně odvyprávěn (svět uvnitř počítače a pravidla jeho fungování nám nejsou de facto vůbec představeny, jakoby to pro běžného diváka měla být všechno samozřejmost, což mi nepřijde zrovna jako dobrý tah, poněvadž se ve filmu odehrává nemálo věcí, jejichž smysl mi trochu uniká), zápletka nemá moc šťávu a absence vynikajících scén taky na zážitku nepřidá. Jako dostatečně výmluvné mi přijde to, že z mých přátel mě v tuto chvíli nenapadá skoro nikdo, komu bych tento proslulý a jistě i kultovní Lisbergerův opus doporučil... I přesto se na 3D pokračování poměrně těším (i když nezastírám, že je tomu tak z velké části kvůli soundtracku od Daft Punk, který jsem si oblíbil už při samotném poslechu). 50 - 60 % ()

Webb

Tron je názornou ukázkou jak začínala počítačová grafika. Bohužel mě snímek ve větší míře nezaujal. V brzké době přijde pokračování s názvem Tron Legacy a my uvidíme ten grafický pokrok za 28 let. ()

Jordan

vizuálne . . . pôsobivé . . . no, povedzme - zvláštne, ale rozhodne ťažko definovateľným spôsobom . . . film sa vezie na vlne úspechu počítačových hier a 8bitových zábaviek, ktoré začínali prerážať svoju cestu k užívateľom, inak je ale nesmierne okatou vykrádačkou Hviezdnych vojen a čiastočne aj Lucasovho debutu - čo však nemení nič na fakte, že táto pre niekoho kultová (každopádna číra a čistá žánrová) záležitosť poslúžila ako veľký vzor a priestor pre "inšpiráciu" veľkému Matrixu (ktorý, ostatne, ako to tuším user "tron" v komentári k tuším "Bladeovi" vystihol, je celý poskladaný z iných filmov); toto dielko zaradzujem medzi moju top 10 bizarných filmových experimentov; ()

Anderton

Nejaký Steven Lisberger zaviedol v svojej dobe publikum na miesta, kde ešte nikdy predtým neboli a prežívali úplne nový typ príbehu. Za túto inováciu a originalitu si film svoje vysoké hodnotenie zaslúži. Efekty síce zostarli, ale napriek tomu mi nepripadajú smiešne, skôr vzbudzujú túžbu po ich preskúmaní, po tom, akým štýlom bolo možné pred 30 rokmi niečo podobné natočiť. Zaujímavé, že podobný virtuálny typ sci-fi sa v budúcnosti vďaka Tronu príliš neuchytil. ()

AllShallFall

Jak už jsem několikrát zmiňoval, tak nejlepší filmy vznikaly v 70,80 a 90 letech. Lidská fantasie byla neuvěřitelná. Snaha udělat co nejlepší efekty, neustále vymýšlet nové a nové způsoby jak diváka více vtáhnout do filmu. Věřím, že tehdy když tenhle film byl v kinech tak divák musel mít otevřenou hubu. Na dnešní dobu je to šíleně laciné. Ale to byly i jiné filmy, jako Vetřelec a jaký měl úspěch. Stejně tak i Tron se stal pánem svého druhu. Sci-fi typu virtuálních světů a hlubokého podvědomí nejsou má silná stránka. Ale tohle je úplně jiná liga. Tady nechyběla akce a napětí. A hlavně to nebylo fanaticky přehnané. ()

swamp

Počátkem devadesátých let se ke mně skrze televizi dostalo dílko, na které jsem rád vzpomínal jako na "ten film, kde se někdo dostane do compu, tam jezdí na motorce v šílených závodech na život a na smrt a bojuje se světélkujícím létajícím talířem". A tento popis by dnes prakticky stačil. Oním filmem je TRON, tím "někdo" je sympatický rošťák Jeff Bridges.. a zbytek je prakticky pravda, včetně toho frisbee. :) Na příběhu totiž není důležité cokoliv hledat. Zásadní je vizuální stránka, která je na rok 1982 naprosto úchvatná. Tudíž zatlačuji nostalgickou slzu v oku a netrpělivě vyhlížím pokračování s podtitulem Legacy. "Greetings, programs!" ()

Ant

Jsem už příliš zhýčkaná dnešními efekty, a tak úplně nedokážu docenit, čeho původní Tron dosáhnul. Začátek a konec má navic strašně uspávací tempo, což bych zrovna u tohohle filmu nečekala. Tak jako tak se ale na rok 1982 jedná o dost velký pokrok, a už jen proto je to tak fascinující film. ()

Slartibarkfast

Nádherný film, který byl ve své době naprosto průlomový. Skvělá grafická stránka a úžasné kostýmy, jejichž podobnou kvalitu jsme mohli vidět snad jen ve Hvězdných válkách. Když jsem ho viděl jako dítě, nevycházel jsem z úžasu a naprosto mne pohltil. Zamiloval jsem si ho a navždy bude v mém srdci. Po letech je možná trochu omšelý a některé efekty mladší diváky spíše pobaví, ale přesto je to snímek, který předběhl svou dobu. Jsem zvědavý na pokračování v novém grafickém kabátě. Kultovní záležitost pokračuje.. 85% ()

Nový Tron nabírá obsazení

24.03.2022

Pokračování Trona našlo režiséra

Pokračování Trona našlo režiséra

11.08.2020

Deset let po Tron: Legacy a osmatřicet let po původním Tronu se studio Disney zdá nachystáno na nové pokračování. To vznikne v režii Gartha Davise (Lion, Máří Magdalena) s Jaredem Letem v hlavní roli… (více)