Jmenuje se Bond. James Bond. A vyráží do své první akce. Tři zabijáci, maskovaní za neškodné slepé žebráky, zavraždí na Jamajce agenta britské tajné služby i jeho sekretářku. Londýnská centrála MI6, vedená odměřeným šéfem M, pošle na Jamajku jednoho z nejlepších agentů s povolením zabíjet – Jamese Bonda. Jde totiž o mnohem víc než o zmizelého spolupracovníka; z oblasti Jamajky podle všeho pochází rádiové rušení, které má za následek vychylování amerických raket z jejich původního kurzu. James Bond neboli agent 007 se hned cestou z letiště musí vypořádat s útočníkem, který se vydává za řidiče z britského konzulátu. Zanedlouho se v centru jeho pozornosti ocitne nenápadný ostrůvek Crab Key, který je ve vlastnictví bohatého čínského podnikatele jménem Dr. No. Ten na Crab Key údajně těží bauxit. Bond však zjistí, že je zde tajná jaderná základna, s jejíž pomocí chce šílený Dr. No ovládnout západní i východní mocnosti... První filmová adaptace literárních předloh Iana Fleminga, natočená s relativně nízkým rozpočtem, odstartovala jednu z komerčně nejúspěšnějších filmových sérii v dějinách kinematografie. Snímek, jemuž za svou hvězdnou kariéru vděčí charismatický představitel Jamese Bonda, skotský herec Sean Connery, vznikl v roce 1962. (Česká televize)

Hopper

Klasická záležitosť, ktorá to celé odštartovala s Connerym, Ursulou Andress a Jackom Lordom. Dnes už možno trochu smiešne pôsobiaca záležitosť, ale určite nesmrteľná. ()

Perry-

První Bondovka pro mě znamenala docela zklamání. Bylo to, jak to říct a neurazit, nudné. Spíš než bondovka se to podobá detektivce, ty jsou ale dnes lepší a hlavně svižnější. Konec dnes také spíše pobaví, než abychom čekali, jak to dopadne. Honey Ryder je sice pěkná, ale to je tak vše. JInak je spíš otravná. Tenhle Bond mě velmi zklamal. Slabé 3, spíš je to na 2*. Naštěstí se situace začala postupně zlepšovat. ()

B4TM4N

Težko hodnotit s odstupem 50 let. Jakožto vyznavač nové bondovské "vlny" (jestli se tak dají nazvat 2 filmy, minimálně je to ale šplouch) mi přece jen animálnost Davida Craiga chybí - i když Sean taky na tom není špatně, jenom ten scénář je prostě z jinačího soudku. Vtipné momenty jsou tu ovšem od prvopočátku, což je dobře, protože Jamesův britský humor byl (mělo by se tedy správně říct, že od tohoto prvního dílu bude) jednou z hlavních devíz bondovek. Co mě úplně nepřesvědčilo, byl herecký výkon Ursully Andress. Postavit si jí doma do výklenku v obýváku nebo k záhlaví postele jistě není špatný nápad, ale postavit ji před kameru je už horší. Její sborník mimických výrazů mi připomněl včerejší momentku s Ivanem Dragem. ()

Rssa

Rozjezdová bondovka, která nebyla ani moc akční jako spíš špionážní a takové otrkání diváků. V pohledu k dnešku nemůže na rozdíl od Srdečných pozdravů z Ruska moc obstát. Každopádně příjemný lehký nadprůměr. 70 % ()

Scytale

První bondovka s velmi dobrým S.Connerym jako agent 007. Děj odehrávající se převážně na Jamaice se točí kolem tajemného dr. No, jehož identita bude odhalena až v samotném závěru filmu. Film mě upoutal pěknými lokacemi Karibského moře a úchvatnou bondgirl, která je vlastně permanentně v plavkách ;-) Z hlediska ostatních bondovek film řadím mezi lehký nadprůměr. ()

Ripley

Vzhledem k velkému počtu bondovek a mé lenosti nebudu psát jednotlivé komentáře,ale pouze procentuální hodnocení.Dodám ještě,jelikož jsem průměrný bondofil,může se stát,že budu malilinko nadhodnocovat.90% ()

Paity

Zlaté časy Jamese Bonda a skvělý Sean Connery, co by téměř nesmrtelný a hlavně neporazitelný a v každé situaci si vědící rady agenta. I padesát let po té musíme obdivovat i křivky jeho slečen, které se rády svlékali právě ve filmech s označením 007, protože si tím otevřely cestu do velikého světa showbussinessu. ()

Scevola

Tak takto to vsetko zacalo. Daval som si nacas pokym som si pustil prvu bondovku (sice som uz videl par novsich predtym. Uz chapem preco to vedelo "dostat" tolko ludi a vytvorit taku unikatnu seriu. Hudba, budovana charizma agenta 007, a Sean Connery su to co ma na tom najviac zaujalo. 8/10 ()

tom.nosek

Nerad bych srovnával první Bondovku s ostatními, přece jenom teprve začala razit vlastní žánr "bondovek". Když se budu snažit nebýt ovlivněn dalšími následovníky, je to takový dobře pojatý krimi film. Téměř žádná akce a když už se k nějaké schyluje, tak je to rychle přerušeno přeskočením této doby. James Bond tu ale pije svoje protřepané martini s vodkou, je elegantní a i u žen má velký úspěch. Sean Connery ho ztvárnil velice dobře. Zatím Bond postrádá technické vychytávky od Q a více komediální ladění plynoucí z pozdějšího Bondovského sakrasmu a ironie. Přesto jaderná energie, kolem které se film točí, byla v roce 1962 ještě poměrně nerozvinutá a tvůrci si ji asi i dost zjednodušili, přinejmenším mi to přišlo dosti takové pofidérní. Celkově se mi film líbil, být víc zvyklý na filmy staršího data, líbil by se mi asi ještě víc. ()

F.W.Colqhoun

Dr. No je bondovské embryo. Všechny ingredience přítomny, celkově v zárodečném stádiu. Místo originálních hraček Boothroyd [oddělení Q; ještě nikoliv] Bondovi prostě sebere bouchačku a nahradí ji menším modelem [ve Skyfall přihodili alespoň vysílačku] a tak si musí vystačit s takovými triky jako vlas přislintnutý ke skříni, slámka, vietnamky nebo utržené rukávy. Tenký hlásek Diany Coupland v ústřední hitovce Under The Mango Tree má k Shirley Bassey stejně daleko, jako prostinká zápletka ke scénáři Goldfingera. I úvodní barrel-scene je taková nějaká roztřesená. Bond dokonce navštíví [což se potom už nikdy nepoštěstí] kromě ústředí Univexu jen jedinou exotickou lokaci! Na druhou stranu nastavuje fantomasovsky chladný záporák s kamennou, picardovskou tváří Josepha Wisemana laťku docela vysoko, stejně jako koukatelná, byť kolouší a břicho zatahující bondgirl Ursula Andress. Connery je 007 ve své kůži a i když je proti takovému Mooreovi [kterého mám po repríze všech jeho sedmi dílů v oku] poněkud hovězí, rozhodně není méně okouzlující. Na rozdíl od svého nástupce [Lazenbyho s dovolením nepočítám] podává stoprocentně uvěřitelné scény neobvyklé chladnokrevnosti [poprava zlotřilého geologa]. Jako předehra k Srdečným pozdravům z Ruska dobré. ()

Hanys_

Bondovek jsem moc neviděl (vlastně jen ty s Craigem) a tak dávám šanci i legendárnímu Connerymu srovnat skóre. Dr No je spíš takový dobrodružný příběh s "mysteriozní" (drak) linkou. Ale fakt dobrý. Ursula a její slavný výstup z moře má sílu pořád. Za mě palec hore. ()

farfalla

1. Filmům s Jamesem Bondem jsem nemohla přijít na chuť. Až mi kamarádka řekla, že to jsou jenom pohádky pro dospělé. Jak bych dodala, že pro dospělé muže. První film 'Dr. No' se už stal klasikou. Příběh je podbarven slavnou glamourní hudbou. Superagent (James Bond - Sean Connery) a proti němu superpadouch (Dr. No - Joseph Wiseman). V galerii krasavic se prosadí Honey Ryder (Ursula Andress). ()

Tessie

Začíná mé seznámení s Bondem. Prvotina pravda nemá moc zapeklitý příběh, avšak vzhledem k roku 1962 a příjemnému plynu, který Sean Connery nastavuje je třeba přidat o hvězdu více. Uvidím, co se bude dít dále. Taky byste ale Seana nepoznali? ()

Adramelech

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let jsem se obeznámil s literární tvorbou Iana Fleminga. V roce 1968 vycházel na pokračování jeho román Dr. NO coby příloha Svobodného slova, v roce 1969 vycházel tamtéž román Goldfinger a v roce 1970 vyšly ještě některé další jeho práce v edici Magnet. Tehdejší shovívavá socialistická cenzura dopřála občanům trochu kapitalistického kulturního braku. Nejdřív se mi Flemingovy texty líbily, ale záhy jsem shledal, že příběhy jsou naivní a až komicky přehnané. Jsou to takové novodobé akční pohádky, kde dobro (imperialistické) vítězí nad zlem (komunistickým i jiným) díky statečnému princi (agentovi 007). Rozdíl je snad jenom v tom, že tyto příběhy nekončí svatbou, i když princ v průběhu děje postupně ojede větší počet dobrých i zlých princezen. Filmy natočené podle Flemingových románů jsem viděl až o mnoho let později. Překvapivě moc nezafungoval efekt nostalgie a někdejší růžové brýle jsem si už nedokázal nasadit. Snad nejlepší jsou tam ty krásky z šedesátých let; měly něco do sebe. Za srdce mě vzaly i kotoučové magnetofony a ovšem též absence nekuřáckých restaurací. Jinak jsem se občas zasmál, ale chvílemi jsem se nudil. Z dnešního pohledu: průměr. ()

Radim

První bondovka, základ kultu. Vždy uvažuji, jestli film hodnotit v kontextu doby vzniku, nebo ve vztahu k dnešnímu diváku, ale pak se přiklomín k tomu druhému. Tak tedy - ctitelé agenta 007 musí vidět, ostatní asi tak nadšení nebudou. Některé scény dnes už působí trochu směšně. Na druhou stranu Connery nedostižný, remasterované verze na DVD je křišťálově čistá. ()

Anderas

Bondovka No. 1 je zároveň první klasická bondovka, kterou jsem viděl. Tak nepochybně je to průkopník, čili je diskutabilní zda lze vytýkat moc mluvení a málo akce, moc padouchů a žádného Genia, moc bondgirl a žádné Nadženy apod. nicméně všichni dobře víme, že čínský doktor No nastartoval fenomén, který žádný superšpión jen tak nezastaví. Ostatně kdo po tom touží? ()

Gilberto

Počáteční díl celé bondovské série se svým zpracováním nejvíce přibližuje knižní předloze. A proto se může někomu zdát nepříliš zábavný a atraktivní. Opak je však pravdou. Prakticky celý příběh se odehrává na Jamajce, která nabízí spoustu lákavých exteriérů (od horských silnic po mořské pláže) a naopak střízlivých a "obyčejných" interiérů (nepočítaje sídlo Dr. No). Ve filmu nevadí jednoduchost dějové linky ani absence všemožných vychytávek a monstrózních akcí. Dává nám spíše nahlédnout do života tajného agenta, který vykonává svou práci precizně a jehož síla nespočívá v technickém zázemí, ale v charizmatu a síle slova a pěsti. Divák se také zároveň seznamuje se zásadními postavami MI6 a CIA a také s chováním a předměty, které dělají Bonda Bondem. Ve filmu bych vyzdvihl klasickou plážovou scénu s Ursulou Andress (tomu říkám nástup), která je pro mě symbolem bondgirl, dialog během večeře v sídle Dr. No, kde Connery vybranými slovy v kombinaci s dokonale kamenným výrazem jasně převyšuje svého protivníka. Hlavní záporák nese všechny potřebné prvky, které má padouch mít: dobrý plán, schopné lidi, skryté sídlo a neohrožený a sebejistý projev. Tato Bondovka je zcela základní a určující pro celou ságu, ikdyž nemá svou úvodní/průvodní píseň......pokud tedy nepočítáme tehdejší hit Mambo banana, který si Bond s Honey na pláži tak poeticky zanotovali:) ()

Schuldiner

Všechny ty starý bondovky, až někam do roku 1990 ..sou tak nějak..no nic moc, nikdy mě nebavily.. Prostě akční filmy z těchto dob sou ve většině případech nekoukatelný.. Zbrklej a srandovní Connery. Někdy směšný až trapný scény. ()

TERRORDROME

Prvá Bondovka je vlasne taká rozprávka o špiónovi ktorý ide na strašiďeľný ostrov nájsť bezrukého šialenca čo chce ovládnuť svet. Na ostrove je údajne aj drak chrliaci oheň, čo je v skutočnosti tank s plameňometom. Akcia takmer žiadna, technické serepetičky s majstrom Q taktiež absentujú a Ursula v bikinách pri ktorej onanujú celé generácie podľa mňa nič moc. Celkovo skôr nuda ktorá stojí za pozretie snáď len z dôvodu že je to proste tá úplne prvá Bondovka. ()

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

08.04.2022

Chtěli jste si někdy dát kompletní bondovskou sérii z pohodlí domova, bez toho, abyste utráceli za blu-ray kolekci, nebo museli sahat po nelegálním stahování? Pak pro vás má streamovací služba Amazon… (více)

Bude studio MGM na prodej?

Bude studio MGM na prodej?

23.12.2020

Zatímco studio MGM zoufale vyhlíží premiéru další bondovky, jeho finanční situace se zdá být den ode dne kritičtější. Nyní jsme se tak dozvěděli, že už se společnost obrátila na několik známých bank,… (více)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Jonny Quest jako akční velkofilm?

Jonny Quest jako akční velkofilm?

18.03.2009

První zmínka o plánech na hranou adaptaci kresleného seriálu z dílny Hanna-Barbera Jonny Quest prosákla ze studia Warner Bros. už někdy v létě 2007. Pak se na ní tak trochu zapomnělo. Těžko ale najít… (více)